Rezerwat Przyrody "Parkowe" i pustynia Siedlecka

, Sławko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień dobry. Chciałbym przedstawić wycieczkę po rezerwacie przyrody Parkowe. Jak się państwo sami domyślacie jest to miejsce dla ludzi lubiących przyrodę, ze względu na wszechobecne lasy. A za atrakcje tu można uznać mnóstwo ostańców skalnych. Tak jak przystało na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Rezerwat znajduje się bliżej Częstochowy, niż Krakowa, czyli w północnej części Jury.

 

, Sławko
, Sławko

Przybywając w takie miejsce aż czuć tą dziką naturę, że tak powiem. I nie mam tu na myśli zbierania grzybów w lesie, tylko charakterystyczne klimaty dla tego rejonu Polski. Idąc tak jak większość turystów tego dnia można przy okazji podziwiać różnej wielkości jurajskie skały. Jedne większe, inne mniejsze. Plus płynące źródełka. Ja miałem okazję przejść koło tzw. przystanku czwartego, czyli źródła Spełnionych Marzeń. Wędrując tak sobie oczywiście doszedłem do Bramy Twardowskiego, jednego z najbardziej charakterystycznych ostańców tego rejonu. Ale to nie koniec wycieczki, ponieważ po drodze można napotkać tabliczki z wyznaczonymi kierunkami, tak jak w górach. Tego dnia interesował mnie szlak zielony prowadzący na Siedlec. Kontynuując wędrówkę wyszedłem w pewnym momencie z rezerwatu w dziki las. To właśnie miałem na myśli, mówiąc o charakterystycznych zapachach. Dosłownie czysty las, nieskalany działalnością człowieka. A wystarczyło przejść przez ulicę. Mało wychodzone ścieżki. Turystów w tym miejscu również było bardzo niewielu. Raz napotkałem tylko jednego tatę ze swoim synem, których drugi raz zobaczyłem na samej pustyni. A tak, ani żywego ducha poza mną. Kiedy już ostatecznie dotarłem na miejsce, w końcu mogłem zrobić jakiś dłuższy postój. Popodziwiać krajobrazy roznoszące się na okolicę. Część pustyni rozciąga się na wzniesieniu, czyli można to uznać za dobry punkt obserwacyjny. W tej części Jury można zauważyć przewagę lasów iglastych. Dodatkową atrakcją na pustyni była jazda na quadach i motocyklach przystosowanych do jazdy po takim terenie.

 

, Sławko
, Sławko

Oficjalnie nadszedł czas na powrót do Złotego Potoku. Przyznaję, że się zgubiłem, ale uratowała mnie pstrągarnia. Takiej  wycieczki już dawno nie zaliczyłem. 30 kilometrów na piechotę, chyba, że krokomierz źle mierzy. Dlatego obranie takiej trasy na jeden dzień nazwę opcją dla odważnych. Ale widoki są tego warte. Pozdrawiam serdecznie i polecam.

, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
Avatar użytkownika Sławko
Sławko
Komentarze 5
Tagi piesza
2022-07-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Alnogoom Almethalya
Alnogoom Almethalya
24 kwiecień 2023 11:23

من خلال الحفاظ على مكيف الهواء نظيفًا ، تتحسن فعالية مكيف الهواء ويمكنك الحفاظ على نظافة منزلك ومحيطك. هذه المهمة صعبة ولكنها ضرورية للغاية. معرفة كيفية تنظيف مكيف الهواء الخاص بك يمكن أن يزيد من كفاءته ، ويمنعه من التعطل ، ويبقي العفن والأوساخ والمواد المسببة للحساسية الأخرى خارج منزلك. غالبًا ما تُترك مكيفات الهواء ، بغض النظر عن نوعها ، دون صيانة أو تنظيف لأشهر ، مما قد يؤدي إلى الرطوبة ، وتلف التكييف ، وظهور روائح كريهة متعفنة. اتبع هذه الخطوات لتطهير مكيف الهواء وتنظيفه واستخدام منتجات التنظيف المنزلية لاستنشاق هواء نظيف ومعقم.

تنظيف المكدس

قم بتنظيف الشفرات الخارجية بالمكنسة الكهربائية لإزالة أي أوساخ قد تعيق تدفق الهواء.

انزع المروحة ونظف الشفرات الداخلية بمنظف مطهر مثل ديتول باور ونقاء.

تنظيف الوحدة الداخلية

يعمل مكيف الهواء النظيف بشكل أفضل في نظام تكييف الهواء المركزي إذا كان مزودًا بفلتر جديد. قم بتغيير المرشحات بشكل متكرر لمنع الملوثات من دخول منزلك.

قم بتفريغ مقطورة المنفاخ.

نظف المصارف المسدودة بسلك رفيع أو مبيض.

لوحدات النوافذ

يمكن أن توفر لك معرفة كيفية تنظيف مكيف الهواء في النافذة الكثير من المال مثل تنظيف نظام تكييف الهواء المركزي.

ضع منظفًا منزليًا متعدد الأغراض على الملف الموجود على الجزء الخلفي من الوحدة ونظف بفرشاة صلبة.

نظف مرشح الهواء بمنظف مطهر.

يضمن مكيف الهواء النظيف رائحة منعشة وبيئة صحية ويحافظ على صحة عائلتك طوال العام.


شركة تنظيف مكيفات بالدمام

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
08 sierpień 2022 08:29

Fajna trasa i widoczki piękne

Ostatnio znów zaczynam myśleć o wycieczce na Jurę. Ponieważ Lena załapała bakcyla parków linowych, to Złoty Potok i okolice by pasował

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
03 sierpień 2022 10:36

Znane miejsca. Odżyło trochę wspomnień.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
02 sierpień 2022 17:42

Znana i lubiana Jura 🙂 Super 🙂


02 sierpień 2022 13:27
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024