Sudeckie wędrowanie- Wysoki Kamień

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolejny słoneczny, piękny dzień. Dziś wybieramy się z synem do Szklarskiej Poręby. W planie mamy zdobycie Wysokiego Kamienia. położonego na wyskości 1058m n.p.m. w Sudetach Zachodnich w Wysokim Grzbiecie.Ciekawostką jest, że znajduje się on w rękach prywatnych.

Wyruszamy ze Skweru Radiowej Trójki, w kierunku stacji PKP, przechodzimy pod mostem i kierujemy się czerwonym szlakiem do góry. Tutaj na zaproszenie przewodnika dołączamy do grupy z którą idzie. I zmieniamy trochę naszą trasę. Ruszamy leśną drogą do Kopalni kwarcu" Stanisław"

, Ela
, Ela

Obecnie nieczynna już kopalnia, była najwyżej położoną w Polsce a nawet Europie środkowej. Poziom wydobywczy znajdował sie na wysokości 1050m do 1080m n.p.m.Znajdowała się tu najdłuższa żyła kwarcu ponad 10 km. Złoże kwarcu ekspoatowane było od średniowiecza.Był on wykorzystywany jak podstawowy surowiec dla okolicznych hut szkła.Pierwsi bogactwo Wysokiego Grzbietu poznali Walonowie, wydobywając złoto,kryształy górskie i ametysty.My też przywieźliśmy własnoręcznie znaleziony kawałek kryształu górskiego🙂(waga około 2kg). Obecnie wyrobisko przedstawia zapierającą dech w piersiach panoramę, jak ktoś dobrze okreslił Kolseum Rzymskie. A nawet usłyszałm że panorama jak we Włoszech czy Chorwacji🙂. A że nie była w tych krajach, nie mi oceniać słuszność stwierdzenia.

Po przejsciu całego terenu, wyruszamy w kierunku Zwaliska, na którym znajduje się grupa skałek o nazwach Wieczorny Zamek, Skalna Barama i Skarbki. Ale najciekawsze jest to, że nigdzie nie ma tablic z opisem tego miejsca, więc tak do końca nikt nie wie która grupa skałek jak się nazywa🙂). Zwalisko zajmowało szczególne miejsce w legendach Gór Izersich i księgach Walońskich.Według legendy w Zamku mają być zgromadzone wielkie skarby, a brama otwiera się w raz do roku w Noc Świętojańską.

, Ela
, Ela

“Zamek Wieczorny to zaczarowany pałac z nieprzeliczoną ilością złotych skarbów, którego bramy prowadzące do komnat otwierają się i zamykają o określonych porach - najczęściej w Noc Św. Jana. Tylko nielicznym szczęśliwcom jest dane ujrzenie tych wspaniałości i zabrania tyle, ile są zdolni ze sobą unieść. Pewnego razu - a był to akurat dzień Św. Jana- jedna biedna kobieta z córeczką przechodziły obok błyszczącego od złota, promieniejącego pałacu. Kobieta ujrzała przez otwarte drzwi stojące na lewo i prawo wielkie niecki po brzegi wypełnione złotem. Zgarnęła szybko złoto i wyniosła je z powrotem, ile tylko sił. Przez pośpiech zapomniała o córeczce, która z nią weszła do środka, i w momencie, kiedy chciała po nią wrócić, drzwi się przed nią zatrzasnęły. Po roku czasu rozpaczy i lamentów za zaginioną córeczką - ponownie w dniu Św. Jana otwarła się brama- i matka zobaczyła zdrowe i rumiane dziecko siedzące na złotym stole i bawiące się złotym jabłkiem. Choć tym razem mogła ponownie wynieść złoto, matka zostawiła zimne skarby i zabrała ze sobą ukochane dziecko.”

Z tego magicznie zaczarowanego miejsca, do celu naszej wycieczki mamy 40min drogi.Prostą drogą i łagodnym podejściem. Tylko ostatnie metry są ostro pod górkę. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni zdobywamy szczyt, a za 3,50zł dostaniem certyfikat zdobycia Wysokiego Kamienia. Z tego miejsca rozciąga się przepiekna panorama na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Szklarską Porębę. Czas spokojnego przejscia, z odpoczynkami na posilenie duchowe, przepiękne widoki i cielesne w postaci kanapek🙂 wynosi około 6 godzin. Do miasta wracamy czerwonym szlakiem.

Wieczorny Zamek, Ela
Najwyższe miejsce kopalni, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Panorama na Karkonosze, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Na szlaku, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Widok na Wysoki Kamień ze Zwaliska, Ela
Prochownia, Ela
, Ela
Skarbki, Ela
, Ela
Kopalnia Stanisław, Ela
, Ela
Teren kopalni, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kolejna panorama, Ela
Skalna Brama(chyba:)), Ela
Wysoki Kamień schronisko , Ela
Wyrobisko, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Panorama na Szklarską Porebę, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 11
2013-07-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Blanka Zimna
01 sierpień 2013 14:34

Chciałabym tam pojechać.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

wiam. ladne podróżowanie. ja tez 23.07.2013 przejezdzalem przez Szklarska P.

zawiódl mnie (totalnie)ten zakręt śmierci za szklarska-

ja takie i gorsze ( w liczbie kilkunastu) pokonoje od 10 dni j,adac do ZAchelmia do hotelu.

zawiodly mnie tez sztolnie pirytu i skaly  zbojnicke .-za zakretem smierci"

 

pozdrawiam karol

 

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
23 lipiec 2013 15:23

Elu ale robisz nam smaka wycieczka pierwsza klasa dawno nie byliśmy w naszych górkach trza coś zaplanować pozdrawiamy.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
23 lipiec 2013 09:34

Fajna wędrówka po górach, które wynagrodziły Was pięknymi widokami i ładną pogodą. Fajne zdjęcia

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2013 08:07

Bardzo piękna wycieczka i zdjęcia. tez zazdraszczam, choć prawdopodobnie w pierwszym tygodniu będziemy w jedna w Górach Stołowych 🙂 Co prawda z dziećmi więc wędrowanie utrudnione po górach, ale już widoki wystarczą 🙂 Tylko coś już słyszałam, że załamanie pogody ma być...

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
23 lipiec 2013 00:32

Zazdraszczam również :-)

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Ela
Ela
22 lipiec 2013 22:16

Ja niestety tylko niedziele mam do dyspozycji, wiec wykorzystuje ten czas na maxa, a raczej staram sie🙂)

Avatar użytkownika marian
marian
22 lipiec 2013 22:14

Oj  zazdraszczam Ci tak wspaniałego wędrowania.Po małych wędrówkach po Karkonoszach i Pieninach też nabrałem chęci do wędrowania ale trochę brakuje mi czasu.Tyle tych pięknych i ciekawych miejsc w Polsce ,których jeszcze nie widziałem. 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 lipiec 2013 22:03

Czekam na nie niecierpliwie,bo brakuje mi ich do kompletu:-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
22 lipiec 2013 22:00

Danusiu już wrzucam zdjęcia🙂.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 lipiec 2013 21:58

Niesamowita wycieczka i niesamowita legenda🙂Jestem pod wrażeniem takiego wędrowania.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024