Wyjątkowa Góra Wdżar

, mokunka

Pierwsza zastanawiająca informacja dotycząca Góry Wdżar zwanej przez miejscowych, mówiących gwarą Wzor lub Wdżor jest taka , iż zarówno przewodniki po Pieninach , jak i po Gorcach opisują tę górę , jako znajdujacą się w ich paśmie górskim ! Nawet Wikipedia w opisie Góry Wdżar potwierdza ową geograficzną ciekawostkę. Pewne jest , iż znajduje się ona między dwiema przełęczami o nazwach Snozka i Drzyślawa (specyficzne te nazwy ! )

Druga ciekawostka kwalifikuje Górę Wdżar jako stożek wulkaniczny .I tu również trwa spór geologów . Niektórzy uważają, iż nie jest to twierdzenie prawdziwe. Natomiast inni twardo stoją na stanowisku , iż zbudowana jest ona ze specyficznych minerałów - andezytów czyli skały magmowej, która jednoznacznie wskazuje na jej wulkaniczne pochodzenie….

, mokunka
, mokunka

I proszę licząca zaledwie 767 m n.p.m góra wzbudza tyle kontrowersji , w środowiskach naukowych. Natomiast z krajtroterskiego punktu widzenia jest to bardzo atrakcyjny turystycznie obszar . Jeszcze w latach 70 XX- wieku były tam czynne aż trzy kamieniołomy. Dziś stopniowo porasta je roślinność .

Charakterystyczne dla Góry Wdżar są też …gołoborza, które bardziej typowe są jednak dla Gór Świętokrzyskich. Fakt mocno już porośnięte lecz zdecydowanie widoczne.

, mokunka
, mokunka

Na górę prowadzą dwie drogi, ta łatwiejsza od strony południowej , u podnóża , której znajduje się bacówka. Gospodarujący tam baca , wita chętnie wszystkich turystów. Opowiada, oprowadza. Można robić foty , nawet w pomieszczeniu, w którym wędzą się tradycyjne oscypki. Są konie , krowy, owce…z tym , że fot owiec nie zrobiłam , bo jako rzekł baca takowe poszły „gdziesik het na wypas”.

Ze strony zachodniej jest trudniejsza trasa i nowoczesny wyciąg krzesełkowy , tuż obok dawnego nieczynnego kamieniołomu . Upewniamy się czy zatrzymają na chwilkę wyciąg gdy będę wsiadała i wysiadała , aby nie urazić i nie zeskakiwać na kontuzjowane kolano. Okazuje się, że oki. Toteż wjeżdżamy na sam szczyt, noo prawie na sam.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Jest gorąco 32 stopnie ( co uwieczniłam na fotce) , duszno, zanosi się na burzę. Jednak do wieczora tego dnia nie padało.

Na szczycie Góry Wdżar kolejna ciekawostka . Anomalia magnetyczna. Podobno igła kompasu odchyla się tam zamiast na północ to w kierunku południowym. Musimy wierzyć na słowo…bowiem nikt nie ma przy sobie kompasu. Ojjj, przydałaby się grupa harcerzy –tradycjonalistów, hihihi, z kompasem a nie GPS-em.

, mokunka
, mokunka

Na górze świetna tablica , z opisanymi szczytami gór, które z platformy widokowej można obejrzeć. Są miejsca piknikowe, tablice dydaktyczna. Jest i typowy góralski domek- karczma. Niestety mimo , iż sezon w pełni , nieczynna ! Dobrze, ze mąż ma w plecaku dużą butelkę mineralnej.

Warto jeszcze dodać, iż z samego wierzchołka ,wzdłuż krzesełkowego wyciągu prowadzi ekstremalna trasa rowerowa. Chętnych rowerzystów mimo, upału nie brakowało….widocznie, niektórzy lubią taką adrenalinę.

, mokunka
, mokunka

My wracamy wyciągiem krzesełkowym. Malownicze plenery wokół . Kolejny udany krajtroteski dzień.

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka

 

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 16
2015-07-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

DoRi
05 marzec 2017 09:26

Byłam 🙂 Piękne widoki z niej są 🙂 fajne miejsce na rodzinną krótką wycieczkę 🙂

Tadeusz Walkowicz
25 lipiec 2015 13:18

Wiatj Mokunko, piękne zdjęcia kiedyś tu byłem. Na jednym ze zdjęć był kierunek na Lubań, trudne podejście z Krościenka.

Pozdrawiam Tadek

 

Ela
21 lipiec 2015 20:46

Bardzo ciekawe miejsce, to jest to co tygryski lubią najbardziej. Super fotki i ciekawy opis.

Danusia
16 lipiec 2015 14:25

Rzeczywiście, góra pełna ciekawostek. Super wycieczka.

Lucy i Tom
16 lipiec 2015 06:50

Piękne miejsce. Góra znana mi, gdyż jako dziecko jeździłam tam na narty. Super zdjęcia. Pozdrawiam

Krzysztof Dorota
15 lipiec 2015 21:32

Całkowicie nieznane nam miejsce ale bardzo atrakcyjne fajnie odkrywać takie okolice pozdrawiamy

 

mokunka
15 lipiec 2015 15:10

[cytuj autor='A Maciej']Można jeszcze dodać do tego wszystkiego, iż od Przełęczy Snozka przez Drzyślawę, u podnóża Wdżaru, prowadzi niebieski szlak na Lubań (ok. 2h). Z tego szczytu jest piękny widok na Tatry, Pieniny i okolice Zalewu Czorsztyńskiego. pozdrawiam   [/cytuj]

Tak Maćku pieknie widac na pierwszym planie Jezioro Czorsztyńskie, za nimi Pieniny i dalej Tatry. Rewelka 🙂

Roman Świątkowski
15 lipiec 2015 11:02

Pięknie i bardzo ciekawie jak zwykle opisane atrakcje i odwiedzone miejsca. Tak jak Maciek wspomniał znam ten szczyt Wdżar ze względu na przebiegajacy szlak niebieski na Lubań, którym wędrowałem. 

No to troszkę pozwiedzałaś, ale Ci zazdroszcze, już nie mogę sie doczekac mojego urlopiku i jak wspominałem wcześniej w tym roku Bieszczady.

pozdrawiam.
 

Maciej A
15 lipiec 2015 10:15

Można jeszcze dodać do tego wszystkiego, iż od Przełęczy Snozka przez Drzyślawę, u podnóża Wdżaru, prowadzi niebieski szlak na Lubań (ok. 2h). Z tego szczytu jest piękny widok na Tatry, Pieniny i okolice Zalewu Czorsztyńskiego.

pozdrawiam
 

ladne "widocki i klimaciki "

 

Pozdrawiam Karol

 

Ps.   obcowanie z przyroda na maxa ?

konie , krowy ,oscypki

 

 

 

mokunka
15 lipiec 2015 08:38

[cytuj autor='A Maciej']Wywołany do tablicy :-) (trochę zdjęć zamieściłem kiedyś w wycieczce, ale kompleksowo-rzetelny w opisie to ja nie byłem, he he), też byłem wtedy kontuzjowany, więc ten wyciąg bardzo mi pasował Fajne miejsce, piękne panoramy, i opisane i obfocone wyczerpująco, po Krajtrotersku, pozdrawiam [/cytuj]

No proszę Ania wspomniała, że ktoś już pisał o Górze Wdżar ...a gdzie góry - tam Maciej bywa, wręcz obowiązkowo ! 

  Dodam jedynie , iż teraz są dwa wyciągi krzesełkowe lecz ten stary nie działa, aczkolwiek nie jest zdemontowany i poprostu"sobie jest" i niszczeje. Podobno spółka , która nim administrowała padła...natomiast ten nowoczesny wyciąg to już całkiem innej firmy, która zarazem jest właścicielem hotelu u podnóża .Tam tez w recepcji, jest kasa biletowa.

Bilety natomiast są w formie karty (za którą pobiera się kaucje).

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
15 lipiec 2015 08:00

No właśnie Macieju widziałam wczoraj że to Ty 🙂 Ja zrobiłam wtedy opis do atrakcji i skorzystałam z Twich zdjęć 🙂

marian
15 lipiec 2015 07:10
Śliczne i ciekawe miejsce.Wspaniałe widoki.Pozdrawiam.
Maciej A
14 lipiec 2015 22:19

Wywołany do tablicy :-) (trochę zdjęć zamieściłem kiedyś w wycieczce, ale kompleksowo-rzetelny w opisie to ja nie byłem, he he), też byłem wtedy kontuzjowany, więc ten wyciąg bardzo mi pasował

Fajne miejsce, piękne panoramy, i opisane i obfocone wyczerpująco, po Krajtrotersku,

pozdrawiam

mokunka
14 lipiec 2015 19:50

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']No ciekawe jest to miejsce, już kiedyś ktoś o tej górze u nas pisał, fajnie że ciekawostki wyciągasz [/cytuj]

   Ciekawostek faktycznie Aniu sporo,  w tych okolicach .Postaram się niebawem opisać je do atrakcji na PSz 🙂

Anna Piernikarczyk
14 lipiec 2015 19:41

No ciekawe jest to miejsce, już kiedyś ktoś o tej górze u nas pisał, fajnie że ciekawostki wyciągasz

Zwiedzone atrakcje

Kluszkowce

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024