Pustynia Błędowska i Rabsztyn

, mokunka

Sierpniowa wyprawa na Pustynię Błędowską , już od dawna była w naszych planach .Pustynią to ciekawostka . Niewątpliwy ewenement, fenomen przyrodniczy i geograficzny na skalę europejską. W klimacie umiarkowanym pustynie praktycznie nie występują .

Zwana jest też Polską Sacharą. Znajduje się w, gminie Klucze na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd , który kojarzony jest raczej z ruinami zamków, wapiennymi ostańcami czy jaskiniami. A tu proszę –pustynia !

, mokunka
, mokunka

Jest dość spora , bowiem znajduje się na obszarze ponad 32 kilometrów kwadratowych, choć jeszcze sto la temu był to obszar 80 km kwadratowych. Różnica zauważalna . Ciekawostką jest , iż plus /minus w połowie przecina ją koryto Białej Przemszy.

Pustynia pełniła funkcje poligonu dla wojska , w latach 50 i 60 – siątych XX wieku. (W czasach II Wojny Światowej ćwiczył tam niemiecki Afrika Korps). Pod koniec lat 60-siatych ub wieku, ówcześni decydenci wpadli na pomysł, którego chyba nigdy nie powinno się im wybaczyć (!!! ) Mianowicie , postanowiono zadrzewiać Pustynię Błędowską. Efekt jest taki, że mimo, iż łachy pisaku są nadal spore , to jednak (niestety ) pustynia zarasta....

, mokunka
, mokunka

Aby obejrzeć pustynię najlepiej wybrać się na miejsca widokowe , na wzniesieniach. Czubatka w Kluczach i Dąbrówka w Chechle. My byliśmy na tym drugim. Niestety widać tam raczej pozostałości po bunkrach…wymalowane graffiti . Obszary pisakowe są w mniejszości.

Trochę zdegustowani tym co zobaczyliśmy , kierujemy się na pobliski zamek w Rabsztynie. Otwarty już po rewitalizacji. Odbudowane dwie baszty tzw zamku średniego i górnego, dostępne. Można wejść, obejrzeć panoramę okolicy. W Baszcie bramnej mini-muzeum, które było już po pierwszym etapie remontu.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Mimo otwarcia zamku dla ruchu trystycznego, prace zabezpieczające i renowacyjne trwają nadal. Dziedziniec przedzielony jest barierkami zabezpieczającymi , na których widnieją napisy zabraniające wchodzić dalej. Mimo to turystów nie brakuje. Bilety wstępu tanie. Można pospacerować .

Wokół zamku coraz bardziej zagospodarowany teren, łącznie z tw Chatą Kocjana ( niedaleko, u podnóża warowni) polskiego konstruktora silników lotniczych, który urodził się właśnie w Rabsztynie , a zginął w Obozie Auschwitz.

, mokunka
, mokunka

Turyści docierają do Rabsztyna na różne sposoby .Pieszo, rowerami, samochodem. Niektórzy …podjechali na koniach, które „zaparkowali” przy pobliskich zabudowaniach. Koniki skubały trawkę a jeźdźcy zwiedzali zamek w Rabszynie. Konie uwieczniłam na focie.

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2015-08-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
30 sierpień 2015 19:52

Super miejsce, świetny ten zamek. Fajnie że można go zwiedzać.

Magdalena
29 sierpień 2015 22:15

rabsztyn i pustynię błędowską również w czasie jednej wycieczki odwiedziłam już sporo lat temu. planuję sobie przypomnieć te tereny po drodze do Krakowa w październiku. oby dobra pogoda i wolne od pracy zgrały się w czasie 😉

mokunka
27 sierpień 2015 21:17

[cytuj autor='A Maciej']Wybieram się na tą pustynię i wybieram, żebym się tylko nie spóźnił czasem... a Rabsztyn bardzo ładny pozdrawiam [/cytuj]

 Właśnie Maćku...hihihi, niestety pustynia zarasta. Obszar jej sie zmniejsza .Szkoda, bo to taki ewenement w środku Europy !

pozdrawiam 🙂

 

Maciej A
27 sierpień 2015 21:10

Wybieram się na tą pustynię i wybieram, żebym się tylko nie spóźnił czasem...

a Rabsztyn bardzo ładny

pozdrawiam

Danusia
26 sierpień 2015 22:40

Chyba muszę kiedyś w końcu zobaczyć ten Rabsztyn na własne oczy:-) Tak  jest tu zachwalany,że nabieram ochoty,a Pustynię Błędowską od dawna chciałam odwiedzić.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 sierpień 2015 22:24

ladnie ladnie powedrowalas   az na pustynie

Jakby malo bylo nam tych + 38 * C i brak wody .

jak  Beata z  Bajmem ( na tej pustyni krecony byl teledysk) spiewala  "  Nie ma wody na pustyni "

 

Karol

Roman Świątkowski
25 sierpień 2015 18:54

Zamek po długiej przerwie, ciekawie wygląda.

A o Pustyni nic dodać, nic ująć  fajnie że mamy ją tak blisko

marian
25 sierpień 2015 18:26

Dla mnie miejsca jeszcze nie zdobyte.Fajnie prezentuje się zamek a Pustynia Błędowska to coś niesamowitego.

mokunka
25 sierpień 2015 18:01

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super wycieczka, byliśmy już na otwartym zamku, a na Pustyni w tym miejscu co Wy, 2 lata temu, wtedy w kwietniu prażyło nam słońce prawdziwie jak na pustyni 🙂 Nala miała by frajdę z koniami zaś 🙂 [/cytuj]

 

Wiem, że znacie dobrze te tereny . Na, również  pustyni byłam przed paru laty (ale do tej pory jej nie opisałam, ehhh), teraz byliśmy ponownie. Szkoda, że zarasta powoli. Choć i tak te łachy piachu robią wrażenie .

pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2015 17:49

Super wycieczka, byliśmy już na otwartym zamku, a na Pustyni w tym miejscu co Wy, 2 lata temu, wtedy w kwietniu prażyło nam słońce prawdziwie jak na pustyni 🙂 Nala miała by frajdę z koniami zaś 🙂

Zwiedzone atrakcje

Chechło

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024