Sulovske Vrchy - Slovensko.

Sulovske Vrchy - Slovensko., Jacek Sklorz
Jestem wielkim miłośnikiem Słowacji i wszystkiego, co słowackie.
Na początek chciałbym opisać "wypad" do mało znanego, ale równie pięknego co Słowcaki Raj, czy Fatra, zakątka Słowacji. Sulovske Vrchy, bo o nich mowa, stanowią część większego pasma - Strazovske Vrchy. Leżą na południe od Zyliny, w odległości ok. 100 km od granicy Polski.
Pasmo charakteryzuje się ciekawą formą skał - powstałe w wyniku procesów erozyjnych ostre szczyty, iglice, liczne groty i niewielkie jaskinie (Serkania diera). Prawdziwą ozdobą są jednak okna skalne - "Gotycka brama" oraz "Sulovska brama". Można także podziwiać zatopione wprost w skałach ruiny średniowiecznych zamków - Sulovsky hrad oraz hrad Hricov.
Swoją przygodę z sulowskimi skałami rozpocząłem w miejscu, w którym rozpoczyna się "chodnik naukowy" prowadzący do najciekawszych miejsc - ruin zamku Sulov i Gotyckiej bramy. Idąc szlakiem, mogłem podziwiać liczne formy skalne oraz panoramę okolicznych dolin, a także dalszych szytów górskich.
"Zdobyłem" najwyższy w tym rejonie szczyt - Brada (całe 816 mnpm). Próbowałem także spenetrować jaskinię - Smoczą jamę, ale po wcześnijszych opadach deszczu skały okazały się zbyt śliskie, aby się wdrapać do niej bez narażenia siebie i rodziny na poważne niebezpieczeństwo. Po półgodzinnym drapaniu się pod górę - daliśmy za wygraną. Jednocześnie przysięgając sobie, że kiedyś tu na pewno wrócimy.
W kolejnych dniach mego pobytu zwiedziłem ruiny zamku poważskiego, Maninską tisnawę (wąska droga nad potokiem otoczona zewsząd strzelistymi skałami) oraz miasteczko Bytca, z pięknym, aczkolwiek niedostępnym do zwiedzania zamkiem oraz synagogą (niestety mającą najlepsze chwile już dawno za sobą). W pobliskiej restauracji jadłem przepyszne obiady, racząc się wspaniałym słowackim piwem.
Przed nami jedna z drabinek..., Jacek Sklorz
/
Dolin rzeki Vah, widziana z ruin Povazskego zamku., Jacek Sklorz
Ruiny Povazskego zamku., Jacek Sklorz
Zamek w Bytcy., Jacek Sklorz
Sulovske skały., Jacek Sklorz
Sulovska Brama, Jacek Sklorz
Sulovke skały, Jacek Sklorz
Widok /
Obrovska brama, Jacek Sklorz
Na jednej ze skał - zapatrzony w dal..., Jacek Sklorz
W Maninskej tiesnavie, Jacek Sklorz
Na szlaku - ku szczytom..., Jacek Sklorz
Zasłużony odpoczynek, Jacek Sklorz
Komentarze 2
2008-12-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Jacek Sklorz
07 grudzień 2008 21:23
Witam.
Byłem kilkakrotnie w Słowackim Raju. Niestety było to już ładnych parę lat temu, gdy aparaty cyfrowe były "science fiction". mam zdjęcia robione aparatem z kliszą. Muszę je zeskanować i wtedy będę mógł je udostępnić.
Słowacki Raj to przepiękne miejsce, szczególnie dla kogoś, kto lubi spacery po kładkach, drabinach, pod strugami wody lejącymi się za kołnierz lub po tzw. "grilach" - wąskich żebrowanych kładkach wbitych w skałę nad rwącą rzeką.
Wszelkich informacje można uzyskać w internecie, wystarczy w Googlach wpisać "Słowacki Raj" - wysypie się dziesiątki stron w j. polskim.
Polecam gorąco, naprawdę warto tam być. Najlepiej "załatwić" sobie nocleg w schronisku w "Klastorisku" - polana w środku SR, skąd rozpoczyna się większość szlaków.
Zaznaczam jednak, że z uwagi na to, że trzeba niejednokrotnie drapać się w górę po kilkudziesięciometrowych drabinach, nie jest to przygoda dla ludzi z lękiem wysokości.
Życzę pięknych wrażeń i dużo emocji.
Pozdrawiam
Teresa Nowak
03 grudzień 2008 15:59
Jeżeli byłeś ( a wnioskuje, że tak ) w Słowackim Raju to bardzo jestem ciekawa wycieczki i zdjęć. Już od kilku lat mam chrapkę na ten rejon i nie mogę się wybrać.
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024