Pilica i Sławków

, Sławko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzisiaj przedstawiam wycieczkę do Pilicy, miasteczka znajdującego tuż za zamkiem w Ogrodzieńcu do którego mam zamiar się wybrać. Już po drodze do tego miasteczka natknąłem się na dwa jurajskie ostańce. Jak na Jurę przystało. Ale do rzeczy, Pilica to bardzo zaciszne miejsce. W sam raz na niedzielne spacery. Miejsce parkingowe znalazłem pod Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Widok na okolicę po drugiej stronie roztaczał się wspaniale. Niestety nie było mi dane wejść do tego sanktuarium, ponieważ wewnątrz odbywał się ślub.

Dlatego udałem się na drugą stronę miasta i obejrzałem sobie Kolegiatę św. Jana Chrzciciela. Pod nią stoi pomnik Jana Pawła II postawiony tu z okazji 600-lecia świątyni w kolegiacie. Szkoda, że nie mogłem wejść do środka, ale za to wsadziłem obiektyw aparatu przez otwór w drwiach, nie pierwszy raz zresztą. Wnętrze było ekstra, ale nie będę zdradzał szczegółów żebyście mieli okazję sami zobaczyć.

, Sławko
, Sławko

Tak czy siak Po zwiedzeniu Pilicy nadeszła pora na przejazd do Sławkowa. Miasto to postanowiłem odwiedzić ze względu na własne imię: Sławek - Sławków. Miasteczko równie zaciszne co Pilica. Parking znalazłem pod cmentarzem. Tak idealnie zawiozła mnie nawigacja. Szybko zabrałem ze sobą co trzeba i wyruszam w trasę, która zaczyna się od kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja. Na zrobienie zdjęć musiałem poczekać ponieważ w środku odbywały się chrzciny. Co za przypadek, ślub i chrzciny jednego dnia. Miodzio 😁.

Dla zabicia czasu poszedłem w kierunku rynku, oczywiście ze słynną knajpą Austeria. Tak czy owak zgodnie z planem dotarłem do kościoła i porobiłem kilka fotek. W środku natknąłem się parę młodych ludzi. W podobnym wieku co ja. Kościelny zaproponował im kupno książki na temat historii owego kościoła. Nawet nalegał. Przez chwilę zrobiło się miło.

, Sławko
, Sławko

Później poszedłem w kierunku ruin zamku biskupów. Szczerze mówiąc niewiele już z niego zostało. Potem wylądowałem w parku przed szkołą. Kilka minut odpoczynku i wyruszyłem w drogę powrotną do domu.

, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
Avatar użytkownika Sławko
Sławko
Komentarze 9
2018-04-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Sławko
Sławko
28 kwiecień 2018 00:15

Tak czy owak bardzo się cieszę, że moja wycieczka Wam się podobała.

Avatar użytkownika Sławko
Sławko
28 kwiecień 2018 00:13

[cytuj autor='Roman Świątkowski']Fajna wycieczka. Urokliwe jurajskie miejscowości. W Pilicy warto było zobaczyć szlachecki zamek- pałac bastionowy od rynku to 5 min drogi. Pilice w atrakcjach fajnie opisała Ania co warto lub co powino się zobaczyc itp. Troszkę powedrowałeś od miejsca zamieszkania wiec szkoda ze nie podjechałeś do Smolenia niedalego Pilicypozdrawiam.Edytowano: 2018-04-16 18:52:59[/cytuj]

 

Przejeżdrzałem przez Smoleń. Tyle było turystów, że nie miałem gdzie zaparkować.

 

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
19 kwiecień 2018 08:15

Znów Jura, a jej bliskość bardzo mnie kusi :-)

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
18 kwiecień 2018 21:47

Miejsca częściowio mi znane, bo w Pilicy byliśmy, niestety tylko przejazdem, ale pamietam ten Rynek, z Twoich zdjęć. Do Sławkowa niestety nie było nam po drodze, ale kojarzę, kojarzę, a i Austeria też coś mi mówi... Fajna Twoja wycieczka. Widać, sezon się zaczyna. I dobrze.

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
18 kwiecień 2018 14:07

Super wycieczka. Ja na Jurze byłam w południowej części. To co na północ od Ogrodzieńca ciągle jest w planach.

Avatar użytkownika marian
marian
18 kwiecień 2018 07:31

Wspaniała wycieczka.Jura jest śliczna.

Avatar użytkownika Anja
Anja
17 kwiecień 2018 11:52

Jura wciąż przede mną🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
17 kwiecień 2018 08:27

Znane nam miejsca, urokliwe jak zawsze, dobrze zwiedziłeś Sławków, Pilica, faktycznie kryje sporo ciekawostek, choć trochę porozrzucanych 🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
16 kwiecień 2018 18:50

Fajna wycieczka. Urokliwe jurajskie miejscowości. W Pilicy warto było zobaczyć szlachecki zamek- pałac bastionowy od rynku to 5 min drogi. Pilice w atrakcjach fajnie opisała Ania co warto lub co powino się zobaczyc itp. Troszkę powedrowałeś od miejsca zamieszkania wiec szkoda ze nie podjechałeś do Smolenia niedalego Pilicy

pozdrawiam.

Edytowano: 2018-04-16 18:52:59

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024