Nietuzinkowe zabytki

, Wanda Kocur

Zabytkowy drewniany kosciół pw.Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wg legendy wznieść mieli zbójnicy, po tym, jak ukazał się im na dębie św. Michał. Światynia w głównych częściach wzniesiona została z drewna iglastego, modrzewiowego i jodłowego w konstrukcji zrębowej bez użycia gwoździ.

Wnętrze koscioła , złożone z prostokątnego prezbiterium i zbliżonej do kwadratu nawy, oświetlają trzy niewielkie okna od strony południowej. Kościół w Dębnie posiada jedne z najpiękniejszych malowideł patronowych. Ich powstanie datuje sie na przełom XV i XVI wieku. Pokrywają one ściany, parapety chóru, ambonę i stropy. To wspaniałe polichromie. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks, który jest bardzo cennym zabytkiem datowanym na koniec XIV wieku. Ołtarz główny to malowany tryptyk z okresu XV/XVI w. Pierwszy raz widziałam drewniane gotyckie tabernakulum oraz cymbałki z XV wieku.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

Kościół w Dębnie Podhalańskim jest jedną z najstarszych polskich drewnianych świątyń gotyckich, której walory zostały potwierdzone wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

Drewniany kościół w Czarnym Potoku. Barokowy styl koscioła, polichromia ornametowo- figuralna. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku- późnorenesansowy. W ołtarzu ŁASKAMI SŁYNACY OBRAZ MATKI BOŻEJ BOLESNEJ. Na ścianie bocznej kościoła wizerunek księdza Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez SłużbĘ Bezpieczeństwa w stanie wojennym. To był ksiądz SOLIDARNOŚCI. Wzuszyłam się.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Muzeum miesci się w dawnym parafialnym kosciele św. Marii Magdaleny. Jest to jeden z najpiekniejszych przykładów budowli sakralnej, w której warsztatowa tradycja gotycka ustepuje barokizacji architektury.

Kościół wzniesiony jest w konstrukcji zrębowej, dach i ściany pokryte zostały gontami. Nawę i prezbiterium pokrywa wspólny stromy dach. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe podparte zostały filarami. Sklepienia i sciany pokrywa rokokowo- klasyczna polichromia figuralno- ornamentowa z 1820r. Zachowały sie także fragmenty starszej wczesnobarokowej polichromii z 1628r. Ołtarz główny, w tradycji barokowej z ok. połowy XIX w. Rokokowe ołtarze boczne i chór muzyczny z organami pochodzą z 1778r.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

W znajdujacej się obecnie wewnatrz koscioła etnograficznej ekspozycji muzealnej zgromadzono dużą liczbę ludowych rzeźb. Przedstawiono tam rózne dziedziny gospodarki wiejskiej / sposoby zdobywania pozywienia, rzemiosło wiejskie , stroje/

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
Avatar użytkownika Wanda Kocur
Wanda Kocur
Komentarze 8
2013-11-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
10 listopad 2013 21:26

Witaj Wando, piękne zdjęcia. Wielu z Nas tam było, ale opis...to jest potrzebne dla innych...dopisz.

Pozdrwawiam Tadek

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
07 listopad 2013 08:20

Widziałem te miejsca,

taka architektura drewniana bardzo mi się podoba

pozdrawiam

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
06 listopad 2013 21:45

piekny szlak  Wando .  brawoooo.

 

tez  odwiedzam koscioly - w tym drerwniane -zaparzsam do Wlkp.

szlak kosciolow drewnianych ( mamy ich ok 100)

 

Karol Barsolis

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
06 listopad 2013 20:36

Brawo Wando! Zdjęcia znakomicie uzupełniają Twoją relację.

Mam tylko prośbę o dodanie im podpisów. Ja wprawdzie znam te obiekty, ale dla innych Krajtroterów mogą być nieczytalne. Poza tym podpisane zdjęcia ciekawiej się ogląda.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
06 listopad 2013 19:55

Poruszyłaś Wando bardzo istotny temat  nietuzinkowych zabytków. Mając na uwadze kościółek w Dębnie Podhalańskim dodam ciekawostkę dotyczącą tych cymbałków.

Otóż znajdujące się przy ołtarzu słynne kwadratowe cymbałki z XV wieku (albo starsze), jedne z pięciu takich na świecie są niezwykłe!  Ich niezwykłość polega na tym, że wbrew prawom fizyki najgrubsza i najdłuższa płytka wydaje najwyższy dźwięk, a najcieńsza – najniższy, dokładnie odwrotnie niż w „normalnych” cymbałkach.

Moje poprzedniczki mają rację Wando! Przydałoby się choć parę zdjęć wymienianych przez Ciebie obiektów. Poniżej przedstawiam zdjęcia z kościółka - Muzeum w Rabce Zdroju.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
06 listopad 2013 19:27

Witam,zgadzam się, brakuje zdjęć opisanych miejsc.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
06 listopad 2013 18:54

witaj 🙂 Bardzo przydałyby się zdjęcia do tych pięknych miejsc 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
06 listopad 2013 18:52

Każdy ma jakiś swój kierunek wędrówek. Jedni lubią górskie szlaki,inni wolą szlaki wśród jezior i lasów,jeszcze inni tropią zagadki II wojny światowej czy wyszukują lokalne zabytki. Ja lubię miejsca związane z planem filmów polskich,a Ty szlak architektury sakralnej. I dobrze sie dzieje,bo w ten sposób poznajemy nasz kraj z różnych stron. Witaj na PSz:-)

Zwiedzone atrakcje

Dębno Podhalańskie

Czarny Potok

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024