Na niedzielną nudę 3

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę zaczynamy od Wojciechowa tu oglądamy barokowy kościół św. Bartłomieja z bogatym wyposażeniem z 1786-1789, w pobliżu kamienny krzyż pokutny. Obok dawnej drogi w za kościołem znajduje się przydrożna kaplicza pokutna. Szlakiem żółtym zboczem Rozwaliska (na wzgórzu duży kamieniołom bazaltu) idziemy do Maciejowca.

We wsi znajduje się cenny zespół parkowo-pałacowy: renesansowy dwór z XVI w; klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem wybudowany przez braci Scholz z Lwówka Śląskiego obok ośmioboczna barokowa kaplica Wniebowzięcia NMP z 1692 r. Wokół pałacu i kaplicy rozciąga się rozległy park krajobrazowy z cennymi okazami drzew. W parku znajduje się kaplica- mauzoleum wnuczki dawnej właścicielki. Cały zespół stoi na wzniesieniu nazwanym Zamkową Górą. Z Maciejowca szlakiem zielonym idziemy dalej do

Wschód, Ela
Wschód, Ela

Radomic tutaj oglądamy kościół św. Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej z XV w, wewnątrz niezwykle cenny gotycki tryptyk z 1461 r z figurą Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów. Dzieło Dawida Grosmana z Jeleniej Góry. Kościół ma charakterystyczne zakończenie wieży tzw "cebulka". przypomina zakończenie cerkwi.

Następnie zboczem Wietrznika 482 m npm (znakomity punkt widokowy na Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie) czyli na Stromiec , Łysą Górę, Ostrzycę i Grodziec,)dochodzimy do góry Gniazdo. Na grzbiecie łączącym ją z Górą Zamkową w dawnym kamieniołomie ciekawostka geologiczna o wyjątkowej wartości poznawczej: porwaki piaskowcowe o oddzielności słupowej (fragmenty piaskowca wtopione w skały bazaltowe). Jak do tąd jedyna taka ciekawostka w naszej okolicy a może i w Sudetach. Ciekawy jest porwat po lewej stronie ale trzeba się trochę powspinać. Można go obejść do okoła i ścieżką wejść na samą górę. Widoków brak.

Kapliczka pokutna, Ela
Kapliczka pokutna, Ela

W końcowej części wycieczki docieramy do Wleńskiego Gródka , tu oglądamy zamek i z wieży podziwiamy widoki, żółtym szlakiem przechodzimy obok kamienia odpoczynku wg legendy to na tym kamieniu odpoczywała Święta Jadwiga Śląska gdy schodziła lub wracała ze wsi i, schodzimy do Wlenia. Stąd możemy udać się do Jeleniej Góry lub zwiedzić Wleń i jego zabytki.

Wojciechów kościół, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Maciejowiec dwór, Ela
, Ela
Mauzoleum, Ela
Radomice Kościół, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
porwaki, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
kamień odpoczynku, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 7
2015-11-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika marian
marian
20 styczeń 2016 10:57
Wspaniałe masz pomysły na niedzielną nudę.I my dzięki Tobie poznajemy bliżej te rejony.Fotki prześliczne.Pozdrawiam.
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
04 styczeń 2016 14:40

Jesteś Elu,prawdziwą spcjalistką od prezentowania nam ciekawych miejsc w swoim regionie. Jak fajnie mozna spędzić niedzielę.

Avatar użytkownika Jerzy Jan
Jerzy Jan
21 grudzień 2015 09:10

REPORTAŻ Z WYPRAWY WSPANIAŁY... TAK TRZYMAJ, ZDJĘCIA NA 6 

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
09 grudzień 2015 13:23

Piękne zdjęcia , a jeszcze piękniejsze widoki. Fajna, ciekawa wycieczka

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
08 grudzień 2015 20:07

Opis wyprawy rzeczowy i konkretny. Tak dokładnie przedstawiona trasa wędrówki może posłużyć za przewodnik  po prezentowanej okolicy.

Z całej trasy znam dwór w Maciejowcu /niestety bez zmian/ i  Wleński Gródek i przyznaję, że widok z jego wieży jest niezapomniany!

Od pewnego czasu intryguje mnie odnajdywanie krzyży pokutnych z symbolami oznaczającymi  narzędzie, którym popełniono zbrodnię. Na Dolnym Śląsku jest ich bez liku. W Twoim Elu opisie wspominasz o kapliczce pokutnej. A to dla mnie nowość!

Wspaniała wyprawa na której nie można się nudzić. Zdjęcia piękne, panoramy urokliwe, a wschód słońca bajkowy!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
07 grudzień 2015 20:00

Ale piękny wschód 🙂

Avatar użytkownika violus
violus
06 grudzień 2015 11:28

Fajne masz te wycieczki ,dla mnie okolice nieznane ,zdjęcia świetne.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024