Międzygórze - Ogród Bajek i wodospad Wilczki

Centrum Międzygórza, Katarzyna Jamrozik
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Zwiedziliśmy to miejsce podczas wczasów w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to atrakcja głównie dla dzieci, ale też ciekawostka dla rodziców. Samo Międzygórze ma już swój niepowtarzalny urok i wygląd, gdyż budynki i samo miasteczko przypominają krajobraz tyrolski, norweski. Centrum jest położone w dolinie między wzgórzami i rzekami Wilczki i Bogoryi. Jest to miejsce niepowtarzalne w całej Polsce właśnie ze względu na swój nietypowy charakter, wygląd i usytuowanie. Nie bez powodu jest nazywane to miejsce perełką Sudetów. Naszym celem było zwiedzenie Ogrodu Bajek, który znajduje się przy żółtym szlaku, powyżej centrum miasta. Można tam dojść szlakiem żółtym rozpoczynającym się tuż za ogromnym budynkiem sanatorium zwanym Gigantem, ze względu na swoje rozmiary. Szlak z początku jest dość stromy i prowadzi pod górę, na polanę skąd jest już blisko do Ogrodu. Tak więc po okołu czterdziestu minutach docieramy do naszego celu. Ogród ten jest położony na stromym zboczu, a powstał w 20-stych latach ubiegłego wieku. Założył go leśnik i botanik Izydor Kristien, korzystając z korzeni, kamieni, konarów drzew, a wszystko to wśród drzew, zieleni. Można tu spotkać wiele postaci z naszych ulubionych bajek, można wejść do drzewek miłości, obejrzeć miniatury zamków, znaleźć pod krzaczkiem smerfetke i Papę Smerfa, albo zobaczyć jaki długi nos ma Pinokio. Dla dzieci jest to bardzo ciekawe urozmaicenie, odskocznia od oglądanych bohaterów tylko na ekranie telewizora. Po obejrzeniu tego wyjątkowego bajkowego miejsca wybraliśmy szlak prowadzący do wodospadu Wilczki, znajdującego się przy wjeździe do Międzygórza. Długo szliśmy prostą ścieżką natomiast zbliżając się do wodospadu trzeba pokonać dosyć sporo drewnianych schodów prowadzących w dół. I tam czekał na nas niesamowity widok wodospadu wciętego wśród skały, spadającego 20 m w dół do kotła. Widziałam już wodospady w Szklarskiej Porębie także piękne ale temu nie dorównują. Tonie on wśród drzew, szaty roślinnej i otoczony jest z trzech stron skałami tworzącymi kocioł. Szlak dalej prowadzi naokoło wodospadu, przechodzi się nad nim przez mostek i dalej jest już tylko restauracja i parking przy drodze głównej. Przypuszczam że większość ludzi idzie obejrzeć wodospad właśnie tą bliższą drogą od parkingu. Ja polecam przejście także na jego drugą stronę, gdyż stamtą wygląda o wiele bardziej efektownie, majestatycznie i robi dużo większe wrażenie. Tak więc jeżeli ktoś będzie w rejonie Kotliny Kłodzkiej polecam to miejsce żeby do niego zaglądnąć i poczuć tyrolski klimat tego miasteczka położeonego w sercu gór. A to adres strony Ogrodu Bajek. pttkmiedzygorze.ta.pl
Ogród Bajek, Katarzyna Jamrozik
domek miłości i Błędny Rycerz, Katarzyna Jamrozik
chatka ducha gór, Katarzyna Jamrozik
a tu mieszkają krasnoludki, Katarzyna Jamrozik
Ogród Bajek, Katarzyna Jamrozik
chatka jest tylko nie wiadomo gdzie odleciała wiedźma, Katarzyna Jamrozik
Jagoda i Kubuś, Katarzyna Jamrozik
dawna kamienna wieża widokowa ze szczytu Śnieżnika, Katarzyna Jamrozik
Jednorożec, Katarzyna Jamrozik
Bolek i Lolek,, Katarzyna Jamrozik
Rumcajs jak żywy, Katarzyna Jamrozik
rodzina Rumcajsów i królik Bugs, Katarzyna Jamrozik
Jaś i Małgosia - Kuba i Jagoda, Katarzyna Jamrozik
Ogród Bajek, Katarzyna Jamrozik
, Katarzyna Jamrozik
rzaka Wilczka, Katarzyna Jamrozik
rzeka Wilczka, Katarzyna Jamrozik
, Katarzyna Jamrozik
wodospad Wilczki, Katarzyna Jamrozik
burza nad Sudetami, Katarzyna Jamrozik
Międzygórze wśród gór, Katarzyna Jamrozik
Międzygórze - Ogród Bajek i wodospad Wilczki, Katarzyna Jamrozik
Międzygórze, Katarzyna Jamrozik
Międzygórze, Katarzyna Jamrozik
Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
Komentarze 6
2007-08-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
18 sierpień 2009 13:37
Samo miasteczko jest urokliwe bo domki są w stylu szwajcarskim. Dzieciom faktycznie bardzo się podobał Ogród Bajek, choć trzeba się trochę wspiąć do góry. Natomiast nam - rodzicom zapadł w pamięci wodospad Wilczki, który jest piękny tym bardziej że można go obejrzeć z każdej strony.
Avatar użytkownika Ania G.
Ania G.
18 sierpień 2009 09:40
Byłam , widziałam i ptwierdzam to co napisala Monika 🙂
Avatar użytkownika Monika Juszkiewicz
Monika Juszkiewicz
18 sierpień 2009 09:16
Międzygórze to świetna baza wypadowa w góry. Największa atrakcja Śnieżnik. Po drodze spod korzeni wypływająca Nysa Kłodzka.
Góry, lasy - jak marzenie. Nawet stada saren z młodymi podchodzące niemal pod okna. Ale ogród bajek polecam małym dzieciom i ew. dorosłym z duuużym poczuciem humoru.

28 maj 2008 12:01
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika Teresa Nowak
Teresa Nowak
23 maj 2008 10:44
Wynajdujesz świetne miejsca na wycieczki. Chyba latem wybiorę się tam.

23 maj 2008 08:53
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024