Święta Woda

, Wanda Kocur

Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z podań ludowych nawet z XIII wieku. Dokumenty pisemne z 1719 roku informują o poświęceniu kaplicy nad cudownym źródełkiem. Kaplice ufundował w dowód wdzięczności za cudowne odzyskanie wzroku szlachcic Bazyli Lenczewski, papiernik z Supraśla.

Przy źródełku mieszkał pustelnik bazylianin. Przez stulecia przybywali do źródełka okoliczni mieszkancy mimo zakazów zaborców, a nawet odebrania kaplicy i przekazania jej prawosławnym w XIX wieku. Ikona czczona przy źródle przedstawiała Matke Bożą z zapłakanymi oczami. Ikona została wywieziona do Rosji przez prawosławnego duchownego w 1915 roku i zaginęła. W cerkwi w Wasilkowie znajduje sie kopia tego wizerunku.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur

W Świętej Wodzie powstała parafia i Sanktuarium ,do którego przybywa wielu pielgrzymów. Przybywajacy z daleka widzą wznoszący się nad okolicą 25-metrowy Jubileuszowy Krzyż Pielgrzymów.Usytuowany jest on w centrum Góry Krzyży z Dzwonnicą i Dębem Papieskim- Pomnikiem III Tysiąclecia, otaczają go tysiace krzyży przyniesionych przez pielgrzymów lub ustawianych przez rodziny, parafie,instytucje i stowarzyszenia z całej Polski.

, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
, Wanda Kocur
Komentarze 9
2013-11-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
06 listopad 2013 18:53

Chciałabym i ja kiedyś zobaczyć to miejsce.

Maciej A
05 listopad 2013 19:40

to nie do końca moje klimaty,

ale warto poznawać takie miejsca

a przy odpowiednim nastawieniu można zyskać więcej niż się spodziewa (tak mi się kiedyś przydarzyło)

pozdrawiam

marian
05 listopad 2013 17:29

Bardzo ciekawe miejsce.

mokunka
05 listopad 2013 17:12

Fajnie i ciekawie , na dobry początek na PSz🙂

Danuta
05 listopad 2013 12:02

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Też mi Grabarka przyszła na myśl, ale tylko ze zdjęć, bo niestety kompletnie nie znam tych miejsc, tego regionu, szkoda... [/cytuj]

Grabarka to niesamowite miejsce Aniu! Zresztą niepowtarzalne, z klimatem jakich wiele w tamtych okolicach. Byłam, znam, nie mam niestety zdjęć- przepadły podczas awarii komputera.Szkoda.

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
05 listopad 2013 11:00

Też mi Grabarka przyszła na myśl, ale tylko ze zdjęć, bo niestety kompletnie nie znam tych miejsc, tego regionu, szkoda...

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
05 listopad 2013 10:13

Duchowe przeżycie.

 

Pozdrawiam karol

 

Danuta
05 listopad 2013 09:49

Zdjęcia trochę przypominają prawosławną górę krzyży na Grabarce. Cudownych Źródeł jest tez w Polsce wiele.Jedno z nich w Dębowcu przy klasztorze MB Saletyńskiej, albo w Szczyrku przy Kościele na Górce.

Podlasie fascynuje wieloma niesamowitymi miejscami. Ładnie je pokazujesz Wando i opisujesz. Pozdrawiam :-)

Ela
05 listopad 2013 08:04

Niesamowite miejsce, i sporo tych krzyży. Takie źródełka są w kilku miejscach. Jednym z nich jest Dobre Źródło w Sosnówce. Pozdrawiam

Zwiedzone atrakcje

Wasilków

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024