Torfowisko pod Zieleńcem – wyjątkowa ciekawostka przyrodnicza

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Torfowisko pod Zielencem – wyjątkowa ciekawostka przyrodnicza , w Kotlinie Kłodzkiej. Tereny objęte ścisłym Rezerwatem Przyrody Natura 2000. Dokładnie znajduje się w północnej części Gór Bystrzyckich, na zachodnim stoku wzniesienia o nazwie Bieściec.

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, to ewenement przyrodniczy porównywany do syberyjskiej tajgi. Wyjatkowy relikt epoki lodowcowej ! Torfowisko liczy bowiem blisko 8000 lat . Już samo to powoduje , iż jest to obszar wyjątkowy. Warto wiedzieć , iż według botaników torfowisko narasta maksymalnie 2 milimetry rocznie. Natomiast pokłady torfu w Rezerwacie pod Zieleńcem mają od 3 i pół do 8 metrów. Pod torfowiskiem zalegają nieprzepuszczalne skały : margle i piaskowce. Miało to niewątpliwie wpływ na powstawanie tego obszaru w czasie tuż po silnym zlodowaceniu.

, mokunka
, mokunka

Podmokły obszar Torfowiska jest enklawą flory i fauny , rzadko występującej w innych regionach w takim skupieniu. Spotkać tam można m.in. : sosnę błotną, kosodrzewinę, brzozę karłowata rosiczkę okrągło i podłużno listną, żurawinę błotną, borówkę bagienną , bożynę czarną, wełnowce oraz rzecz jasna ogromne ilości różnych gatunków torfowców. Natomiast świat zwierząt torfowiska reprezentują endemiczne pajęczaki, cietrzewie, głuszce, czarne bociany.

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem podzielony jest obecnie na dwie części. Topielisko oraz Czarne Bagno. Oddzielone zostały one sztuczną groblą.To „pamiątka” po tym jak na przełomie XIX i XX wieku Niemcy podjęli zamiar osuszenia torfowiska. Dobrze, że zaniechano tego pomysłu. Bagienno – torfowe tereny przetrwały dzięki temu do dziś.

, mokunka
, mokunka

Na torfowisko łatwo trafić z parkingu przy drodze prowadzącej z centrum Dusznik Zdroju na Zieleniec. Tuż przy parkingu napotykamy na pierwszą tablicę informacyjną. Później należy kierować się zielonym szlakiem, wzdłuż którego prowadzi również ścieżka rowerowa.

Wędruje się najpierw lasem, natomiast coraz bliżej podmokłych obszarów torfowych rozpoczyna się ścieżka, z dewnianych grubych desek , wspartych na balach. Obok piękna przyroda lecz bardzo, bardzo niebezpieczna. Na chwilkę zeszłam ze ścieżki, chcąc zrobić ładniejszą fotkę i miałam okazję się przekonać osobiście co znaczy pięknie torfowisko. Ziemia zaczęła falować pod nogami ! Czułam się jak bym stała na dmuchanym materacu w którego uchodzi powietrze. Dziwne wrażenie….

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Szybko wróciłam na drewniane podkłady na ścieżce, zabezpieczonej barierkami. Po chwilki wędrówki dotarliśmy do kilkupiętrowej wieży widokowej. Drewnianej , doskonale wkomponowanej w krajobraz. Z niej piękny widok na pobliskie obszary, które choć w jednym obszarze chronionym zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Wszystko w barwach jesieni. Piękne !

Idąc dalej napotykamy kosodrzewinę , wydawałoby się tak specyficzną jedynie dla obszaru Tatr. Później wszelką bagienną roślinność aż wreszcie docieramy do następnej „drewnianej drogi” . Tym razem to obszar brzozy karłowatej oraz występowania rosiczki. Jesteśmy zachwyceni pejzażem wokół .Wszystko zdaje się przedstawiać obraz przyrody jak na obrazach artysty malarza, który przedstawić chce wyjątkowy krajobraz.

, mokunka
, mokunka

Mijamy sporo tablic informacyjnych, z których dowiaduje się na przykład, że przez Torfowisko przebiega dział wód, tutejsze strumyki, potoki i rzeczki trafiają bowiem do zlewini zrówno Bałtyku , jak i Morza Północnego. Ot kolejna ciekawostka, tego wyjątkowego obszaru.

Z okolic Torfowiska wypływają źródła rzeczki Dzikiej Orlicy, której wody mają barwę czerwono-brązową. To zasługa humusu, który jest wypłukiwany z Torfowiska.

, mokunka
, mokunka

W drodze powrotnej z wyprawy chłoniemy widoki. W powietrzu czuje się wilgoć, zaczyna lekko siąpić deszczyk. Cieszymy się , że dopiero gdy już wszystko co chcieliśmy zostało przez nas obejrzane.

Wiele razy byliśmy w Kotlinie Kłodzkiej, lecz obszar Natura 2000 Torfowisko pod Zieleńcem, dopiero dziś udało nam się zobaczyć. Pozdrawiam Krajtroterów i od razu , niejako „na gorąco” wrzucam dzisiejszą wycieczkę …aby nie czekała w kolejce jak wiele pozostałych.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 14
2016-10-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

glanaco
11 listopad 2016 11:51

Jeszcze nie bylam ,ale juz same piekne zdjecia zachecaja do odwiedzenia tego miejsca.Klimaty wsam raz dla mnie🙂 Natura 2000 zobowiazuje.

Marcin_Henioo
18 październik 2016 14:28

Czytałem o tym miejscu, gdy planowałem wycieczkę w Kotlinę Kłodzką. Piękne i niesamowicie interesujace miejsce.

mokunka
18 październik 2016 11:59

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Byłem tu sporo lat temu idąc niebieskim szlakiem z Dusznik Zdroju do Zieleńca a potem czerwonym do Dusznik. Jakaś wycieczka z Niemiec zajęła wieżę widokową popijając piwko. [/cytuj]

No to trafiłeś Tadziu 😉 pewnie na Barawczyków lub Tyrolczyków, którzy" nade wszystko cenią piwsko". Ale , że spożywali je na wieży widokowej, ehhhh ! I takich turystów spotyka się na szlakach. Niesety.

pozdrawiam 😉

Ostatnio edytowany: 2016-10-18 12:00

Tadeusz Walkowicz
18 październik 2016 11:44

Byłem tu sporo lat temu idąc niebieskim szlakiem z Dusznik Zdroju do Zieleńca a potem czerwonym do Dusznik. Jakaś wycieczka z Niemiec zajęła wieżę widokową popijając piwko.

mokunka
11 październik 2016 19:31

[cytuj autor=' Danusia']No, a ja ani nie widzialam,ani nie słyszałam do tej pory o tym torfowisku!!! Tym większa twoja zasługa w ukazaniu mi tej ciekawostki. Podoba mi się takie spacerowanie po drewnianych kładkach nad torfowiskiem. Trochę jak na nadbiebrzanskich bagnach. [/cytuj]

Faktycznie, jest spora analogia Danusiu. Kładki to jedyna możliwosć bezpiecznego spacerowania po bagnach i torfowiskach.

pozdrawiam -🙂

Danusia
11 październik 2016 17:27

No, a ja ani nie widzialam,ani nie słyszałam do tej pory o tym torfowisku!!! Tym większa twoja zasługa w ukazaniu mi tej ciekawostki. Podoba mi się takie spacerowanie po drewnianych kładkach nad torfowiskiem. Trochę jak na nadbiebrzanskich bagnach.

mokunka
11 październik 2016 15:51

[cytuj autor='A Maciej']Widziałem to torfowisko w 95r. Szliśmy kilka dni z Gorzanowa do Dusznik, był początek maja. Po noclegu w Chatce Towarzystwa Studenckiego w Wójtowicach trasa na Zieleniec przez ten obszar. Odludne i piękne przyrodniczo tereny. Wtedy nie były tak zagospodarowane jak na Twoich zdjęciach, a do Zieleńca nikogo na szlaku. Takie przywołałaś niespodziewanie wspomnienia... pozdrawiam   [/cytuj]

   Super Macieju, że udało Ci sie widzieć Rezerwat Torfowisko. Wszak ty łazik nad łaziki i żadne góry w Polsce nie są Ci obce !

Od 1995 roku upłyneło trochę czasu, nie wiem od kiedy kładki są  na torfowisku lecz wieża widokowa wybudowana została dopiero w 2007 roku.

pozdrawiam -🙂

mokunka
11 październik 2016 15:46

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Ciekawe,fajne i interesujące. Super udostępnione dla turystów - kłatki, tablice info itp. aż chce się zobaczyć to miejsce. Piękna przyroda ale i .... no właśnie kto to schodzi z wytyczonej trasy. Bez obrazy ale tak jest wszędzie. Sam nieraz z wiadomego powodu zbaczałem z trasy naucza by mi się napewno też przydała [/cytuj] 

Romciu 🙂 to nawet nie było zejście z trasy, tylko dosłownie jeden krok poza kładkę. Zdecydowanie już wiem, że torfowisko rządzi się swoimi prawami. No sam widzisz, wszyscy wiemy jak wędrowac i zwiedzać , a jednak.....czasem coś kusi 😉

pozdrawiam -🙂

 

Maciej A
11 październik 2016 15:37

Widziałem to torfowisko w 95r. Szliśmy kilka dni z Gorzanowa do Dusznik, był początek maja. Po noclegu w Chatce Towarzystwa Studenckiego w Wójtowicach trasa na Zieleniec przez ten obszar. Odludne i piękne przyrodniczo tereny. Wtedy nie były tak zagospodarowane jak na Twoich zdjęciach, a do Zieleńca nikogo na szlaku. Takie przywołałaś niespodziewanie wspomnienia...

pozdrawiam
 

Roman Świątkowski
11 październik 2016 12:14

Ciekawe,fajne i interesujące. Super udostępnione dla turystów - kłatki, tablice info itp. aż chce się zobaczyć to miejsce.

Piękna przyroda ale i .... no właśnie kto to schodzi z wytyczonej trasy. Bez obrazy ale tak jest wszędzie. Sam nieraz z wiadomego powodu zbaczałem z trasy naucza by mi się napewno też przydała

mokunka
11 październik 2016 11:24

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Fajne, ciekawe miejsce, dobrze że zagospodarowane dla turystów [/cytuj]

Miejsce wrecz rewelacyjne, choć małoznane. Ewenement przyrodniczy. Jedynie na Syberii są analogiczne torfowiska liczące blisko 8000 lat. Infrastruktura  turystyczna przygotowana,  choć zdecydowanie najciekawsze wszystko wokół.

Postaram się niebawem wstawić atrakcje o Rezerwacie "Torfowisko pod Zieleńcem".

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2016-10-12 16:37

Anna Piernikarczyk
11 październik 2016 08:19

Fajne, ciekawe miejsce, dobrze że zagospodarowane dla turystów

mokunka
10 październik 2016 23:31

[cytuj autor=' marian']O torfowisku słyszałem ale nigdy tam nie dotarłem.Pięknie to wygląda w  barwach jesieni. I kto tu dużo zwiedza?Pozdrawiam. [/cytuj]

        Tak to ze zwiedzaniem bywa Marianie, Krajtroterzy nie usiedzą na miejscu. Sam wiesz zapewne  🙂aż nadto dobrze ! 

A miejsce wyjątkowe to torfowisko i na bardzo dużym obszarze.

pozdrawiam -🙂

marian
10 październik 2016 23:27

O torfowisku słyszałem ale nigdy tam nie dotarłem.Pięknie to wygląda w  barwach jesieni. I kto tu dużo zwiedza?Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024