Na niedzielną nudę 5

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę rozpoczynamy od Wieży Bramy Zamkowej z poczatku XVI w. Jednej z trzech jakie strzegły wjazdu do Jeleniej Góry. Obecnie punkt widokowy. Potem koło PKS -u idziemy do Wzgórza Krzywoustego z wierzą popularnie nazywana Grzybkiem. Po drodze przechodzimy koło dawnych koszar wojskowych. Obecnie jest to szkoła mechanika. Zielonym szlakiem dochodzimy do wieży która wraz z hełmem ma 35m wysokości. Ganek widokowy znajduje się na 26m. Dawna nazwa wzgórza to Hausberg. Kiedyś znajdował się tu zamek który został zniszczony przez mieszczan z obawy przed Husytami. Stąd Borowym Jarem ścieżką koło rzeki Bóbr maszerujemy dalej. Przechodzimy koło Cudownego Źródełka z którym związane są różne legendy a wypita woda ma dar wykrywania kłamstwa a szczególnie niewierności małżeńskiej. Po drodze mijamy wiadukt z 1953r pierwszy z 1866 został wysadzony. Miał 160m długości i był wsparty na 9 przełsłach z granitowych bloków. Po którtkim spacerku dochodzimy do "końca świata" dawnej papierni. Produkowano tu biały ścier i papier drukowy. W 1945 Niemcy wysadzili zabudowania zamknietego w 1940r zakładu. Obecnie znajduje się tu elektrownia wodna Bobrowice III z 1932r.

Kolejnym ciekawym punktem jest schronisko Perła Zachodu. Obiekt powstał w 1927r jako gospoda pod nazwą Turmsteinbaude. Nazwa to obowiązywała do 1945r. Od 1950r obowiązuje obecna. Z Jeleniej Góry prowadzi niebieski szlak rowerowy, oraz ściezka spacerowa im. Mariana Południkiewicza tragicznie zmarłwgo radnego. Nad ścieżką spacerową biegnie zielony szlak obok dawnego Helikonu. Możemy tu odpocząć, posilic się przejść na drugą stronę Jeziora Modrego.

, Ela
, Ela

Kolejnym etapem jest Wieża Książęca w Siedlęcinie. Mieszkalna wieża to najcenniejszy zabytek na Dolnym Śląsku. Zbudownay na niewielkim wzniesienu, na planie prostokąta 20x15m. Wzniesiono ją jako rezydencja Księcia Henryka z 1314r. Znajdują się tu najstarsze malowidła o legendzie o Sir. Lancelocie. W wieży zachowało się wiele orginalnego wyposażenia. Można ją zwiedzać od strychu po piwnice.

Powrót tą samą trasą lub przez Helikon.

, Ela
, Ela
Borowy Jar, Ela
, Ela
Turbiny z elektrowni, Ela
, Ela
Perła Zachodu, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Siedlęcin Wieża, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 5
2016-01-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
06 czerwiec 2016 09:04

Gdzie ta niedzielna nuda, piękne zdjęcia i ciekawe miejsca.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
05 maj 2016 19:43

Jak zawsze ciekawe,a nieznane mi miejsca pokazujesz Elu. Karkonosze w zimowej pierzynce jeszcze,wspomnieniowa wycieczka. Super.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
04 maj 2016 10:25

Piękne fotki! Nie mogę się już doczekać, kiedy zobaczę to na własne oczy - wieża w Siedlęcinie, tak mało raczej znana, taka perełka, oczywiście też w moich planach jest.
 

Avatar użytkownika marian
marian
03 maj 2016 17:30

Zimowo na tych fotkach.Wspaniała wycieczka.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
03 maj 2016 15:33

Bardzo, bardzo ciekawa i fajna wycieczka. Wiele atrakcji, ciekawostek.

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Siedlęcin

Siedlęcin

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024