Zamek Grodziec

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trochę informacji o zamku.

Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 12px; line-height: 18px; ">Zamek Grodziec

, Ela
, Ela
  1. Zamek Grodziec Zamek znajduje się we wsi Grodziec na Pogórzu Kaczawskim – 105 km od Wrocławia i 35 km od Legnicy. Na Grodźcu kończy się Szlak Zamków Piastowskich, który zaczyna się od zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i prowadzi dalej przez Książ, Bolków, Bolczów, Jelenią Górę oraz Wleń. Cała trasa obejmuje 15 ruin zamków i grodów piastowskich. Zamek Grodziec wznosi się na powulkanicznym bazaltowym wzgórzu – 389 m. n.p.m. W połowie drogi na zamek znajduje się kościółek, którego ufundowanie przypisuje się św. Jadwidze. A niedaleko zamku leży barokowy trójskrzydłowy pałac, w stanie do gruntownego remontu
  2. Klimat Zamku
    • W Grodźcu panuje zupełnie inna atmosfera niż w typowym zamku. Turyści mogą nie tylko zwiedzić każdy zakamarek (z przewodnikiem lub bez), lecz także przenocować w jednej z wież. Myli się jednak ten, kto myśli, że został on przerobiony na hotel, jak w przypadku niektórych polskich zamków czy pałaców. Do pokojów nie wstawiono „plazmy” czy innych technicznych nowinek. Kustosz Zenon Bernacki nie żąda bajońskich sum za wejście do zamku, czy noclegi. Podczas Majówki można poczuć się jak w czasach średniowiecznych, dzięki strojom z epoki, zbrojom, turniejom łucznictwa, czy możliwości obejrzenia walk rycerskich. Można zjeść chleba ze smalcem, ogrzać się przy ognisku i posłuchać zespołów ludowych. Jednak prawdziwy klimat zamku odczuwa się w sezonie mniej turystycznym, kiedy na zamku nocuje tylko kilka osób. Można wtedy posłuchać miejscowych legend i opowieści o duchach, a wszystko to przy ognisku, gdy zapada zmrok…
  3. Legendy i podania
    • Z zamkiem wiążą się liczne podania – o wieloletnim wykuwaniu "Pięknej Studni" w ramach pokuty rycerza-zabójcę, o Szkarłatnym Rycerzu – rozbójniku, który nieświadomie zabił własnego syna i potem jako pokutująca zjawa napominał złego kasztelana oraz o okrutnej córce pana zamku Elfriedzie, która za liczne winy, w tym najcięższą – zbrodnię w kaplicy zamkowej, pokutuje jako Biała Zjawa.
  4. Informacje
    • Zamek dla ruchu turystycznego otwarty jest przez cały tydzień: w godz. 10-16 (listopad-styczeń) w godz. 10-17 (luty - marzec) w godz. 10-18 (kwiecień-październik) Bilet wstępu kosztuje 7 zł (ulgowy 4 zł) Wykonywanie zdjęć amatorskich bez dodatkowej opłaty.
    • Zamek widać już daleka jak dumnie stoi na wzniesieniu. Dojazd jest dobry do parkingu przed zamkiem. Ale dla spragnionych trochę wysiłku i poćwiczenia wchodzenia wystarczy auto zostawić albo na samym dole albo w połowie drogi dojazdowej. Myśmy nasze autko zostawili koło kościółka i resztę drogi przeszliśmy pieszo. Zwiedzanie, robienie zdjęć, wchodzenie na punkt widokowy wszystko w cenie biletu. Teren dość dobrze utrzymany. Na terenie zamku można kupić różne specjały według dawnych receptur. Można upiec sobie kiełbaskę na specjalnym rożnie, które kusi i zachęca palącym się pod nim ogniem. Do zwiedzania udostępnione są komnaty, tarasy, wieża. Z wieży rozciąga się piękna panorama okolicznych wiosek. Warto zabrać ze sobą lornetkę. Teren zamku całkiem fajnie nadaje się do zabawy dla chłopców bo mogą udawać rycerzy lub podróżników odkrywców. Dziewczynki mogą być księżniczkami. Dziedziniec nadaje się na spotkania w większym gronie jest on do tego dobrze przygotowany, posiada stoły ławki pod zadaszeniem. Zamek w części jest odremontowany. Nadaje się na wypady dla całych rodzin ale już z większymi dziećmi. Maluszki mogą się nudzić. Polecam
, Ela
, Ela
Zamek Grodziec, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 0
2010-08-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024