Nietuzinkowe zabytki

Zabytkowy drewniany kosciół pw.Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wg legendy wznieść mieli zbójnicy, po tym, jak ukazał się im na dębie św. Michał. Światynia w głównych częściach wzniesiona została z drewna iglastego, modrzewiowego i jodłowego w konstrukcji zrębowej bez użycia gwoździ.
Wnętrze koscioła , złożone z prostokątnego prezbiterium i zbliżonej do kwadratu nawy, oświetlają trzy niewielkie okna od strony południowej. Kościół w Dębnie posiada jedne z najpiękniejszych malowideł patronowych. Ich powstanie datuje sie na przełom XV i XVI wieku. Pokrywają one ściany, parapety chóru, ambonę i stropy. To wspaniałe polichromie. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks, który jest bardzo cennym zabytkiem datowanym na koniec XIV wieku. Ołtarz główny to malowany tryptyk z okresu XV/XVI w. Pierwszy raz widziałam drewniane gotyckie tabernakulum oraz cymbałki z XV wieku.

Kościół w Dębnie Podhalańskim jest jedną z najstarszych polskich drewnianych świątyń gotyckich, której walory zostały potwierdzone wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Drewniany kościół w Czarnym Potoku. Barokowy styl koscioła, polichromia ornametowo- figuralna. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku- późnorenesansowy. W ołtarzu ŁASKAMI SŁYNACY OBRAZ MATKI BOŻEJ BOLESNEJ. Na ścianie bocznej kościoła wizerunek księdza Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez SłużbĘ Bezpieczeństwa w stanie wojennym. To był ksiądz SOLIDARNOŚCI. Wzuszyłam się.



Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Muzeum miesci się w dawnym parafialnym kosciele św. Marii Magdaleny. Jest to jeden z najpiekniejszych przykładów budowli sakralnej, w której warsztatowa tradycja gotycka ustepuje barokizacji architektury.
Kościół wzniesiony jest w konstrukcji zrębowej, dach i ściany pokryte zostały gontami. Nawę i prezbiterium pokrywa wspólny stromy dach. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe podparte zostały filarami. Sklepienia i sciany pokrywa rokokowo- klasyczna polichromia figuralno- ornamentowa z 1820r. Zachowały sie także fragmenty starszej wczesnobarokowej polichromii z 1628r. Ołtarz główny, w tradycji barokowej z ok. połowy XIX w. Rokokowe ołtarze boczne i chór muzyczny z organami pochodzą z 1778r.

W znajdujacej się obecnie wewnatrz koscioła etnograficznej ekspozycji muzealnej zgromadzono dużą liczbę ludowych rzeźb. Przedstawiono tam rózne dziedziny gospodarki wiejskiej / sposoby zdobywania pozywienia, rzemiosło wiejskie , stroje/
