Cmentarz Rakowicki w Krakowie- podróż sentymentalna

Jedna z czterech najbardziej znanych polskich nekropolii to Cmentarz Rakowicki w Krakowie , tak jak Powąski w Warszawie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy Cmentarz na Rossie w Wilnie . Miejsce spoczynku bardzo wielu znanych, sławnych , zasłużonych dla ojczyzny Polaków.
Tuż po Wszystkich Świętych wybraliśmy się do Krakowa. Na parę dni. Pogoda dopisywała. Piękna Złota Polska Jesień. Nawet na takim miejscu jak cmentarz potrafi roztaczać swój urok.

Dla mnie była to (jak zwykle) podróż sentymentalna. Wiele już razy wspominałam na PSz moją kochaną babcię , u której spędzałam tak wiele czasu mojego beztroskiego dzieciństwa. Nigdy nie zapomnę spacerów do pobliskiego Ogrodu Botanicznego, do Sukiennic, Kościoła Mariackiego , na Wawel czy na Rynek Kleparski. Wyprawy statkiem do Tyńca…ehhhh, wspomnienia i nostalgia. Łza się w oku kręci . Moja krakowska rodzina już w większości niestety nie żyje a pochowana jest właśnie na Cmentarzu Rakowickim.
Cmentarzu, który z babcią odwiedzałam. Dziadka bowiem nie pamiętam, zmarł zanim się urodziłam. Toteż z babcią bywałam tam nader często. Babcia snuła opowieści o sławnych osobach pochowanych na Rakowickim. Często stawiałyśmy znicz na opuszczonych, zaniedbanych mogiłach. Dawne czasy ! Ileż to już lat ?! Zapamiętane z dzieciństwa obrazy , jakby „rozmywają „ się.

Tym razem pogoda nam sprzyjała. W Krakowie byliśmy niecały tydzień. Dwa dni, to wędrówka po cmentarzach.
W Krakowie w centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania, jednak parkowanie w okolicy cmentarza nadal pozostaje gratisowe. Fakt, o miejsce do parkowania nie jest łatwo. Cmentarz Rakowicki, jak i leżący po przeciwnej stronie ulicy Prandoty tzw Cmentarz Wojskowy, stanowią praktycznie jedną całość. Rakowicka nekropolia liczy już ponad 200 lat.



Myliłby się jednak ten, kto sadzi , iż w najstarszej części cmentarza są li tylko dawne mogiły… Otóż nie ! Wiele starych grobów już „przekopano” , na ich dawnym miejscu powstają nowe. Nie tak oryginalne jak niegdyś, te przypominające kapliczki cmentarne, porośnięte mchem i bluszczem. Kamienne nagrobki, z krzyżami i aniołami ; niektóre mocno nadwerężone przez ”ząb czasu”. Wiele starych grobowców jest odnowionych , jednak znaczna większość czeka na swą kolej. Niektóre zabytkowe groby zapadają się, inne mają zatarte praktycznie trudne do oczytania napisy, przechylone krzyże….
Gdybym chciała wymienić sławne osoby pochowane na Rakowickiej Nekropoli naprawdę trzeba by było pisać i pisać. Wspomnę tylko o tych, których nagrobki obfociłam.

Jan Matejko - najbardziej znany polski malarz, Ignacy Daszyński - przedwojenny polityk , Helena Modrzejewska -światowej sławy aktorka, Tadeusz Kantor (któremu po raz kolejny ukradziono nagrobek , w postaci ławki, z figurką chłopca, nawiązujący do utworu „Umarła klasa&rdquo😉.W grobowcu-kapliczce mogile Lasockich : generał Józef Lasocki i Zygmunt Lasocki –przedwojenny poseł na sejm oraz działacz ruchu ludowego. Generał Jan Chmurowicz dowódca obrony Przemyśla w 1939 roku, znany lekarz Henryk Biernacki (dzięki swojej pracowitości odkrył i opisał tzw OB czyli Odczyn Biernackiego -nazwa od jego nazwiska - informujący o stanie zapalnym w organizmie ; wartość diagnostyczna , która teraz jest standardem badań laboratoryjnych zawdzięczamy ją właśnie temu lekarzowi ). Inne mogiły które odnalazłam i obfociłam to : Macieja Słomczyńskiego - pisarza, Jerzego Szabłowskiego - nie tylko doktora historii sztuki, lecz i wieloletniego dyrektora zbiorów Muzeum na Wawelu. Są i groby znanych osób z kręgów artystycznych Krakowa : Piotra Skrzyneckiego, Jerzego Bińczyckiego-niezapomnianego Bogumiła z ekranizacji "Nocy i dni", Marka Grechuty, Iwony Borowieckiej - gwiazdy krakowskiej operetki. Pochowani tam są rodzice papieża Emilia i Karol Wojtyła. Wśród innych mogił są te znane aczkolwiek często zapomniane postaci np.: , polityk i adwokat , w XIX wieku pełniący funkcję prezydenta Krakowa Mikołaj Zyblikiewicz . Natomiast idąc alejką od strony ulicy 29-go stycznia , napotkamy zabytkowy grobowiec rodziny Stuhr, gdzie pochowani są rodzice i dziadkowie znanego aktora Jerzego Stuhra.
Każdy grób na Cmentarzu Rakowieckim ma swoją historię ! Na wielu dawnych grobowcach napisane są zawody czy funkcje pełnione kiedyś przez pochowane tam osoby ; czytając nagrobki , dowiadujemy się o nieżyjących tak wiele.

Słonko, nieśmiało przebijało się przez gęsty drzewostan starego cmentarza . Wiele alejek i grobów przysypanych liśćmi. Jest pięknie, poważnie, nostalgicznie , cicho ,spokojnie .....
Na Cmentarzu Rakowickim ( w części tzw wojskowej) przy bezimiennych mogiłach , z dosłownie lasem krzyży kończy się Małopolski Szlak Powstania Styczniowego.



Jeśli ktoś z Was będąc w Krakowie miałby trochę czasu , to warto choć raz odwiedzić tę piękną , historyczną nekropolię - Cmentarz Rakowicki.