Na niedzielną nudę 4

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Miejsce startu Jelenia Góra, stąd jedziemy autobusem do Karpacza do przystanku koło Świątyni Wang. Kościółek został sprowadzony z Norwegii dzięki hrabinie Fryderyce von Reden w 1842 roku. 30 % świątyni to orginały. Reszta zagubiła się w drogze🙂 czyli jak ktoś powiedział została sprywatyzowana. Ale najciekawsza jest symbolika przedstawiona na budynku i warto na nią zwrócić uwagę. Odrzwia zewnętrzne to plątanina węży i roślin, Lwy to stwory strzegące bram, uskrzydlone smoki (górne narożniki ) rozrywają ósemke to odwieczna walka dobra ze złem. Twarze wikingów - rozdwojone języki -przekazywanie wiedzy i mądrości, kandelabry -łabądź symbol wierności, serce - symbol miłości. Dodatkowo warto robaczyć pismo runiczne na północnym portalu, kolumny : zwycięstwo Dawida nad Goliatem, Dawid w Jaskini Lwa. Ambone z norweskiego drewna, oraz sterczyny wypusty przypominające dekoracje wikingowych łodzi. Są to otwarte smocze paszcze.

Stąd maszerujemy niebieskim szlakiem do Rówienki- 960m npm. Potem zmieniamy szlak na żółty do Borowic. Przechodzimy koło małego wodospadu Jodłówka jest to ciąg kaskad na wysokości 800m npm. wśród granitowych bloków. W Borowicach odbywa się festiwal poezji śpiewanej Gitarą i ..... Warto zerknąc na kościół Matki Bożej Fatimskiej. Przechodząc koło zbiornika w Sosnówce dochodzimy do Podgórzyna.

, Ela
, Ela

Tutaj możemy zobaczyć dwa kościoły , praktycznie jak w każdej wiosce na tych terenach. A wszystko związane jest z historią , tezami Lutra , zmianą właścicieli tych terenów. Pierwszy kościół pw. Świętej Trójcy z 1318r. Obecny murowany pochodzi z 1792r. Jednonawowy. Na wieży znajduje się dzwon z 1635 r odlany w tutejszej Ludwisarni. Drugą świątynią jest dawny kościół ewangelicki z 1742r. Pierwsza budowla została wzniesiona w siedem tygodni. Była to skromna drewniana budowla zwana Bethaus. Po zniszczeniu podczas powodzi zostaje wybudowany w 1780 r kościół barokowy, obecnie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Z Podgórzyna autobusem wracamy do Jeleniej Góry.

, Ela
, Ela
Wodospad Jodłówki, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kościół ewangelicki, Ela
, Ela
Kościół katolicki., Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 4
2015-11-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
05 maj 2016 19:39

Dawno nie było Twoich wpisów Elu,ale byłam pewna,że nie ustajesz w wędrówkach:-) Taką niedzielę w dolnośląskich klimatach,trudno  nazwać nudną.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
04 maj 2016 10:49

Będąc przy kościele Wang zwrócę z pewnością uwagę na tą symbolikę, o której piszesz! Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Avatar użytkownika marian
marian
03 maj 2016 17:27

Witam Ele .Oj ostatnio mało nam przybliżasz te piękne swoje regiony.Myślę że wraz z ciepłem częściej uszłyszymy o Twoich wędrówkach.Karpacz bardzo mile wspominam.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
03 maj 2016 15:31

Świątynia Wang- Karpacz oj pamiętam. Też bym tak na nudę chciał troszkę połazić po takich miejscach.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Podgórzyn

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024