Turniej Rycerski na zamku Tenczyn

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W piękną , słoneczną wrześniową niedzielę (4.09) na zamku Tenczyn w Rudnie nie brakowało atrakcji. Już samo zwiedzanie zamku z przewodnikiem, posłuchanie o historii tej budowli, o jej kolejnych właścicielach –opowiadanych ze swadą przez przewodnika w stroju sprzed kilku wieków było nie lada gratką…. To jednak zaledwie cząstka tego co można było zobaczyć zarówno w zamku , jak i na podzamczu. Odbywał się tam bowiem Pierwszy Turniej Rycerski o puchar Andrzeja Tenczyńskiego !

       Na podzamczu rozbiły swe obozowiska grupy rekonstrukcyjne. Rycerze, dworzanie, białogłowy, łucznicy…długo by można wymieniać. Pogoda dopisywała , toteż chętnych do udziału w wielu konkurencjach nie brakowało. Strzelanie z łuku oraz (jego ulepszonej wersji) kuszy. Rzucać można było  włócznią. Dla śmiałków była możliwość walki białą bronią. Przegrany był zamykany w dyby….Fakt tylko na chwilkę 😉

, mokunka
, mokunka

          Natomiast dla pań była konkurencja o nazwie „bieg dworek” , wszystkie chętne białogłowy musiały przyodziać długie sukmany( przygotowane przez organizatorów) i w nich uskuteczniać biegi. Dystans biegu był relatywnie krótki, jednak biorąc pod uwagę nierówności terenu na podzamczu oraz upał ponad 30 stopniowy, nie była to zdecydowanie konkurencja łatwa! 

Na wewnętrzym dziedzińcu , zamkowych murach była wyeksponowana ciekawa wystawa o historii budowli , będącego kiedyś warownią , później rozbudowaną, piękną rezydencją magnacką, nazywanego drugim Wawelem lub najpiękniejszym zamkiem Małopolski.

, mokunka
, mokunka

Podziwiać można było fragmenty już zrekonstruowane . O zamek obecnie dba Stowarzyszenie o nazwie Ratujmy Tenczyn, które było organizatorem całego przedsięwzięcia.

Jeśli już o owym Stowarzyszeniu mowa, to jej członkowie rozdawali podczas trwania imprezy ciekawe grafiki przedstawiające zamek . Grafiki darmowe, natomiast mile widziane były wolne datki na ratowanie zabytku . Zbierane do specjalnych czarnych sakiewek. Doskonały pomysł aby Turniej Rycerski połączyć z kwestowaniem. Wszak sporo jeszcze prac budowlanych trwa.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Warto dodać, iż ze odrestaurowanej wieży zamkowej roztacza się piękny widok na całą okolicę !

Opisem tej wycieczki zapoczątkowuję mój powrót po dość długiej nieobecności na PSz. Sporo mam do nadrobienia, do opisania . Pozdrawiam Krajtroterów 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2016-09-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lechna
22 wrzesień 2016 11:27

fajny zamek i fajne bitewki-rekonstrukcje

Danusia
20 wrzesień 2016 20:58

Ciekawy,oczywiście nieznany mi zamek:-) Ania chyba o nim wcześniej pisała. Dobrze,że już odremontowany,wrócony turystom do napawania się klimatem plus ciekawe imprezy,jak ta ,którą opisałaś.

Anna Piernikarczyk
18 wrzesień 2016 18:08

Nic się nie zmieniło, regularnie wszyscy zaglądają 🙂

Roman Świątkowski
18 wrzesień 2016 15:15

Super imprezka, zamek świetnie odnowiony i jak widać dość często odbywają się teraz w nim różne imprezy. 

pozdrawiam

mokunka
18 wrzesień 2016 10:18

[cytuj autor='A Maciej']Fajnie że znów się pojawiłaś :-) A z nogą już w porządku? Kawał porządnego zamku i przyjemna impreza. Trochę to przypomina drogę rozwoju Ogrodzieńca. No i git. pozdrawiam Ostatnio edytowany: 2016-09-17 20:08[/cytuj]

Witaj Maćku 🙂 

   Widzę, że na PSz trochę się pozmieniało ;  pozostało niewiele osób, ktore cyklicznie pisały Z moją noga (kolanem) jest .... raz oki/raz niekoniecznie. Nadal leczenie ortopedtczne , nie chce tu jednak o tym za dużo pisac. 

   Jeśli tylko mogę realizuję swoje krajtroterskie plany 🙂 Troche zaległości mi się uzbierało ...

pozdrawiam 🙂

Maciej A
17 wrzesień 2016 19:56

Fajnie że znów się pojawiłaś :-)

A z nogą już w porządku?

Kawał porządnego zamku i przyjemna impreza. Trochę to przypomina drogę rozwoju Ogrodzieńca. No i git.

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2016-09-17 20:08

mokunka
17 wrzesień 2016 11:55

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Witaj znów 🙂 Fajnie że się Wam na Turnieju udało być, fajna impreza, a zamek przedni! [/cytuj]

  Faktycznie Turniej Rycerski doskonale zorganizowany, wiele atrakcji...ale największą to jednak jest sam  zamek 🙂 w Rudnie ! Widać wiele  pozytywnych zmian a Stowarzyszenie Ratujmy Tenczyn stara się promować i pozyskiwać fundusze na dalszą renowacje .

              Natomiast na PSz faktycznie nie było mnie od listopada ub roku .Teraz postaram się systematycznie nadrabiać zaległości i opisywać wycieczki .

 pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
17 wrzesień 2016 08:54

Witaj znów 🙂 Fajnie że się Wam na Turnieju udało być, fajna impreza, a zamek przedni!

mokunka
16 wrzesień 2016 21:08

[cytuj autor=' marian']Witam po tak dlugiej przerwie.Zamek Tenczyn widziałem tylko z trasy. [/cytuj]

Witam również Marianie.

Zamek Tenczyn faktycznie widać dobrze , z trasy , dokładnie z autostrady A4. Pewnie i tam zawitasz, wszak Ty atywny Krajtroter 🙂

marian
16 wrzesień 2016 21:06

Witam po tak dlugiej przerwie.Zamek Tenczyn widziałem tylko z trasy.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024