Smoleń i Pilica w promieniach jesiennego słonka

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kto choć raz był na zamku w Smoleniu, już jadąc drogą od strony Pilicy, rozpoznaje na jurajskim wzniesieniu bardzo charakterystyczną basztę. Zbudowaną z białego jurajskiego wapienia. Historia zamku w Smoleniu, kolejnego na Szlaku Orlich gniazd sięga XIII wieku. Pierwszym jego właścicielem –jak wynika z tekstów źródłowych był niejaki Otton z Pilczy, herbu Topór.

Początki zamku, na wapiennym wzniesieniu to zaledwie niewielka warownia. Później, w kolejnych wiekach rozbudowana do sporych rozmiarów, w których można wyróżnić zamek górny i zamek dolny. Co ciekawe na przełomie XIV i XV wieku panią na zamku smoleńskim była kobieta , co w wiekach średnich nie często się zdarzało. Była to Elżbieta Pilecka –Grabowska –trzecia żona Władysława Jagiełły. Podobno wtedy nie tylko urządzono w zamku wiele komnat na „styl królewski” ale zgromadzono tam spory księgozbiór….

, mokunka
, mokunka

Niestety kolejne lata nie były dla zamku łaskawe. Podzielił on los innych jurajskich warowni, które znacznie ucierpiały , były palone i rabowane podczas Potopu Szwedzkiego. Już w XX wieku, gdy na opuszczonym wówczas zamku , okoliczni chłopi wybierali kamienie do budowy swych domostw, runęły fragmenty murów okalających zamek. Częściowo –jak się okazuje do zawalenie baszty i resztek schodów doszło na skutek niewłaściwego prowadzenia prac archeologicznych , pod koniec XX wieku.

Po 2010 roku, zamek zaczęto rewitalizować. Byłam tam przed chyba trzema laty. Wszystko wypiękniało i zachęcało do zwiedzania. Zrekonstruowano sporą część warowni. Obecnie odbudowano również schody, wzmocniono mniejszą basztę, wrota wejściowe. Mnóstwo tablic informacyjnych prowadzi drogą od parkingu , na sam szczyt góry zamkowej .Na nich historia zamku w Smoleniu, zwanego również zamkiem Pilcza. Tablice uzupełnione są w rysunki oraz zdjęcia wykonane podczas rekonstrukcji i prac archeologicznych. Niestety obecnie zwiedzanie zamku jest już odpłatne.

, mokunka
, mokunka

Na wzgórzu zamkowym i tuż pod nim rozpościera się Rezerwat Przyrody Smoleń, który powitał nas dosłownie dywanem wrzosów .

Wracając ze Smolenia, zatrzymujemy się w Pilicy, która powitała nas zrewitalizowanym rynkiem oraz pięknie zrekonstruowanym budynkiem niegdysiejszego ratusza. W ratuszu tym, można było zwiedzać wystawę „Zamki jurajskie zaklęte w kamieniu”. Piękne płaskorzeźby warowni były wyeksponowane w głównej salce wystawowej na parterze ratusza. Do tego sporo było wydawnictw książkowych opowiadających dzieje Szlaku Orlich Gniazd.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Pogoda dopisywała. Udał nam się ten kolejny wypad na Jurę. Tyle sie zmieniło w Smoleniu i Pilicy.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 11
2016-09-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
18 październik 2016 12:10

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Byłem w Zamku Smoleń idąc Szlakiem Orlich Gniazd. Wyruszyłem z Domaniewic przez Pilicę do Ogrodzieńca. Zamek w ruinie - tablice zakazu wstępu. Ostatnio edytowany: 2016-10-18 12:06 Ostatnio edytowany: 2016-10-18 12:07[/cytuj]

Masz rację Tadziu, zamek przed kilkoma laty to była ruina. Dosłownie,  ledwie widoczne kamienne mury, porośnięte i grożące zawaleniem. Teraz naprawdę widać tam spore zmiany. 

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
18 październik 2016 12:06

Byłem w Zamku Smoleń idąc Szlakiem Orlich Gniazd. Wyruszyłem z Domaniewic przez Pilicę do Ogrodzieńca. Zamek w ruinie - tablice zakazu wstępu.

Ostatnio edytowany: 2016-10-18 12:06

Ostatnio edytowany: 2016-10-18 12:07

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
05 październik 2016 10:20

[cytuj autor=' Danusia']Ja niestety nie znam ani Pilicy, ani Smolenia,choć niejednokrotnie tu o tych miejscach czytałam. Nie tracę nadziei ,że kiedyś będzie mi dane tam zawitać,fotki są bardzo zachęcające. Pogoda wam sprzyjała,super. [/cytuj]

Napewno Wam będzie dane  🙂 I tu parafrazując Twoje słowa z wątku ławeczkowego powiem  ...zapraszamy na Jurę !!! Miło będzie się spotkać a i zwiedzania sporo.

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
05 październik 2016 10:09

Ja niestety nie znam ani Pilicy, ani Smolenia,choć niejednokrotnie tu o tych miejscach czytałam. Nie tracę nadziei ,że kiedyś będzie mi dane tam zawitać,fotki są bardzo zachęcające. Pogoda wam sprzyjała,super.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
03 październik 2016 09:44

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Pilica na topie. Zamek Smoleń wypiękniał to prawda jak cała Jura co już z Anią wspominaliśmy wcześniej przy innej wycieczce. Jak zawsze ciekawe i szczegółowo opisane i obfocone.  Za piękno trzeba zapłacić, a w rzeczy samej ktoś po turystach musi posprzątać a 7 zł to nie 70. pozdrawiam [/cytuj]

  Te 7 zeta to bilet normalny a 5 ulgowy (dla dzieci, młodzieży, studentow, emerytów). Za to parking i cudne widoki wokół, to już ...w gratisie.

My przeszliśmy na spacer, w kierunku siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych i trafiliśmy na piękne wrzosowiska , na rozległych polanach .(też w gratisie , hihihi)

pozdrawiam -🙂

 

Ostatnio edytowany: 2016-10-03 09:46

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
03 październik 2016 09:40

[cytuj autor=' Magdalena i Longin']również miałam okazję zwiedzić zamek po odnowie jeszcze bezpłatnie, ale też przed odnową dwa razy za drugim części murów już nie było, bo się posypały, więc cieszy mnie, że ktoś o to zadbał 🙂 a bardzo lubię ten rejon jury wraz z dizkim okolicami Doliny Wodącej [/cytuj]

Wiem, ze faktycznie też bardzo lubicie Jurę. Często , jako i ja tam bywacie . Jest nas tu sporo na PSz lubiących Szlak Orlich Gniazd. Może powinniśmy założyć Klub Miłośników Jury -🙂 ?

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
28 wrzesień 2016 19:28

Smoleń i Pilica to narazie tylko w moich planach.Bardzo mi się podoba rynek w Pilicy.Fajnie że ciągle coś się zmienia na dobre w Smoleniu.Podobają mi sie Twoje wycieczki ciągle  nam coś nowego odkrywasz. 

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
28 wrzesień 2016 18:11

Pilica na topie. Zamek Smoleń wypiękniał to prawda jak cała Jura co już z Anią wspominaliśmy wcześniej przy innej wycieczce. Jak zawsze ciekawe i szczegółowo opisane i obfocone. 

Za piękno trzeba zapłacić, a w rzeczy samej ktoś po turystach musi posprzątać a 7 zł to nie 70.

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
28 wrzesień 2016 16:28

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Pięknie jurajsko i wrzosowo 🙂 Zamek w Smoleniu w tej formie juz zwiedzaliśmy ale jeszcze za darmo. No cóż lepiej że parę złotówek trzeba zapłacić, ale za to wszystko jest chronione i przy okazji trochę pilnowane. Pilica 🙂 - mamy na świeżo 🙂 [/cytuj]

 

Mie również wydawało sie , że zamek po ostatniej rewitalizacji juz widziałam , w gratisie 

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,7759,letni-weekend-w-smoleniu.html

ale ...zdecydowanie obecnie jest sporo zmian ! 

           Otóż: przedtem udostępniony był  dziedziniec zamkowy oraz wejście na tę charakterystyczną basztę. Teraz , za głównym dziedzińcem, jest drugi, niewiele mniejszy. Z zupełnie osobnym wejściem oraz bramą, z ciekawym kamiennym sklepieniem i drewnianymi wrotami. Zamykanymi obecnie  po godzinach zwiedzania zamku. Nowy jest drewniany podest, przy bramie, imitujący most zwodzony . Wewnątrz drugiego (niedawno udostępnionego ) dziedzińca są  derweniane schody prowadzące na fragment zrekonsturowanych murów obronnych. Tam znajduje się spory taras widokowy 🙂 

   To wszystko zmieniło się od ostatniego mojego pobytu w Smoleniu. Wstęp obecnie 7 złotych, parking pod zamkiem rozbudowany i nadal bezpłatny .

A wrzosowiska były przepiękne 🙂

pozdrawiam -🙂

Ostatnio edytowany: 2016-09-28 16:29

Avatar użytkownika Magdalena
Magdalena
28 wrzesień 2016 15:25

również miałam okazję zwiedzić zamek po odnowie jeszcze bezpłatnie, ale też przed odnową dwa razy za drugim części murów już nie było, bo się posypały, więc cieszy mnie, że ktoś o to zadbał 🙂 a bardzo lubię ten rejon jury wraz z dizkim okolicami Doliny Wodącej

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 wrzesień 2016 14:39

Pięknie jurajsko i wrzosowo 🙂 Zamek w Smoleniu w tej formie juz zwiedzaliśmy ale jeszcze za darmo. No cóż lepiej że parę złotówek trzeba zapłacić, ale za to wszystko jest chronione i przy okazji trochę pilnowane. Pilica 🙂 - mamy na świeżo 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024