Niespodziewana iluminacja świetlna.

Wambierzyce.Wieś otoczona Górami Stołowymi. W Sanktuarium znajduje się wykonana z drewna lipowego figurka matki Bożej Królowej Rodzin datowana na XIV w. Do świątyni prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu : 15-wiek Maryi w chwili poczęcia Chrystusa, 33-wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania, 9 - chóry anielskie. Sanktuarium o fasadzie w formie pałacu wypełniają barokowe zdobienia i posążki. Nocą fasadę Sanktuarium rozświetla 1390 żarówek. Ta iluminacja upamiętnia cudowne wydarzenie z 30 maja 1678r kiedy kościół otoczył nieziemski blask, który utrzymywał się do późnych godzin nocnych. Ponadto Sanktuarium związane jest z legendą z XIIw kiedy niewidomy miał odzyskać wzrok,a jego oczom ukazała się postać Matki Boskiej.
Kalwaria Wambierzycka zawiera osobliwość-rzeźbę kobiety na krzyżu. Przedstawia ona św. Wilgę. Legenda mówi,że św. Wilga żyła w czasie prześladowania chrześcian. Wilga przyjęła wiarę chrześciajańską w tajemnicy.Ojciec Wilgi chciał , aby wyszła za mąż za poganina- Wilga odmówiła. Rozwścieczony ojciec zamknął ją w wieży.Wysłał poganina do komnaty córki, aby przemocą zmusił ją do uległości. Nie udał sie ten manewr.Piękna dziewczyna wymodliła sobie u Boga brodę, co sprawiło, że poganin nabrał do niej obrzydzenia. Odstraszyła tym samym wszystkich innych. Ojciec wpadł w szał i ukrzyżował córkę.

Krzeszów pocysterski kompleks - cud europejskiej architektury. Barokowe piękno! Potężna bazylika Wniebowzięcia NMP o długości 118m. Zespół klasztorny uznany w 2004r za pomnik historii. Znajdują się tam największe barokowe organy w tej części Europy. Krzeszów to zabytek światowej klasy na Europejskim Szlaku Cysterskim oraz Sudeckiej Drodze św. Jakuba. Stare kroniki podają, że 18 grudnia 1622r podczas remontu podłogi zakrystii, robotnicy zauważyli światło. Kopiąc w miejscu światła znaleźli ikonę w skrzyni. Cudowna ikona Matki Bożej jest oprawiona w barokową ramę i znajduje się w ołtarzu głównym. Dzień 18 grudnia 1622r przeszedł do historii Krzeszowa jako ŚWIĘTO ŚWIATŁA. Klasztor ufundowała księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, a cystersów sprowadził książę Bolko I w 1292r.

Bado Śląskie jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Ślaska. Miejscowe legendy podają,że ok. 1200r szerzył się w Bardzie kult Maryjny , związany z cudowną figurką Matki Boskiej. Figurka jest najstarszą romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku i największym skarbem Barda. Zdobiona jest 7 rzędami tajemniczych liter, które do tej pory nie zostały odszyfrowane. Z cudowną figurką Matki Boskiej łączono coraz wiecej uzdrowień i łask. Barokowe organy są jednym z najbardziej interesujących i najpiękniejszych elementów wyposażenia Sanktuarium. Zachwycają walorami dźwiękowymi i samym widokiem. Są wytworem wysokiej klasy rzemiosła artystycznego. W Muzeum Sztuki Sakralnej można podziwiać argentaria kościelne, rzeźby i zbiory malarstwa.



