Na niedzielną nudę 2

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Do Starej Kamienicy jedziemy pociągiem. I to już atrakcja na dzień dobry. Tutaj oglądamy ruiny stargo zamku Schaffgotschów. Pochodzi on z XIII w. Do dziś zachowała się wieża i piwnice. Więc trzeba patrzeć po nogi coby nie wpaść. Z zamkiem związane są dwie legrndy " O pokutnicach z Starej Kamienicy" i " O dwóch Schaffrotschach". Opowiadają one o truciznach, morderstwach, niewiernej żonie Siedmundzie i rodzie Schaffgotschów.

Dodatkowe atrakcje to:
-budynek dworca z XIX -XX wieku
-wiadukt z 1864-1865 roku
-kościół pw Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela
-brama Herkulesa.

Stara Kamienica, Ela
Stara Kamienica, Ela

Ze Starej Kamienicy idziemy do Małej Kamienicy. Tu najciekawszym zabytkiem jest kościół pw. św. Barbary. Ciekawostką są tu średniowieczne freski z tematyką życia św. Barbara w 8 odsłonach. Odkryte poraz drugi pierwsze odbyło się w latach 30 XX wieku , ale tym razem zakonserwowane technicznie. Obecnie są przygotowane do konserwacji artystycznej z odtworzeniem brakujących fragmentów. Dodatkowo możemy tu zobaczyć zabytkową chrzcielnicę z płaskorzeźbami z biblii. Główne wejście typowo gotyckie. Brakuje typowej kościelnej wieży, obecnie dobudowana do piętra sygnaturka z zegarem godzinowym.

Przechodzimy polną drogą obok kościoła i poprzez pola i lasy idziemy do Kopańca. I żeby nie zmieniać tematu po drodze mijamy kolejny kościół tym razem św. Antoniego z barokowymi epitafiami. Dodatkwo obok stoi okazały grobowiec - mauzoleum pierwszego ewangelickiego pastora z 1769r. Potem maszerujemy do średniowiecznej osady, wiernej rekonstrukcji XIII wiecznej wioski o charakterze rolniczo - rzemieślniczym. Możemy tu zobaczyć dom medyka, kowala i wiele innych. Jest tu miejsce na ognisko i odpoczynek.

, Ela
, Ela

Kolejnym etapem jest Polana Czarownic na wysokości 647m npm. Po wojnie odbywały się tu wieczorki taneczne. Od tego miejsca niebieskim szlakiem idziemy na Bobrowe Skały z pięknym widokiem na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską . Stąd zielonym szlakiem wudajemy się do Górzyńca lub Piechowic. W górzyńcu możemy jeszcze podejść pod Wodospad Kropelka. Wracamy do Jeleniej Góry pociągiem lub jedziemy do Szklarskiej Poręby.

, Ela
Mała Kamienica, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kopaniec, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Bobrowe Skały, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 6
2015-11-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
04 styczeń 2016 14:41

Fakt,jazda pociagiem dzisja sama w sobie jest atrakcją. Nie pamiętam,kiedy ostatnio miałam taką okazję. A przy okazji odwiedzone kolejne ciekawe miejsca.

Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont
16 grudzień 2015 09:21

Elu, ciągle mi udowadniasz, że z Tobą nudzić się nie da. Piękne kolory, fajny klimat mają zdjęcia i taki spokój z nich emanuje. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
08 grudzień 2015 20:22

Kolejne piekne jesienne wędrowanie:-)

Wnętrza wiejskich kościółków kryją prawdziwe skarby. Intrygujące są też stare poniemieckie płyty nagrobne wmurowane w ściany kościoła.

Bobrowe Skały pieknie prezentują się w jesiennej scenerii. To dla mnie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na pasmo Karkonoszy.

Wyprawa jesienna, kolorowa, pieknie pokazana na zdjęciach, a dla mnie częściowo wspomnieniowa.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
07 grudzień 2015 20:02

Śliczne widoki i skałki, bardzo ciekawy ten kościółek

Avatar użytkownika marian
marian
01 grudzień 2015 20:13

Ciekawa wycieczka w jesiennych barwach.Oj nie pamiętam kiedy jechałem pociągiem.

Avatar użytkownika violus
violus
30 listopad 2015 22:33

Fajna spokojna wycieczka,zdjęcia super,taka prawdziwa polska jesień.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Stara Kamienica

Stara Kamienica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024