Okoliczne atrakcje- Płakowicki wawel

, Ela

Wkońcu niedziela, piękna pogoda, więc z synem planujemy jakąś wyprawę. I Tomek wynalazł aż mnie ciarki przeszły, dobrze że nie na dzisiejszy dzień. Wynalazł 100km rajd trzydniowy non stop. Dzień i noc, a ja nie nie mam kondycji więc od dziś zaczynam ćwiczyć. I wybraliśmy się na spacer w nasze okolice jakieś 10 km. A gdzie 100????? Kolejnym wyzwaniem będzie 8 godzinne poszukiwanie kamiennych hologramów w rajdzie Śladem Izerskich Tajemnic. Zapraszam 1-3 maja do Świeradowa, wszystkich którzy chcą pobawić się razem z nami.

Tak więc naszym dzisiejszym celem był Płakowicki "wawel". Pałac zaliczany do najpiękniejszych renesansowych zabytków na Śląsku. Trójkondygnacyjny budynek został wziesiony na palnie kwadratu. Trzy skrzydła od strony dziedzińca posiadają piętrowe krużganki wsparte na jońskich kolumnach które podtrzymują łuki pełne, rozdzielone pilastrami. Budowę tej okazałej rezydencji rozpoczoł Rumpold Talkenberg w 1550roku. Prawdopodobnie był budowany według projektu Franciszka Pahra.

, Ela
, Ela

Wejście do pałacu prowadzi ponad imitacją fosy, przez mostek. Bramę wejściową otacza renesansowy portal wykonany z szarego piaskowca, sięgający drugiego piętra. W wewnętrznych narożnikach umieszczono dwa medaliony z wizerunkami ówczesnych właścicieli pałacu. Zwięczenie portalu stanowi okno wspaniale zdobionym obramowaniem z napisami.

Przed pałacem w ogródku umieszczono cudem ocalone wykonane z marmuru carryjskiego popiersie Marcina Lutra. Kiedyś stało na cokole pomnika obok kościoła ewangelickiego we Lwówku Śląskim. W sąsiedztwie pałacu znajdują się ruiny pawilonu dawnego Zakładu Opiekuńczo Psychiatrycznego prowincji śląskiej.Podczas wojny francusko - pruskiej w latach 1866-1870 funkcjonował tu szpital wojskowy.

, Ela
, Ela

Pomimo bujnej historii, zawieruch wojennych pałac nadal jest w dobrym stanie i wart zobaczenia. Dzisiejsze Płakowice od 2000 roku to dzielnica Lwówka Śląskiego. Obiekt obecnie od 1992 r należy do Chrześcijańskiego Ośrodka "Elim" Kościoła Baptystów, i jest remontowany. Dzięki pracowitości obecnych lokatorów płakowicki wawel pięknieje każdego dnia i zachęca do odwiedzenia. Wiele ciekawych informacji można przeczytać w informatorze Józefa Andrzeja Bossowskiego "Płakowicki wawel". Zachecam do zatrzymania się i zobaczenia tego ciekawego obiektu.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 5
2013-04-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
24 kwiecień 2013 23:38

ładnie Elu ładnie jak zwykle  . Jesteś  b. dobra w tym co robisz. 

Twój prezentowany Plakowicki  Wawel  ( Lwówek Slaski )- podobny jest do  zamku Piastów w Brzegu  .

Zamek  w Brzegu zwany byl  malym Wawelem - bno taki jest .

kręcono tam wiele filmow ktore  w tle mialy  być  jako krakowski Wawel. 

 

Pozdrawiam Karol 

Ostatnio edytowany: 2013-04-24 23:38

Ostatnio edytowany: 2013-04-24 23:42

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
22 kwiecień 2013 12:03

Piękny ten obiekt, super zdjęcia!

Avatar użytkownika Ela
Ela
22 kwiecień 2013 11:19

Dziękuję za odwiedzenie mojej wycieczki. Danusiu już teraz pałąc wygląda fajnie  bo pamiętam go z wcześniejszych lat. Był zamknięty, z zakazem wstępu. Ale nie omieszkam znów go odwiedzić. Pozdrawaiam

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
22 kwiecień 2013 10:10

Wspaniała rodzinna wycieczka Elu! Mury na zewnątrz, ciut podobne do bliskich mi Rud Raciborskich przed remontem. Natomiast arkady i krużganki - niepowtarzalne. Koniecznie odwiedź to miejsce za jakiś czas, ciekawa jestem jak będzie wyglądał pałac po remoncie. Pozdrawiam cieplutko :-)

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
22 kwiecień 2013 08:54

Ciekawy pałac pozdrawiamy

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024