Duszniki Zdrój – w letni weekend

ujęcie wody
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Duszniki Zdrój pięknie położone uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej. Z obu stron otoczone malowniczymi pasmami gór. Są to Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. Dziś na przekór okropnej pogodzie za oknem, opisuję jedną z letnich wycieczek, sprzed dwóch lat. Jakoś długo czekała na swoją kolej….

Duszniki Zdrój liczą zaledwie niespełna 6 tysięcy stałych mieszkańców. Można powiedzieć, iż w sezonie letnim i zimowym liczba ta znacząco się zwiększa. Inna rzecz, że sezon w tym atrakcyjnym uzdrowisku trwa praktycznie cały rok. Dotyczy to w każdym razie kuracjuszy w licznych sanatoriach.

rynek ta i 6 kolejnych fot, mokunka
rynek ta i 6 kolejnych fot, mokunka

Rynek w Dusznikach , ze stylowymi zrewitalizowanymi kamieniczkami oraz deptak , te miejsca trzeba odwiedzić. Na rynku, położonym na pochyłym terenie jest zabytkowy pręgierz, do którego w średniowieczny przywiązywano złoczyńców. Jest tam też piękna i zabytkowa Kolumna Świętej Trójcy , bliźniaczo podobna do tej z Bystrzycy Kłodzkiej. W centralnie usytuowanej na rynku kamienicy, obecnie ma siedzibę Urząd Miasta oraz Straż Miejska. To budynek niegdysiejszego ratusza, jak widać przeznaczenia nie zmienił.

Natomiast dusznicki deptak, tez zyskal ostatnio nowe oblicze. Zamknięty dla ruchu samochodowego . Wyłożony brukową kostką, z klombami, ławeczkami. Przy deptaku jest obelisk świętej Edyty Stein, o której już kiedyś pisałam w atrakcjach.

, mokunka
, mokunka

To miejska część Dusznik Zdroju. Tuż niedaleko jest i część uzdrowiskowa. Ta z pięknym Parkiem Zdrojowym, Dworkiem Chopina, w którym odbywają się koncerty fortepianowe. Wystawy muzealne. Przedstawienia teatralne. Jest to bowiem obecnie placówka kulturotwórcza. Najbardziej znana z corocznych Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich.

Przez Park Zdrojowy malowniczo przepływa rzeczka Dusznica Bystrzycka. Przypominająca maleńki potoczek, jednak bardzo groźna po opadach deszczu .Nie raz zalewał już okoliczne obszary wraz z zabytkowym , wyjątkowo interesującym Muzeum Papiernictwa. Nie będę jednak teraz go opisywała, bo zrobiłam to już kiedyś w wycieczce o Muzeum i Skansenie oraz warsztatach z produkcji papieru czerpanego, w których dane mi było uczestniczyć.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6424,niepowtarzalne-muzeum-papiernictwa.html

W części uzdrowiskowej odnajdziemy piękne zabytkowe budynki , z najstarszym sanatorium Jan Kazimierz oraz Pijalni Zdrojowej. Jest tam oczywiście piękna zadbana fontanna, która o zmroku rozjaśnia się kolorami i rozbrzmiewa melodią. Muszla koncertowa. Nie brakuje tam również budowli małej architektury drewnianej. Szczególnie piękne są mostki, z platformami widokowymi, tarasami , z ażurowymi altanami, po których pnie się dzikie wino. Ciekawostką w parku są m.in. stary barometr oraz zabudowane w szkle ujęcie wody mineralnej „Pieniawa Chopina”. Mnóstwo klombów , ławeczek i sławna i opisywana już na PSz niejednokrotnie „data kwiatowa”. Codziennie rano przesadzane są kwiaty aby data była zgodna z faktyczną. Pomysłowe !

, mokunka
, mokunka

Pięknie, cicho, spokojnie, zielono. Typowy obraz niewielkiego uzdrowiska.

Niedaleko Parku Zdrojowego napotkamy też źródło Agata, gdzie woda mocno zmineralizowana jest ogólnie dostępna. I gratisowa (czego nie można powiedzieć o wodach w pijali), tam niestety wody płatne! Sporo szlaków turystycznych i tras spacerowych prowadzi właśnie przez Duszniki Zdrój. Wszystko dobrze oznaczone i opisane.

, mokunka
, mokunka

Warto wspomnieć, iż przed 1945 tereny Dusznik Zdroju oraz okolicy należały do Niemiec. Wtedy to Duszniki nosiły nazwę Bad Reinerz.

, mokunka
figura Sw Trójcy, mokunka
pręgierz ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
obelisk Edyty Stein, mokunka
okolice deptaku ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
zabytkowy barometr, mokunka
fontanna ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Dworek chopina ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
pomnik Chopina ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
budynek sanatorium
, mokunka
muszla koncertowa ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
pijalnie ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
źródlo
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 7
2016-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
06 październik 2016 16:34

Ciekawe i fajne miasteczko.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
06 październik 2016 14:27

[cytuj autor=' Danusia']Nareszcie miejsce,które choć troszkę znam:-) I masz rację, Kotlinę Kłodzkę i Duszniki trzeba koniecznie odwiedzić. A nawet tam wrócić. Niejednokrotnie. Taki jest plan na ...kiedyś:-) [/cytuj]

Dokładnie tak jak ja, też miejsce które znam (i byłem), i które planuję jeszcze odwiedzić, jak i całą Kotlinę.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
05 październik 2016 09:47

Nareszcie miejsce,które choć troszkę znam:-) I masz rację, Kotlinę Kłodzkę i Duszniki trzeba koniecznie odwiedzić. A nawet tam wrócić. Niejednokrotnie. Taki jest plan na ...kiedyś:-)

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
04 październik 2016 10:51

Ciekawe, fajne miasteczko uzdrowiskowo - turystyczne. Muszę się kiedyś tam wybrać.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
04 październik 2016 07:51

Piękne są Duszniki, znamy jes też 🙂 Pamiętam jak opisywałas jako atrakcje

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
03 październik 2016 18:34

[cytuj autor=' marian']Kolejne piękne uzdrowiskowe miasto.Minęło cztery lata od mojego ostatniego pobytu tam . [/cytuj]

To pewnie jeszcze powrócisz  tamMarianie. Ja w Dusznikach byłam kilka razy, ale pewnie ostatniego słowa w kwesti odwiedzin w Kotlinie Kłodzkiej nie powiedziałam....🙂

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika marian
marian
03 październik 2016 17:47

Kolejne piękne uzdrowiskowe miasto.Minęło cztery lata od mojego ostatniego pobytu tam .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024