Głuchołazy - zapomniane uzdrowisko

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Głuchołazy zwane przed 1945 rokiem Holzerg , niewielkie miasteczko, w Górach Opawskich. Trochę jakby zapomniane, senne . Rynek, zabytkowo wieża , zwana Baszta Bramy Górnej obecnie od kilku już lat oddana ponownie do ruchu turystycznego. To jednak miasteczko, z resztkami (niewielkimi) murów obronnych oraz dawnym układem urbanistycznym, sięgającym XIII wieku.

To jednak tylko pozornie wszystko co można tam zobaczyć. Prawdziwą perełką w Głuchołazach jest dawna dzielnica uzdrowiskowa, położona na stoku Góry Parkowej zwanej też Górą Chrobrego. Tam znajduje się malowniczy kompleks parkowo- leśny. Zakątek wart odwiedzenia. Szerokie połacie parku , rozpościerają się na lekko pofałdowanym terenie. Enklawa zieleni. Cicho, spokojnie. Główny szlak spacerowy Parku Zdrojowego wiedzie wzdłuż płynącej wartkim strumieniem Białej Głuchołaskiej.

, mokunka
, mokunka

Przed paru laty, pozyskano środki unijne i postawiono na rewitalizacje tych – co tu ukrywać długo zaniedbywanych, traktowanych wręcz po macoszemu terenów. Śladów dawnej uzdrowiskowej przeszłości i świetności !

Tu trzeba zerknąć wstecz, do roku 1831. Tę datę uznano , za początek starań o uzyskanie przez Głuchołazy statusu uzdrowiska. Pierwszy powstał zakład kąpielowy, zwany też łazienkami zdrojowymi o nazwie Juppenbad .Jego właścicielem był bowiem Karola Juppe i od jego nazwiska utworzono ową nazwę. Niestety nie zachował się do dziś , można go oglądać jedynie na dawnych fotografiach czy obrazach. Był drewniany, z werandami, altankami. Tam wypoczywali pierwsi kuracjusze głównie z Niemiec oraz pobliskich Czech.

, mokunka
, mokunka

Warto tu wspomnieć o tym , iż status uzdrowiska uzyskało miasteczko w 1877 roku, dzięki staraniom Towarzystwa Promenadowego, które było też inicjatorem utworzenia Parku Zdrojowego u stóp Góry Chrobrego (Parkowej). Wtedy też dokonano tam nasadzeń zachowanego do dziś rożnorodnego drzewostanu.

Do rozbudowy uzdrowiska znaczny wkład wnieśli ksiądz Stanisław Kneipp oraz Vincent Preissnitz, propagujący ideę wodolecznictwa, w czasach gdy patrzono na te'rewelacje" dość sceptycznie. I tu ciekawostka - od wspomnianego Vincenta Preissnitza do obiegowego języka weszło słowo prysznic; gdyż to on leczył kuracjuszy wodnymi natryskami. W Parku Zdrojowym znajduje się wielki głaz , z tablicą upamiętniającą obu prekursorów wodolecznictwa.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Nasz spacer po podnóżu Góry Parkowej -  tam bowiem prowadzi ścieżka dydaktyczna - Park Krajobrazowy Góry Opawskie,  rozpoczynamy, od fontanny . Umieszczonej tuż obok figura anioła znajdującej się dość oryginalnie na wysokim …pniu drzewa. Spacer po alejkach, mostkach parkowych , wśród zieleni to prawdziwy odpoczynek po krajtroterskim zwiedzaniu okolic. Idąc nad Białą Głuchołaską napotykamy kamienne wanny do moczenia rąk i nóg w lodowatej wręcz wodzie. Woda ma sporo minerałów, o czym informuje umieszczona obok tablica. Mimo, że jest upalnie woda naprawdę lodowata. Po kilku sekundach rezygnujemy z moczenia stóp i rąk, wydaje się bowiem, że czujemy ukłucia tysięcy szpilek…brrrr.

W Parku Zdrojowym trafiliśmy akurat na festyn, promujący kultury, z rożnych stron świata. Zatrzymujemy się tam chwilkę .Zaczyna padać, zrywa się wiatr i letnia intensywna ulewa. Ojj, zdezorganizowało to nam krajtroterskie plany. 

, mokunka
, mokunka

 I tak widzieliśmy sporo. Powędrowaliśmy fragmentem Głuchołaskiego Szlaku bez Granic !

Jestem przekonana , że jeszcze powrócimy do Głuchołaz. I choć od wielu lat miasto teoretycznie uzdrowiskiem nie jest ,to dzielnica willowo-sanatoryjna u stóp Góry Parkowej , jak i cały Park Zdrojowy przyciąga spore rzesze turystów.

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 11
2016-08-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Mariusz
20 październik 2016 13:38

Dzień dobry Wszyskim Głuchołazy wybieram się co roku a byłem w latach...to był jeden osirotków wczasowych no i za wiele nie pamiętam

 

Danusia
11 październik 2016 17:49

Rzeczywiście,niby nie uzdrowisko, ale jednak uzdrowisko. Park Zdrojowy bardzo przyjemny,fajne miejsce do spacerowania. Odwiedzasz zupelnie nieznane mi miejsca:-)

Maciej A
10 październik 2016 06:55

Całkiem przyjemne miasteczko. Dużą zaletą to dla mnie mniejsza popularność tego miejsca

W tym rejonie byłem tylko raz i nie w Głuchołazach, są tam mniej znane góry Opawskie. Może kiedyś...

pozdrawiam

mokunka
08 październik 2016 08:54

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Mało znane lub prawie wogóle, Właśnie dlatego mamy Mokunkę, która zawsze coś fajnego mało znanego pokaże. Krajtroterom wydawało by się że już nie mam miejsc nie odkrytych , powiem że jest ich jeszcze bardzo , bardzo sporo ale wiele wart ponownego zobaczenia bo po latach się zmieniają [/cytuj]

Dzięki Romku za miłe słowa , a dzielnica uzdrowiskowo-willowa oraz sama Góra Chrobrego wraz z Parkiem Zdrojowym urokliwa i jakby zupełnie inny świat niż centrum sennego, niewielkiego miasteczka pogranicza....

pozdrawiam -🙂

Roman Świątkowski
08 październik 2016 06:13

Mało znane lub prawie wogóle, Właśnie dlatego mamy Mokunkę, która zawsze coś fajnego mało znanego pokaże. Krajtroterom wydawało by się że już nie mam miejsc nie odkrytych , powiem że jest ich jeszcze bardzo , bardzo sporo ale wiele wart ponownego zobaczenia bo po latach się zmieniają

mokunka
06 październik 2016 20:18

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Aż musiałem powiększyć sobie mapkę, by zobaczyć gdzie te Głuchołazy są. Nigdy nie byłem, a widać, że warto. Tamte rejony są jeszcze dla mnie białą plamą na mapie Polski. Super ta Wasza wycieczka, widać, że zadowoleni, a to najważniejsze. [/cytuj]

Cieszę się Marcinie, że mogłam pokazać dawny , pouzdrowiskowy-rzec by można Park Zdrojowy. Samo miasteczko też warte odzwiedzenia. Ot niepozorne , wydawałoby się Głuchołazy , a tyle ciekawostek.

pozdrawiam-🙂

Lutodar
06 październik 2016 16:39

Wygląda to ciekawie. Nigdy tam nie byłem.

Marcin_Henioo
06 październik 2016 14:47

Aż musiałem powiększyć sobie mapkę, by zobaczyć gdzie te Głuchołazy są. Nigdy nie byłem, a widać, że warto. Tamte rejony są jeszcze dla mnie białą plamą na mapie Polski.

Super ta Wasza wycieczka, widać, że zadowoleni, a to najważniejsze.

Anna Piernikarczyk
06 październik 2016 12:44

Ładnie 🙂 My byliśmy w parku zimą przy siarczystych mrozach i ludzi wcale nie było 🙂

mokunka
06 październik 2016 12:27

[cytuj autor=' marian']Uroczo wygląda park .W Głuchłazach nigdy nie byłem. [/cytuj]

Pewnie i tam dotrzesz krajtroterze Marianie -🙂

A swoją drogą Park Zdrojowy w Głuchołazach w/g mojej oceny jest niezwykle atrakcyjny i muszę   przyznać ładniejszy niż w niektórych bardziej znanych miejscowosciach, które mają status uzdrowiska.

marian
06 październik 2016 12:18

Uroczo wygląda park .W Głuchłazach nigdy nie byłem.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024