Muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy

, mokunka

           Wiele już razy jadąc w Karkonosze czy Góry Izerskie obiecywałam sobie, że wstąpię do Muzeum byłego niemieckiego obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Jakoś się wcześniej nie udawało. Zawsze sama się przed sobą usprawiedliwiałam, iż widziałam przecież KL Auschwitz- Birkenau oraz obóz Stuthoff w Sztutowie. Było to jednak już wiele lat temu. Toteż w ubiegłym roku latem, wracając ze Szklarskiej Poręby postanowiłam, że tym razem –zwiedzamy !

W upalny sierpniowy dzień dotarliśmy do bram dawnego nazistowskiego obozu. Obozu powstałego w 1940 roku , jako filia innej nazistowskiej "fabryki śmierci" a następnie rozbudowanego i stającego się osobną jednostką. Nastawiony był na wyniszczenie uciemiężonych narodów Europy, w okresie najokrutniejszej z wojen, II Wojny Światowej. Obóz w Gross-Rosen, to miejsce , przez które przeszło ponad 120 tysięcy więźniów. 40 tysięcy z nich straciło tam życie. Na skutek chorób, głodu i - przede wszystkim - pracy ponad siły w pobliskich kamieniołomach, w okolicach nieodległego Strzegomia.

, mokunka
, mokunka

              Zatrzymujemy się na parkingu i właściwie już tam rozpoczyna się zwiedzanea, bowiem w tym miejscu były kiedyś garaże aut SS. Idąc nieco dalej wstępuje się do pawilonu, w którym jest sporo skanów dokumentów obozowych .Kserokopie korespondencji więźniów , w bardzo wielu językach. W gablotach są też ocalałe z obozu przedmioty codziennego użytku, pasiaki, drewniane chodaki, fragmenty autentycznego – mocno już zardzewiałego drutu kolczastego, którym otoczony był cały obóz. Jest tam też makieta obozu-warto zwrócić na nią uwagę. Ona daje wyobrażenie , jak ogromne było to miejsce kaźni. W przeciwieństwie do obozu w Oświęcimiu , w Rogoźnicy ocalało bowiem niewiele….

         Dawna wieża strażnicza czy szubienica obozowa – to już drewniane rekonstrukcje.

, mokunka
, mokunka

Ogromne wrażenie na zwiedzających robi  brama do obozu. Bliźniaczo podobna do tej w Birkenau (Brzezince) oraz symboliczne wręcz martwe drzewo, pod którym umieszczone jest mnóstwo tablic pamięci tych, którzy stracili tam życie. Przewodnik opowiadał, iż fundatorami takowych tablic są nie tylko organizacje kombatanckie ale i osoby prywatne , z wielu państw europejskich.

Zwiedzanie obozu jest darmowe ! Warto poznać z bardzo bliska , kawałek historii pokazujący jak naziści , traktowali tych, nad którymi chcieli zapanować , snując swe mrzonki o „Tysiącletniej III Rzeszy”. Muzeum warto zwiedzić, zastanawiając nad przesłaniem - cytuję za Zofią Nałkowską , iż ”Ludzie-ludziom zgotowali ten los”.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

 

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2016-08-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
15 czerwiec 2017 00:05

Trudno zrozumieć dlaczego jesteśmy zdolni do takich rzeczy,

w takim miejscu świadomość tego bardzo ciąży

mokunka
14 czerwiec 2017 08:53

[cytuj autor='Joanna']Ważne miejsce. jeszcze tam nie byłam. Osobiście odwiedziłam tylko Majdanek w Lublinie.[/cytuj]

Ja natomiast Muzeum - Obozu w Majdanku nie odwiedziłam, choć sam  Lublin zwiedziłam.Generalnie dawne nazistowskioe obozy to miejsca, które pokazują jak okrutna była II Wojna Światowa, warto być choć w jednym z nich.

pozdrawiam 🙂

 

Joanna
13 czerwiec 2017 13:07

Ważne miejsce. jeszcze tam nie byłam. Osobiście odwiedziłam tylko Majdanek w Lublinie.

Roman Świątkowski
13 czerwiec 2017 09:36

Zdecydowanie miejsce warte zwiedzenia.

Niesamowite wrażenie.

marian
12 czerwiec 2017 21:04

Ciarki mi przechodzą na myśl,co te więzniowie musieli przeżyć.Więzniowie z Gross Rose byli wywozeni do ciężkich prac w sztolniach w górach Sowich-projekt ,,Olbrzym''.Zwiedziłem  obóz w Gross Rose oraz kompleks sztolni ,,Włodarz'',,Osówka'',,Rzeczka'' i bardzo mnie wzruszyła historia tych niewinnych ludzi.Nie można o nich zapomnieć.

NIGDY WIĘCEJ WOJNY !

Anna Piernikarczyk
12 czerwiec 2017 20:18

Miejsce warte odwiedzenia, nie znam, w Oświęcimiu i Brzezince byłam i w Lublinie, to zawsze ciężkie przeżycie

mirosław
12 czerwiec 2017 18:13

Miałem przyjemność zwiedzić ten obóz kilka lat temu,zrobił na mnie piorunujące wrażenie(smutku i zadumy.)

Anja
12 czerwiec 2017 14:17

Nie byłam w żadnych ze wspomnianych przez Ciebie miejsc pamięci. Ale ilekroć jestem w Gdańsku na Westerplatte to przychodzi refleksja...czy pamięć faktycznie uchroni Nas przed kolejną czarną kartą w historii. Tam nawoływanie do pokojowej koegzystencji narodów (wielki napis "Nigdy więcej wojny"😉 ma szczególną moc.

mokunka
12 czerwiec 2017 12:06

[cytuj autor='Danusia']Są w Polsce miejsca,które każdy Polak obowiązkowo powinien odwiedzić. Muzeum niemieckiego obozu Gross Rosen to jedno z nich. Miałam możliwość tam być,opisywałam to na PSz zaraz na początku mojej przygody z tą stroną. http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,1909,rogoznica-oboz-pracy-gross-rosen.htmlWidziałam Majdanek, Auschwitz -Birkenau, Sztutthof, każdy z tych obozów był przerażającym dowodem na bezmiar ludzkiego okrucieństwa. Jednak to Gross Rosen, choć w większości zniszczone,odebrało mi mowę. Obejrzeliśmy film w muzem,a potem choć byliśmy w niewielkiej grupie, samotnie i w milczeniu przeżywaliśmy wizytę w tym miejscu. Łzy cisnęły się do oczu,trudne do opisania wrażenia. Dobrze,że przypomniałaś nam to miejsce. Planując wycieczki po Dolnym Śląsku,pełnym wspaniałych zabytków i turystycznych tras, pamiętajmy także o tym,że ten region kryje także w sobie miejsca pamięci pełne ludzkiego cierpienia. Nie wolno o nich zapomnieć.Edytowano: 2017-06-12 11:01:42[/cytuj]

   Zdecydowanie to miejsce, o którym nie można zapomnieć ! Podobnie jak inne obozy( KL czyli Koncentration Lager ) czy np Sztolnie Walimskie , gdzie przy niewolniczej pracy gineły tysiące a właściwie setki tysięcy wieźniów traktowanych przez hitlerowców "rasę panów" jak ..."podludzie".Miejsca martyrologii powinny być przesłaniem dla kolejnych pokoleń , iz hasło "Nigdy więcej wojny" - to nie tylko wytarty slogan.

 Zerknełam na tę Twoją relacje Danusiu , nawet cytat z Z. Nałkowskiej przypomniałyśmy ten sam. Cóż bowiem innego można powiedzieć, po zwiedzeniu obozu ?!

 

 

Danusia
12 czerwiec 2017 11:01

Są w Polsce miejsca,które każdy Polak obowiązkowo powinien odwiedzić. Muzeum niemieckiego obozu Gross Rosen to jedno z nich. Miałam możliwość tam być,opisywałam to na PSz zaraz na początku mojej przygody z tą stroną. http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,1909,rogoznica-oboz-pracy-gross-rosen.html

Widziałam Majdanek, Auschwitz -Birkenau, Sztutthof, każdy z tych obozów był przerażającym dowodem na bezmiar ludzkiego okrucieństwa. Jednak to Gross Rosen, choć w większości zniszczone,odebrało mi mowę. Obejrzeliśmy film w muzem,a potem choć byliśmy w niewielkiej grupie, samotnie i w milczeniu przeżywaliśmy wizytę w tym miejscu. Łzy cisnęły się do oczu,trudne do opisania wrażenia. Dobrze,że przypomniałaś nam to miejsce. Planując wycieczki po Dolnym Śląsku,pełnym wspaniałych zabytków i turystycznych tras, pamiętajmy także o tym,że ten region kryje także w sobie miejsca pamięci pełne ludzkiego cierpienia. Nie wolno o nich zapomnieć.

Edytowano: 2017-06-12 11:01:42

Zwiedzone atrakcje

Rogoźnica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024