Wizyta w Hucie Szkła

Galeria Szkła w Rymanowie, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na Podkarpaciu są wciąż żywe tradycje związane z hutnictwem szkła. Ma to związek z niewielkimi obecnie już złożami piasku kwarcowego używanego w produkcji wyrobów szklanych, szkła użytkowego , jak i artystycznego.

Kiedyś będąc w Krośnie dane mi było zwiedzać i uczestniczyć w aktywizujących warsztatach w Centrum Dziedzictwa Szkła .Opisywałam to na PSz http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6462,krosno--centrum-dziedzictwa-szkla.html

, mokunka
, mokunka

Jest to bowiem wysoce interesująca ciekawostka. Atrakcja turystyczna w pięknym, zabytkowym Krośnie.

Dziś natomiast opisze wizytę w Hucie Szkła ”Sabina” w Rymanowie .Huta ma co prawda niewiele ponad 20-letnią historie . Jednak jej właściciel a zarazem mistrz hutnictwa szkła w Krośnieńskich Hutach Szkła przepracował pod 30 lat. Może się pochwalić wieloma certyfikatami oraz prezentacją swoich szklanych wyrobów na międzynarodowych wystawach.

, mokunka
, mokunka

Toteż zdecydował się założyć niewielką, początkowo manufakturę rodzinną , która z czasem stała się Hutą Szkła . Zwiedzanie tego zakładu, podczas trwania produkcji jest niezwykle interesujące. Już na dworze, wokół zakładu wyeksponowanych jest sporo wyrobów z kolorowego szkła. Największa z nich imituje wielkie ognisko. Specyficzny kształt szklanych czerwonych i żółtych szkieł idealnie imituje… palące się ognisko ! Dopiero podchodząc bliżej , dotykając z niedowierzaniem tych specyficznych szklanych kształtek upewniamy się iż to na pewno wyrób szklany.

Tuz przed wejściem stoi busik z logo huty, który przywozi grupy wycieczkowe.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

W hucie pan Henryk Rysz właściciel a zarazem mistrz w swoim fachu, stojąc przy rozgrzanym piecu hutniczym demonstruje wydmuchiwanie szklanych elementów. Przeźroczystych oraz tych barwnych , jak i mlecznobiałych. Opowiada , pokazuje. Zachęca do aktywnego udziału w produkcji. W hali produkcyjnej –w przeciwieństwie tego co na zewnątrz jest bardzo ciepło. Wręcz gorąco.

Słuchamy zafascynowani o projektach, nowoczesnych i unikatowych formach, ciekawych kształtach artystycznych wyrobów. Poznajemy tajniki produkcji oraz nazwy specjalnych komponentów .Gotowe wyroby możemy oglądać w galerii mieszczącej się na antresoli hali oraz na I piętrze budynku. Jest na co popatrzeć. Jest co podziwiać.

, mokunka
, mokunka

Ot lokalna tradycja, która idzie w parze z nowoczesnym wzornictwem .Organizacja zwiedzania , połączona z aktywnymi zajęciami warsztatowymi jest swoistą formą poznawania tego niełatwego rzemiosła z bardzo, bardzo bliska.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Huta Szkła Artystycznego w Rymanowie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 12
2017-03-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 marzec 2017 15:53

[cytuj autor=' marian']Interesujące miejsce.Wspaniałe wykorzystujesz czas pobytu w Rymanowie. Ostatnio edytowany: 2017-03-13 12:36[/cytuj]

Dzięki Marianie .

pozdrawiam -🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 marzec 2017 15:52

[cytuj autor=' Danusia']Bardzo aktywnie spędzasz czas w Rymanowie. Kolejna ciekawa wycieczka do ciekawego miejsca. [/cytuj]

Tak Danusiu - wolne chwile staram się wykorzystać na wycieczki lub czytanie książek....Zależnie od pogody i samopoczucia. W sumie teraz to wycieczki po najbliższej okolicy. Kiedyś gdy byłam przed paru laty  w Rymanowie to się rozpędzałam wycieczkowo....po Polańczyk, Solinę , Lesko , Krosno czy Sanok. Teraz uzupełniam swoją krajtroterską wiedzę o najbliższą okolicę.

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 marzec 2017 15:48

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ciepłe  klimaty z Podkarpacia.  cudownie dzieła sztuki ze szkła.   Pozdrawiam Karol [/cytuj]

Karolu faktycznie w hucie było....ciepło, nawet bardzo. Piece w hali produkcyjnej mocno nagrzewały pomieszczenie. Hutnicy pracowali w stoju dosłownie letnim. Natomiast na samą produkcją szklanych wyrobów można się patrzeć i patrzeć. Cały cykl produkcyjny od wsypania piasku kwarcowego do pieca , po gotowy wyrób ma w sobie coś jakby magicznego....taka trochę alchemia 😉

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 marzec 2017 15:43

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Fajne i bardzo ciekawe pozdrawiam [/cytuj]🙂

 Cieszę się Romku, że się podoba...choć -rzecz jasna nie są to takie łazikowania jak Twoje ! 

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 marzec 2017 14:10

Bardzo aktywnie spędzasz czas w Rymanowie. Kolejna ciekawa wycieczka do ciekawego miejsca.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

ciepłe  klimaty z Podkarpacia.  cudownie dzieła sztuki ze szkła.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika marian
marian
13 marzec 2017 12:31

Interesujące miejsce.Wspaniałe wykorzystujesz czas pobytu w Rymanowie.

Ostatnio edytowany: 2017-03-13 12:36

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
13 marzec 2017 12:28

Fajne i bardzo ciekawe

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 marzec 2017 12:22

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Bardzo ciekawe miejsce 🙂 [/cytuj]

Intersujące  miejsce Aniu i można zwiedzać bezpłatnie samą hutę! Płatny tylko udział  w zajęciach warsztatowych połączony ze  zwiedzaniem galerii szkła.

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
13 marzec 2017 09:07

Bardzo ciekawe miejsce 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 marzec 2017 21:16

[cytuj autor=' Anja']Wizyta w hucie szkła, w szczególności połączona z warsztatami to doskonała zabawa (a dla dzieci przy okazji też fajna forma edukacji). Uwielbiam wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne. [/cytuj]

Racja Anju 🙂 interesujące zajęcia, wiele ciekawostek-rzec można -wycieczka dydaktyczna.

pozdrawiam -🙂

Avatar użytkownika Anja
Anja
12 marzec 2017 20:59

Wizyta w hucie szkła, w szczególności połączona z warsztatami to doskonała zabawa (a dla dzieci przy okazji też fajna forma edukacji). Uwielbiam wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne.

Ostatnio edytowany: 2017-03-13 07:21

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rymanów

Rymanów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024