Sudecka Droga Św. Jakuba- Kowary

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

U nas świeci słoneczko więc wybieramy sie z synem na wycieczke do Kowar. A tam zaskoczenie sypie śnieg. 50 km zmienia tak wiele 🙂. Nie zrażamy się zimnem.

Kowary wielu osobom kojarzą sie ze Sztolniami i Kopalniami. Leżą w dolinie Jedlicy na wyskości 430-730m miedzy masywem Karkonoszy a Rudawami Janowickimi.

, Ela
, Ela

My naszą wyprawę zaczynamy od najpiękniejszego miejsca w tym mieście z śliczna panoramą na góry od Szpitala Bukowiec i Wysokie Łąki. Oba budynki zostały wybudowane w latach 1916-1902. Budynaek Wysokich Łąk wzorowany był na wysokogórskim sanatorium w szwajcarskim Davos. Jest to budowla z wieloma wieżyczkami i werandami i robi niesamowite wrażenie. Bukowiec zaś gościł pacjentów artystów, prawie całe swoje twórcze życie spędził tam Józef Gielniak jeden z najwybitniejszych powojennych polskich grafików. Oba budynki otaczaja parki. A panujący tu klimat pozwala od wielu lat na leczeni płuc.

Potem idziemy na Kowarską Starówkę. Zwiedzanie zaczynamy od najstarszego zabytku miasta czyli kościoła pw Imienia Najświetszej Maryi Panny. Jest zbudowany w stylu gotyckim z ozdobioną wieżą zwieńczoną blaszanym hełmem.Warto obejść kościół do okoła, znajduje się niewielki park i nieczynny cmentarz jako swoiste lapidarium.W parku jest najciekawszy przyrodniczy elment, młodziutki "dąb papieski"posadzony w 2006 roku dla uczczenia pontyfikatu Jana Pawła II. A dlatego jest ciekawy że wyrósł z żołędzia zebranego trzy lata wczesniej od "Chrobrego" najstarszego w Polsce 750 letniego dębu.

, Ela
, Ela

W sąsiedztwie znajduje się barokowy kamienny most z figurą św.Jana Nepomucena przypominający figurę znajdującą sie w Pradze.Potem maszerujemy na Kowarską Starówkę. Od kiedy została wyłaczona z ruchu kołowego stała się deptakiem do spaserów dla mieszkańców i turystów.Składa sie z ciągów zabytkowych kamienic kóre powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Najpiekniejszym budynkiem od samego początku swojego istnienia jest Ratusz.Został wzniesiony w latach 1786-1789 według projektu Christiana Schultza. Nam się nie udało ale warto wejść do środka. Znajduje się tu Sala Rajców która ma nietypowy owalny kształt a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje z czego od wieków słyneły Kowary -górnictwa,kowalstwa,tkactwa i turystyki.

Potem kierujemy swoje kroki do Kaplicy Św.Anny, jest to późnobarokowa kaplica .Architektem i budowniczym był Kaspar Jentsch.Została założona na planie elipsy. Wieńczy ja ośmioboczna latarnia przykryta cebulastą kopułką. W co drugą niedziele o 16 odbywają się tu msze.

, Ela
, Ela
, Ela

Ze względu na zimno i padający śnieg wróciliśmy do domu a zostało jescze wiele do zobaczenia wracamy jak będzie słonecznie.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kowary, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 7
2013-04-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
29 kwiecień 2013 21:47

zapomnialem ci ELU napisac:

ze  po  mojej wyprawie  do Kowar przez  pare dni świecilem -promieniowalem  .

Moj sąsiad , tez byl  w Kowarach -  ma cos w ogrodzie co swieci  caly rok .- czyzby to  URAN.

 

Pozdrawiam karol 

 

mokunka
29 kwiecień 2013 21:43

Elu byłam w Kowarach kilkakrotnie , lecz latem. Zimą wyglądają równie ciekawie🙂

pozdrawiam🙂

Danuta
12 kwiecień 2013 10:49

Kowary jeszcze w zimowej szacie. Ciekawe miasteczko, ładnie pokazane. Pozdrawiam :-)

 

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2013 07:49

To drugi dobry sposób 🙂 Trzeba sobie ułatwiać 🙂

Najnowsze wycieczki są też na stronie głównej, pod ogólnymi nowościami

 

Ostatnio edytowany: 2013-04-12 08:10

Ela
12 kwiecień 2013 06:16

Witam Karolu ja jak chcem znaleść wycieczkę jakiegoś krajtrotera klikam na jego zdjęcie i pod spodem wyskakują wszystkie jego wycieczki 🙂

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
11 kwiecień 2013 22:18

Karolu, jak najedziesz na menu na hasło wycieczki, nie kliniesz tylko najedziesz, to wyjeżdża pole z 4 najnowszymi wycieczkami. A jak klikniesz na  hasło wycieczki w Menu to na górze masz duże zdjęcie przykład ciekawej wycieczki, a pod spodem lista wycieczek i możesz wybrać po lewej stronie odpowiednie sortowanie

Ostatnio edytowany: 2013-04-12 08:14

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
11 kwiecień 2013 22:08

witam  .

pieknie  Elu spedzasz czas.  caly dolny Slask to PERELKA  i tyle  -może dodac zakochany w DSL. poznaniak .

 

Pozdrawiam Karol 

 

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-04-29 21:43

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024