Świdnica

, Sławko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Witam na kolejnej mojej wycieczce. Pierwsza w 2023 roku. Tym razem za cel podróży obrałem sobie zabytki w Świdnicy. Za pozycję obowiązkową wybrałem Kościół Pokoju, a reszta przy okazji.

Ale zaczynając od początku Kościół Pokoju w Świdnicy jest największą budowlą drewnianą w Europie, wybudowaną w stylu barokowym. Co więcej, wraz z Kościołem Pokoju w Jaworze są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ceny biletów wstępu są różne. Mnie osobiście obowiązuje już cena 15 zł, czyli bilet normalny przy zwiedzaniu indywidualnym. A co do samego wnętrza, mogę śmiało stwierdzić, że to piękny kościół. Wykończenia są bardzo kolorowe, więc patrząc na całe wnętrze szerszym spojrzeniem, można popaść w zachwyt. Zapewniam. W cenie biletu jest możliwość wysłuchania nagrania dotyczącego historii kościoła. Tak więc po nacieszeniu oczu i bogatszy o dodatkową wiedzę wyszedłem z kościoła z uśmiechem na twarzy. Następnie kierowałem się na rynek ze względu na wejście na wieżę widokową ratusza. Przechodząc to w prawo, to w lewo można znaleźć murale na ścianach bloków. Mi osobiście do gustu przypadły dwa anioły słuchające muzyki przez słuchawki. Mega! Był piątek. Przy wejściu dowiedziałem się, że wstęp na wieżę akurat tego dnia jest darmowy. Miodzio! Do dyspozycji jest winda i schody. Wjechałem na drugie piętro, a resztę schodami. Sam szczyt wieży jest na ósmym piętrze jak dobrze pamiętam. Jest też dziewiąte piętro, ale jest bodajże zakaz wstępu. Niemniej widoki z ósmego pierwsza klasa. Są dwie lunety do bliższego przyglądania się (również darmowe), ale jedna z nich jest zepsuta. Dlatego resztę przybliżeń zapewnił mi obiektyw w aparacie. I tak oto po obejściu dookoła całej wieży rzuciłem jeszcze okiem na wystawy wyeksponowane na piętrach. Na każdym coś innego! Ale to jeszcze nie koniec mojego zwiedzania. Ostatnim "elementem" mojego łazikowania została Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 17:45, z wyjątkiem dwugodzinnego okienka 12:30 – 14:30. Wnętrze robi podobne wrażenie jak Kościół Pokoju ze względu na mnóstwo kolorowych wykończeń. Dlatego nie żałuję zwiedzenia tej Katedry. Swoją drogą, po przejściu przez drzwi wejściowe prowadzące na wieżę widokową wystarczy odwrócić głowę w prawo i już widać Katedrę. Dosłownie nie sposób jej nie zauważyć. Jest znacznie większa niż wieża. Zapewniam.

, Sławko
, Sławko

Osobiście uważam, że to była jedna z najwspanialszych moich wycieczek. Co prawda wszystko mieściło się w granicach jednego miasta, ale nie zapominajmy, że wycieczka odbyła się w lutym. Dzień jeszcze był krótki, więc musiałem nacieszyć się przed zachodem słońca. Tak czy owak nie żałuję i polecam. Do usłyszenia.

, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
, Sławko
Pomnik papieża Polaka przed Katedrą, Sławko
Nawa główna, Sławko
Nawa boczna, Sławko
Komentarze 7
2023-02-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
14 maj 2023 20:31

Świetnie spędzony dzień. Dla mnie już byłby czas najwyższy, by po latach odwiedzić Świdnicę. To miasto, z którym jestem związana rodzinnie. Pamiętam z wizyty u rodziny ciotkę wychodzącą na nabożeństwa w Kościele Pokoju.

Al Ebdaa
30 kwiecień 2023 09:28

ان المسابح العلوية ، والتي تعد جزءًا من الأبراج والفنادق الحديثة ، تتطلب صيانة مستمرة وتشطيبًا للمسبح ، خاصة وأن ارتفاع سقف المبنى يؤثر على عالم الضغط الجوي. من المبنى بأكمله.

حمامات السباحة الخارجية: متابعة أعمال الصيانة والتشطيب لأحواض السباحة للتأكد من عدم وجود تسربات أو مخاطر ، أو الاقتراب من التسريبات من مصادر الطاقة الكهربائية التي يمكن أن تشكل خطر الموت أو الحريق للسباحين. إذا اقترب من شجرة أو ورقة في ذلك المكان

 

شركة مسابح بالرياض

tomtur
26 kwiecień 2023 06:45

Dolny Śląsk to jeden z moich ulubionych regionów. Byłem, przed laty, wielokrotnie i dwa razy podziwiałem kościół w Krzeszowie, znane mi też są te w Henrykowie, Legnickim Polu czy Bardzie. Pokazany przez Ciebie Kościół Pokoju w Świdnicy mamy z żoną w planach podczas naszego wyjazdu w maju

Maciej A
15 kwiecień 2023 09:29

Trochę mieszkałem na Dolnym Śląsku, ale w Świdnicy nie byłem. Mam nadzieję kiedyś nadrobić. Ogólnie pofdoba mi się klimat miast w tym rejonie

marian
31 marzec 2023 22:41

Kościół Pokoju widziałem w Jaworze, myślę że będzie jeszcze kiedyś okazja w Świdnicy zobaczyć. Fotki zachęcają.

Sławko
29 marzec 2023 18:16

[cytuj autor='Joanna']Bardzo ciekawie wykorzystany dzień. Nie byłam w Świdnicy, więc tym chętniej obejrzałam zdjęcia.[/cytuj]

 

Ten wyjazd do Świdnicy też był moim pierwszym do tego miasta. Nie żałuję. I polecam serdecznie, chociaż widzę też, że z daleka jesteś. Okolice granicy z Litwą.

Joanna
24 marzec 2023 09:52

Bardzo ciekawie wykorzystany dzień. Nie byłam w Świdnicy, więc tym chętniej obejrzałam zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024