Okoliczne zwiedzanie- Zamek w Świeciu

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wpisałam Zamek Świecie i zdałam sobie sprawę że to zmyłka może być dla czytających. Bo Świecia są dwa. A ja opisuje to blisko mnie, małą miejscowość niedaleko Leśnej.

Piękna pogoda, szkoda nie wykorzystać na okoliczne zwiedzanie. Więc wybieramy się z synem do Świecia. Bo chociaż blisko nigdy tam nie byliśmy.Zamek znajduje się przy samej drodze i jest już widoczny z daleka. Malownicze ruinki są dostepne do zwiedzania tylko za pozwoleniem właścicela, który przeprowadza tam naprawy, co widać już z daleka. My niestety mieliśmy pecha bo wejście było zastawione i żywego ducha wokoło, więc wejście na dziedziniec i zwiedzanie od środka było niemożliwe. Ale oglądneliśmy je sobie z zewnatrz. Nie są zarośniete, więc są dobrze widoczne z drogi.

, Ela
, Ela

Kamienna warownia powstała w XIVw z fundacji księcia Bernarda Świdnickiego i należała do systemu obronnego Kwisy.Zabezpieczała szlak handlowy łączący Śląsk z Łużycami.Otrzymała plan zbliżony do spłaszczonego owalu.W skład zespołu obronnego wchodziły dziedzińce:mniejszy, górny przy domu mieszkalnym oraz dolny ulokowany wzdłuż wysokiego muru.Trawił ją kilka razy pożar i była kilkakrotnie przebudowywana. W 1760 roku został opuszczony. Zaniedbana rezydencja chyliła się ku upadkowi, a matka natura okazała się dla zamku bardzo " złośliwa" i 1915r burza dokonała dalszych spustoszeń.

Obecny stan ruin pozwala odczytać rozplanowanie średniowiecznej warowni. Ocalała bowiem część gotyckich murów obwodowych i niemal pełnej wysokości wieża z XIV wiecznym gmachem mieszkalnym.Nowy właścicel stara się uratować ruiny od całkowitego zniczenia.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Zamek Świecie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 7
2013-06-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
24 czerwiec 2013 08:26

Mokunka, bo wiemy co najlepsze 🙂. Pozdrawiam

mokunka
23 czerwiec 2013 22:39

Elu, widzę, że my dalej podobnie zwiedzamy. Jesli nie jaskinie, to zamczyska🙂 Super!

pozdrawiam🙂

marian
23 czerwiec 2013 21:52

Szkoda że jeszcze tyle ruin   w Polsce o które nikt nie dba. Może ten będzie miał lepszą scenografie. Pozdrawiam

Ela
23 czerwiec 2013 11:03

Są plany żeby otworzyć muzeum i karczmę. Więc trzeba będzie śledzić jego losy.

Roman Świątkowski
23 czerwiec 2013 08:46

Fajna wycieczka z synem. Ładne te ruiny. W Bobolicach zamek właściciel odbudował od zera i udostępnił zwiedzającym - taka była od początku idea. A czy w Świeciu też są takie plany. Nie znam tego zamku i nigdy nie byłem a jak już się zdecyduję na odwiedzenie tego zameczku to może będzie już odbudowany i w całości oddany do zwiedzania :-).

Ostatnio edytowany: 2013-06-24 10:35

Krzysztof Dorota
22 czerwiec 2013 23:55

Fajne ruinki my byliśmy akurat w tym drugim Świeciu (Krzyżackim)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
22 czerwiec 2013 23:06

ładnie urzędujecie Elu .bardzo  ładnie - i tak trzymaj .

 

Pozdrawiam karol 

P.S.

sa tez  inni ( oprocz Mnie ) ktorzy czas wolny spedzaja na zwiedzaniu i odwiedzaniu  ciekawaych miejsc .  i to mnie  bardzo cieszy .

Ostatnio edytowany: 2013-06-23 23:42

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024