Góra Parkowa – ciekawe miejsce w Krynicy Zdroju

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Góra Parkowa położona, w pięknym małopolskim uzdrowisku Krynicy Zdroju znajduje się na wysokości 742 metry n.p.m (niektóre źródła podają iż jej wysokość to 741 m) uważam, iż nie ma to większego znaczenia. Góra ,do której oprócz szlaków pieszych można dotrzeć kolejką tzw linowo-torową jest niewątpliwą atrakcją do turystów i bardziej licznej zapewne rzeszy kuracjuszy.

Wokół Góry Parkowej – zgodnie z nazwą – jest piękny park ze starodrzewem , łączący się szerokimi alejkami z rozległym Parkiem Zdrojowymi krynickim deptakiem .Drzewostan wokół Góry Parkowej liczy sobie ponad 200 lat. Do dziś rośnie tam wiele niezwykle rzadko spotykanych w Polsce drzew . Są to m.in. : daglezja zielona, jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska, szydlica japońska, sosna wejmutka ,sosna wydmowa. Nasadzenia na stokach góry dokonano w 1810 roku. Warto dodać, że do dziś zachowano pierwotny układ alejek . Przetrwały też niektóre figury oraz inne obiekty tzw architektury parkowej.

wagoniki i tory kolejki ta i 6 kolejnych fot), mokunka
wagoniki i tory kolejki ta i 6 kolejnych fot), mokunka

Do dolnej stacji kolejki prowadzą drogowskazy, łatwo trafić wprost z deptaka tuż koło Miejskiej Biblioteki i hotelu ”Prezydent”. Zawsze na trasie są dwa wagoniki kolejki, które jeżdżą wahadłowo co około 20 minut. Tuz nad dolną stacja jest umieszczona kładka widokowa , z której można obserwować jak w połowie trasy mijają się wagoniki. Wspominając o kolejce warto dodać iż liczy ona już bez mała 80 lat. Budowę jej zakończono w okresie międzywojennym i pierwsi pasażerowie mogli wjechać na sam szczyt w 1937 roku.

Jednak gdy ktoś chce pokonać trasę pieszo, po drodze może podziwiać niewielkie stawy czy zatrzymać się na nasłonecznionej zwykle Michasiowej Polanie, gdzie bije źródełko Bocianówka (zwane źródełkiem płodności , z figurką bociana ). Obok ławki i stoły z drewnianych balii. Można przysiąść , odpocząć i podziwiać krajobraz. Przy jednej z alejek prowadzących na Górę Parkową znajduje się betonowa , półokrągła ławeczka Kraszewskiego, z popiersiem pisarza, który odwiedził uzdrowisko .

, mokunka
, mokunka

Górna Stacja kolejki, to niczym nie wyróżniający się biały budynek, w którym mieści się również stylowa restauracja ( w mieszczańskim stylu lat międzywojennych) o swojskiej nazwie „U babci Maliny”. Wokół (niestety) sporo straganów z …pamiątkami(?!) bardzo luźno związanymi z regionem , jak i sama Krynicą . Nie brakuje punktów gastronomicznych. Jeden był dość ciekawy, w kształcie wielkiego drewnianego antałka , zapewne mającego sugerować , iż tam można nabyć korzennego grzańca.

Wokół piękna przyroda, widok na panoramę okolicy, drewniane altany oraz park linowy , zjeżdżalnie grawitacyjne dla dzieci itd. itp. Nie brakuje dobrze opisanych tablic dydaktycznych czy oznaczeń szlaków pieszych. Jedynie wyjątkowo duża antena przekaźnikowa jakoś nie bardzo wpisuje się w całokształt krajobrazu. Cóż jednak XXI wiek ma swoje prawa….

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Generalnie Góra Parkowa w Krynicy to klimatyczne miejsce. Warto wjechać na górę kolejka a na drogę powrotną warto urządzić sobie spacerek, w pięknych okolicznościach przyrody.

, mokunka
, mokunka

, mokunka
przy dolnej stacji kolejki ta i ta 5 kolejnych fo), mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Park Zdrojowy i ścieżka na Góre Parkowa ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
po drodze na Góre Parkowa ta i 3 kolejne foty), mokunka
, mokunka
, mokunka
budynek górnej stacji kolejki ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
Na Górze parkowej ta i kolejnych 13 ft), mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 13
2016-05-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
29 wrzesień 2016 09:09

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Mokunko a U babci Maliny na herbatce byłaś ?. Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

Oczywiście Tadziu, że byłam "U babci Maliny" , z tym, że nie na herbatce ale na kawce 🙂 Świetne wnętrza , trzeba przyznać, oryginalne. Znam rownież  tę ich restaurację "U babci Maliny"w Krakowie na ul. Sławkowskiej, niedaleko rynku. Porcje są ogromne, zdecydowanie nie do przejedzenia a ceny połowę niższe niż,w knajpkach, na rynku.To jednak tylko taka dygrsja odnoście "Babci Maliny".

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
27 wrzesień 2016 14:32

Faktycznie, klimatyczne to miejsce. Nigdy tam nie byliśmy, więc trzeba dodać do wartych do zwiedzenia" miejsc ;-)

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
27 wrzesień 2016 08:54

Mokunko a U babci Maliny na herbatce byłaś ?.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika Lucy i Tom
Lucy i Tom
23 wrzesień 2016 14:06

Byłam kiedyś po sezonie turystycznym. Spokój, cisza, zero turystów. Świetne miejsce. 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
23 wrzesień 2016 08:24

Ładna jest Góra Parkowa, my bylismy pod wieczór juz, ostatnie kursy to były, a ludzi było bardzo dużo, ale w całej Krynicy było wtedy pełno, bo to był jeden z ostatnich pieknych weekendów letnich rok temu 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 wrzesień 2016 21:32

Krynicę i Górę Parkową i nam udało się w swoim czasie zaliczyć. Spędziliśmy na niej dłuższą chwilę delektujac się spokojem ,pogodą i widokami. Fajnie,ze przypomniałaś to miejsce:-)

Avatar użytkownika mirosław
mirosław
22 wrzesień 2016 19:31

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' mirosław']Gora parkowa jest piękna,a widoki z niej jeszcze lepsze. [/cytuj] Mirku jak przeglądałam (bardzo pobieżnie ) PSz bo mnie dłuższa chwilę nie było to chyba tez byłeś ostatnio w tych okolicach . Piękne tereny a sama Góra Parkowa warta odwiedzenia . pozdrawiam -🙂 [/cytuj]

Masz racje rok temu miałem tą przyjemność zwiedzać te rejony.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 wrzesień 2016 18:45

[cytuj autor=' mirosław']Gora parkowa jest piękna,a widoki z niej jeszcze lepsze. [/cytuj]

Mirku jak przeglądałam (bardzo pobieżnie ) PSz bo mnie dłuższa chwilę nie było to chyba tez byłeś ostatnio w tych okolicach . Piękne tereny a sama Góra Parkowa warta odwiedzenia .

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 wrzesień 2016 18:44

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Zgadzam się w 100% z Tobą ciekawe i warte zobaczenia. Piękna przyroda ale również i cudne widoki a dodatkowa atrakcja przejażdzka kolejką. Piękne miejsce [/cytuj]

Tak Romku racja -🙂 Kolejka fajna a  te widoki ....!

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 wrzesień 2016 18:42

[cytuj autor=' marian']Dziękuje Ci Mokunko .Pięknie opisałaś i obfociłaś Góre Parkową.Bardzo byłem zawiedzony że nie udało mi się tam wjechać lub powędrować ale dzięki Tobie mogę zobaczyć droge na Góre  i widoki z Góry Parkowej chociaż witrualnie. [/cytuj]

Tak Marianie ...słowo sie rzekło, gdy Twoja wycieczkę z Krynicy oglądalam, iż wstawię wycieczkę z Góry Parkowej. Poszukałam foty i jest !

Myśle, że jeszcze kiedyś bedzisz miał okazje tam być osobiście -🙂

 

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
22 wrzesień 2016 18:05

Zgadzam się w 100% z Tobą ciekawe i warte zobaczenia. Piękna przyroda ale również i cudne widoki a dodatkowa atrakcja przejażdzka kolejką.

Piękne miejsce

Avatar użytkownika marian
marian
22 wrzesień 2016 18:00

Dziękuje Ci Mokunko .Pięknie opisałaś i obfociłaś Góre Parkową.Bardzo byłem zawiedzony że nie udało mi się tam wjechać lub powędrować ale dzięki Tobie mogę zobaczyć droge na Góre  i widoki z Góry Parkowej chociaż witrualnie.

Avatar użytkownika mirosław
mirosław
22 wrzesień 2016 17:54

Gora parkowa jest piękna,a widoki z niej jeszcze lepsze.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024