Zespół Pałacowo -Parkowy w Gorzanowie

, mokunka

Piękna Kotlina Kłodzka ma wiele miejsc niszowych, mniej znanych, nie tak popularych i obleganych turystycznie. Jednak stanowi ona nie lada gratkę dla Krajtrotera. Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie Zespół Pałacowo-Parkowy w Gorzanowie, maleńkiej wiosce, położonej niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. W wielu przewodnikach można przeczytać ,iż jest to, bezsprzecznie najpiękniej położona wieś Kotliny Kłodzkiej”. Nie wiem czy nie ma w tym lekkiej przesady bowiem wszystkie tereny wokół maja swój niewątpliwy urok, nie mniej jednak warto tam dotrzeć.

Sama wioska to zaledwie kilkanaście zabudowań. Wąziutkie i kręte drogi, dość niebezpieczne, o asfalcie pamiętającym chyba lata 70-te XX wieku. Jednak drogi owe malowniczo przecinają pola, zagajniki, rzeczkę.

, mokunka
, mokunka

Zespół-Pałacowo Parkowy w Gorzanowie robi wrażenie .Wydaje się być monumentalny. Składa się z pałacu, kapliczek, zabudowań podzamcza, kilku bram wejściowych i tych większych wjazdowych. Całości dopełniają budynki gospodarcze podzamcza oraz solidne „zabudowy kmiece” – jak podaje przewodnik. Może powinnam tu użyć czasu przeszłego –znajdowały się a nie znajdują się ….teraz to bowiem ruina! Ruina w stanie może nie tyle odbudowy co raczej prac zabezpieczających. Mimo ogromnych zniszczeń wszelkiej zabudowy oraz prawie całkowitej dewastacji parku przypałacowego daje to jednak wyobrażenie o charakterze dawnej rezydencji. Rezydencji z bogatą historią !

Aby poznać historią pałacu w Gorzanowie należy sięgnąć pamięcią do wczesnego średniowiecza, wtedy bowiem na miejscu dzisiejszego pałacu istniał zamek. Niewielki, obronny. Nie został po nim żaden skład z wyjątkiem dokumentów historycznych.

, mokunka
, mokunka

Pałac powstał okolo roku 1537.Początkowo był niewielki, jednak na przestrzeni kolejnych 100 lat przybrał już obecne rozmiary. Kolejne stulecia to kolejne modernizacje. Ostatnia przeprowadzona tuż po 1900 roku Wtedy to pałac wyglądał wyjątkowo okazale. Przez ponad trzy stulecia był w posiadaniu rodziny Herbersteinów, przed II Wojną Światową były to tereny należące do Niemiec.

Wiek XX nie był dla budowli i parku przypałacowego łaskawy. Ustawa o nacjonalizacji sprawiła, ze pałac w Gorzanowie (jak i wiele innych zabytków) powoli popadał w ruinę. Przez pewien czas zajmowało go wojsko sowieckie .Wtedy to masowo wywożono nie tylko obrazy, rodowe srebra, porcelanę, meble. Natomiast te, które zostały nosiły liczne ślady dewastacji! Poznikały nawet marmury czy elementy małej architektury znajdujące się na wewnętrznym dziedzińcu i w parku. Ehhhh…można tylko przypuszczać, iż to, jak owi „wyzwoliciele” potraktowali wszystko w pałacu i okolicy, było początkiem końca jego wielowiekowej świetności.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Do lat 70-tych ubiegłego wieku okoliczne zabudowania przyzamkowe zajmowali lokatorzy z tzw kwaterunku. Głównie repatrianci, którzy trafili tu z Kresów Wschodnich.

Będąc tam w sierpniu 2016, pałac przedstawiał widok smutny. Jedynie wieża zamkowa, górowała „dumnie” nad ruiną. Gdzie –niegdzie tablice informujące iż, Ministerstwo Kultury trzyma nad tym pieczę i trwają prace remontowe. Prac nie stwierdziłam, natomiast bezładnie rozrzucone były deski szalunkowe, siatka ogrodzeniowa , nawet betoniarka stała na dziedzińcu

, mokunka
, mokunka

Szkoda, że tak piękny zabytek podzielił los wielu innych wiekowych budowli…..

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 11
2016-08-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
26 luty 2017 19:22

[cytuj autor='A Maciej']Z Gorzanowa kiedyś wystartowaliśmy w kierunku Zieleńca, oczywiście o pałacu wtedy nawet nie słyszałem, zawsze coś fajnego wynajdziesz i opiszesz :-) Kotlina Kłodzka przebogata i urozmaicona, z pozdrowieniami [/cytuj]

Racja Macieju Kotlina Kłodzka przebogata i urozmaicona, natomiast o Twojej wedrówce po Zieleńcu pamiętam jak wspominałeś, gdy opisywałam Torfowisko pod Zieleńcem.

pozdrawiam łazika -🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
25 luty 2017 21:47

Z Gorzanowa kiedyś wystartowaliśmy w kierunku Zieleńca, oczywiście o pałacu wtedy nawet nie słyszałem, zawsze coś fajnego wynajdziesz i opiszesz :-)

Kotlina Kłodzka przebogata i urozmaicona,

z pozdrowieniami

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 luty 2017 12:02

Rzeczywiście imponujące ruiny. Szkoda,że obiekt niszczeje,choć niby jakieś prace remontowe są tam prowadzone ( tak wynika z tablic na fotkach). Fajne miejsce znalazłaś:-) Jak zawsze!!! Pozdrowionka:-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
20 luty 2017 09:10

Ruiny trafiają się wszędzie w Polsce, ale też mają swój urok. Fajnie jak można po nich połazić 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
19 luty 2017 20:46

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Jak widzę lubisz ten rejon polski często odwiedzać. To prawda wiele ciekawych zabytków, miejsc niszczeje. pozdrawiam [/cytuj]

Zdecydowanie Romku bardzo lubię Kotlinę Kłodzką 🙂 Tyle tam do zwiedzania. Mimo, że byłam tam wielokrotnie zawsze "odkryje"coś wartego obejrzenia, gdzie wcześniej nie dotarłam.  

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
19 luty 2017 18:16

Jak widzę lubisz ten rejon polski często odwiedzać. To prawda wiele ciekawych zabytków, miejsc niszczeje.

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
19 luty 2017 13:57

[cytuj autor=' violus']SZkoda że tyle zabytków jest w ruinie .piękne miejsca odwiedziłaś. [/cytuj]

Racja Violu, tyle zabytków niszczeje, jest zaniebmanych. Ich stan jest dosłownie opłakany. Czasy swej  świetności mają zdecydowanie już za sobą. Wielka szkoda !!! Może niektóre da się juszcze uratowac ?!

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika violus
violus
19 luty 2017 11:56

SZkoda że tyle zabytków jest w ruinie .piękne miejsca odwiedziłaś.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

z Gorzanowa skrótami ( o w mor ... e ale dziury) jechałem do Żelazna i  dalej jechac do Trzebieszowice -Zamek na Skale   .....

To jest droga dla  czołgow i traktorow  ( nie dla samochodów ) . 

po tych  dziurawych trasach "siadly -padły " resory w aucie

Karol Barsolis    

 

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
18 luty 2017 22:02

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']widze ze Mokunka nadal w podróży . pięknie  , pięknie . znam Gorzanow i  palac w Gorzanowie.  Pol roku temu " krążylem " po  Kotlinie  Kłodzkiej  m.in.. ŻElazno, Ząbkowice Sl. Henrykow, Kamienic Zabk. , Kudowa Z, Zamek na Skale  , Szczeliniec, Błędne Skały, Wambierzyce  i okolice  .   Pozdrawiam  Karol   Ostatnio edytowany: 2017-02-18 20:19[/cytuj]

To sporo pozwiedzałeś w okolicy. Kotlina Kłodzka niezwykle ciekawa turystycznie. Cieszę się , że do Gorzanowa też dotarłeś 🙂

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

widze ze Mokunka nadal w podróży . pięknie  , pięknie .

znam Gorzanow i  palac w Gorzanowie. 

Pol roku temu " krążylem " po  Kotlinie  Kłodzkiej  m.in.. ŻElazno, Ząbkowice Sl. Henrykow, Kamienic Zabk. , Kudowa Z, Zamek na Skale  , Szczeliniec, Błędne Skały, Wambierzyce  i okolice  .

 

Pozdrawiam  Karol

 

Ostatnio edytowany: 2017-02-18 20:19

Zwiedzone atrakcje

Gorzanów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024