Sudecka Droga Św. Jakuba- Biedrzychowice

, Ela

Po zobaczeniu Zamku w Świeciu, jedziemy sobie jeszcze do Biedrzychowic. Po pierwsze jest to kolejna miejscowość na trasie "Sudeckia Droga Świętego Jakuba, po drugie, jeżdżąc na basen, mijaliśmy piękny pałac, ale jakoś zawsze tak wychodziło że już czasu nie mieliśmy na obcykanie go.

Biedrzychowice to duża wieś leżąca na trasie Gryfów Śląski- Zgorzelec. Najstarsze dokumenty z nazwą miejscowości pochodzą z przełomu XIII i XIVw. W średniowieczu należały do Śląska, w latach 1544-1815 należały do Łużyc, po czym włączono je spowrotem do Śląska. W czasie wojny 30-letniej zostały całkowicie zniszczone, a na nowo wieś odrodziła sie dzięki uciekinierom politycznym i religijnym z Czech. Najciekawszymi zabytkami wsi jest Pałac i Kościół ŚW. Antoniego.

, Ela
, Ela

Pałac powstał w pierwszych latach XVIII z inicjatywy Maurycego Krystiana von Schweintza. Saski styl oraz luksusowe wyposażenie zrodziły legendę że jakoby król August Mocny był budowniczym. W swej historii budowla przechodziła wiele modernizacji.Nowego blasku i przepychu nabrał pod rządami barona Aleksandra von Minutoli-Woldeck, znanego kolekcjonera dzieł sztuki.Do dziś istniejące orginalne renesansowe detale, wmurowano w ściane z jego polecenie.Założono także tarasy na miejscu dawnych umocnień oraz poszerzono park w stylu angielskim, połączony z głębokim wąwozem zwanym Zakatkiem Mordu.Obecnie mieści się tu Szkoła Ponadgimnazjalna. Pałac z zewnątrz i park można zwiedzać pomimo zakazu poruszania się po obiekcie po godz.16.00.Nikt nie goni, przed bramą mozna zostawić auto. Obecny wygląd budynek zawdzięcza, obecnej Pani dyrektor, która walczyła o jego renowacje jak lwica o młode🙂. Ale opłaciło się bo wygląda rewelacyjnie.

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Kościół Św.Antoniego kiedyś nazywanego Studnią Jezusa, ponieważ w owym czasie pod ołtarzem biło źródło. Powstał w latach 1654-56, w 1668 roku powiększono go do 2200 miejsc siedzących i od tego czasu pełnił funkcję kościoła granicznego, służąc protestantom. Ponownie przebudowano ją w 1753r, a resturowano 1949r. We wnętrzu świątyni znajduje się portal renesansowy, oraz dwa barokowe.Na ścianach znajdują się liczne epitafia barokowe, w wypsażenie pochodzi głównie z doby renesansu i baroku. Szkoda tylko że te cuda mozna zobaczyć na mszy i przez okno. Jak w większości miejscowości w innych godzinach pozamykany na cztery spusty.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 4
2013-06-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
07 lipiec 2013 22:22

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Okolice super ale pałac pierwsza klasa bardzo nam się podoba brawo Elu [/cytuj]

Podpisuję sie pod zdaniem dorki i krzycha!

pozdrawiam Elu🙂

Krzysztof Dorota
05 lipiec 2013 18:14

Okolice super ale pałac pierwsza klasa bardzo nam się podoba brawo Elu

bardzo ładny obiekt.-jest tego  pełno wokół Ciebie Elu .

 

Pozdrawiam karol 

marian
04 lipiec 2013 22:17

Ładny pałac wyszukałaś . Brawo.

Zwiedzone atrakcje

Biedrzychowice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024