Grecja 2001r.

Mieszkałam w Nei Pori, w miescowości połozonej u podnóża pasma Olimpu, nad morzem Egejskim w rejonie Pierii. Nei Pori było bazą wypadową do najpiekniejszych zabytków Hellady.  Dominowały tam 3 kolory : błekit nieba i morza, złocista plaża i zieleń gór. Piękna cerkiew, oświetlony deptak wzdłuż riwiery, niezapomniane widoki z zamku w Platamonas .

Ateny - miasto dumne ze swej historii, filozofii, architektury i sztuki. Patrzyłam na Erechtejon, miejsce gdzie Atena spierała się z Posejdonem o prawo do posiadania Akropolu. Widząc wzgórze Marsa, które było siedzibą Trybunału Sądowego słuchałam jak przewodnik opowiadał o wykonywanych na skale wyrokach za zabójstwa. Światynia Hefajstosa, męża urodziwej Afrodyty przypomniała mi wierzenie starożytnych,ze gdy wulkan Etna zaczyna dymić- oznaczato,ze boski kowal rozpoczyna swoja rzemieslnicza pracę. Patrząc na portyk z kariatydami myślałam o kobietach, którym w odwecie za pomoc udzieloną Persom wymordowano wszystkich mężczyzn, a kobiety sprzedano w niewolę, gdzie były zmuszane do ciężkiej pracy.  Odeon Heroda Attyka- artystyczny teatr grecki dzięki swej znakomitej akustyce sprawia,że wykonywane są w nim koncerty w ramach Festiwalu Ateńskiego -występowali w tym miejscu Luciano Pavarotti, Placogo Domingo,Maria Callas.

Uroczysta zmiana warty przed grobem Nieznanego Żołnierza w Atenach pozwoliła na obserwację gwardzistów macedońskich. Wysokie wymagania zewnętrzne w stosunku do nich to: porządna uroda, wzrost pow. 170cm, odpowiedni pomiar uda. Strój : spódniczka z 400 fałd  przypomina o 400 latach niewoli tureckiej, buty z pomponami,a 1 but waży 1 kg, podbite kolcami, czapka z frędzlami - to łzy matki, białe getry.

Pod pomnikiem Leonidasa w Termopilach myślałam o męstwie Spartan.  Gdy poseł Kserksesa powiedział,ze łucznicy perscy wystrzelą tyle strzał, że zaćmią słońce, spartański wojownik odrzekł : " Świetnie , będziemy walczyć w cieniu "  Za pomnikiem Leonidasa posadzono 300 cyprysów, by upamiętnić 300 Spartan, którzy walczyli wraz z Leonidasem. Cyprysy usychją- to smutne.

W porcie Pireusu wczesnym rankie zobaczyłam niezapomniany wschód słońca.

Meteory- geologiczny cud świata. Bogactwo przeżyć ogromne. Wrażenia : Piękno jest po to, by cieszyć. Majestatyczność- by ją podziwiać. Moc trafia do duszy. Odczucie uświęconego miejsca. Oko w oko z cudami natury i pracy ludzkiej.

Dolina T​emby  - legenda głosi, że dolina powstała po kłótni Zeusa i Posejdona. Zeus cisnął gromem, który głeboko przeorał góry, zaś Posejdon uderzył w ziemie trójzębem i wypłynęła woda. W tym miejscu znajduja się 2 źródła : Afrodyty- sprowadzajace miłośc oraz źródło leczące choroby oczu. Znajduje się tam cerkiew- ulubione Sanktuarium greckie.

Olimp - pasmo gór rozciaga sie na ok 51km. Najwyższy szczyt to Mitikas 2917m - tu zasiadał Zeus wraz 12 bogami. Dowiedziałam sie ,ze ONZ ogłosił tutejszy Park Narodowy za tereny jako najbogatszą spiżarnię biosfery w Europie.Miałam szczęście szczyt Olimpu odsłonił się w całym sezonie tylko 4 razy.

Paleos Panteleimonas - to wioska w masywie olimpu . Wpisany do kulturowego dziedzictwa kultury UNESCO. Niecodzienna zabudowa, wspaniałe widoki, zapach ziół, kamienne chaty.... Nazbierałam dużo jadalnych kasztanów.

Skiatos- duża wyspa  z pięknymi plażami, malowniczymi zakątkami , a plaża piniowej szyszki nie pozwala zapomnieć  pieknego zapachu pinii oraz piasku odbijającego w przepiękny sposób promienie słoneczne, za sprawą zawartego w nim kwarcu.

Komentarze 0
2013-11-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Nei Pori

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024