Zamki, pałace ziemi Lwóweckiej- Pałac w Skale

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolejnym obiektem w naszym projekcie jest Pałac w Skale. Dojazd nie jest oznakowany, ale wystarczy kierować się jak na kopalnie i na samym szczycie są riuny. Podjeżdżamy zostawiamy auto i ruszamy. I jakie było nasze zaskoczenie cały teren jest ogrodzony siatką. Od mejscowych dowiadujewmy się że dzień wcześniej go ogrodzili. Co za pech wrrrrr. No nic robimy zdjęcia przez siatkę, ale najładniejsza część jest zarośnięta i zero widoczności. Ale co to dla nas. Tomek wypatrzył dobre miejsce na przejście przez ogrodzenie, chociaż trudne, bo bramy były na górze naszpikowane kolcami. Ale udało się przejść. Zdjęcia zrobione. Z powrotem był problem, bo groziło podziurawieniem spodni ale i paroma dziurami w pośladkach. Ufff nie ma to jak siła w rękach. Treningi się przydały. I obeszło się bez chirurga🙂.

Począki Skały sięgają końca XII w. Kiedy zaczęto wydobywać tu złoto. Rycerz Seifreid von Raussendorf w miejscu drewnianej warowni postanowił wznieść kamienny dwór. Później rezydencja należała do różnych rodów.Na początku XVI w nowy właściciel przebudował starą rezydencję w stylu późnobarokowym. Potem przeszła kolejną modernizację i zyskała renesansowy wygląd. Kolejnych zmain dokonał cesarski szambelan w 2 poł XVII w i dodał dwa skrzydła. . Od 1795 roku właścicielem był Hrabia Johann von Puckler-Muskau. Za jego czasów dokonano wiele zmian w ogrodzie. Sprowadzono wiele egzotycznych drzew i roślin jak :platany dęby z Ameryki, drzewa oliwne z Azji.Część roślin było umieszczonych w specjalnych szklarniach. Niestety przegrał on pałac w karty.

, Ela
, Ela

Na początku XIX wnowym aranżacjom oddano wnętrza pierwszego piętra oraz południowa i zachodnia część parku. Wzniesiono tu chatę z mchu, i domek herbaciany obłożony korą, dodatkowo park uzupełniały liczne tarasy i dwa pawilony zwane Świątynią Luizy i Mauzoleum. W latach 1857-1863 koncert prowadzili tu m.in. Franciszek Liszt, Ryszard Wagner i inni.A w czerwcu 1867r gościł tu sam król Wilhelm I, późniejszy cesarz Niemiec. Od 1869r rezydencja powoli ulega dewastacji i popada w ruinę. Dziś patrząc na pozostałości aż trudno uwieżyć, że była to tak znakomita budowla.

W drodze do kolejnego pałacu zachodzimy jeszcze na Skałe z Medalionem. Kiedyś prowadziła tu Aleja Lipowa od samego zamku. To jedna z ciekawszych form skalnych. Nazwa wiąże się z medalionem który został tu wmurowany pod koniec XIX w . Na początku był mosiężny i przedstawiał popiersie cesarza Niemiec Wilhelma I. Obecnie jest to medalion z herbem Lwówka Śląskiego. Na szczycie utworzono punkt widokowy na który wchodziło się po specjalnie wybudowanym mostku. Widać to na starych zdjęciach. Obecnie żeby się tam dostać , trzeba uprawiać wspinaczkę skałkową. Niestety innej opcji nie ma.Ta malownicza skałka znajduje się na zboczu Wieżycy, ma około 15 m wysokości.Kiedyś posiadała status pomnika natury, dziś jest pomnikiem przyrody jako ostaniec piaskowy. Przed wojną była atrakcją turystyczną ze względu na piekną panoramę. Dziś jest zapomniana. A szkoda bo widoki nadal piękne a miejsce urocze.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Pozostałości po ogrodzie, Ela
Skała z medialionem, Ela
Miodowa Skała, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Pałac, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 10
2013-10-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
16 październik 2013 06:17

znów ciekawe miejsca

to zachęta żeby rozglądać się uważnie wokół siebie

pozdrawiam

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
14 październik 2013 20:10

[cytuj autor='M Ela']Danusiu niedawno się dowiedziałam, że Gryf ma nowego właściciela i na necie jest podany numer pod który można dzwonić, jak chce się zwiedzić zamek. Mam zamiar się tam wybrać, bo należy on do naszej pracy naukowej🙂Więc relcja bedzie napewno. [/cytuj]

Niestety Zamku Gryf nie udało mi się zobaczyć nawet z dala. Był otoczony płotem, a krzaki i drzewa przysłaniały jego widok. Próbowałam obejść ogrodzenie, znaleźć jakąś dziurę w płocie ... niestety. Bardzo się cieszę Elu na Twoją relację.

Poniżej zdjęcie niestety tylko płotu otaczającego Gryf:-(

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
14 październik 2013 20:00

Danusiu niedawno się dowiedziałam, że Gryf ma nowego właściciela i na necie jest podany numer pod który można dzwonić, jak chce się zwiedzić zamek. Mam zamiar się tam wybrać, bo należy on do naszej pracy naukowej🙂Więc relcja bedzie napewno.

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
14 październik 2013 19:54

Jak to dobrze, że płot był z siatki i że udało się przejść bez uszczerbku na zdrowiu /i odzieży!/Piekne miejsce bogate w historię. Szkoda, że o nim nie wiedziałam, a byłam już w tym roku bardzo blisko.

Elu! Znajdujesz miejsca urocze, zapomniane przez świat i ludzi. To dobrze, że nam je pokazujesz i tym samym zachęcasz do oglądania.

Podobnie jak Ty Skałę- ja usiłowałam zobaczyć zamek Gryf, ale niestety ogrodzenie i gęste krzaczory uniemożliwiły mi to. Może kiedyś ...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
13 październik 2013 20:24

Szkoda,że tak wiele ciekawych miejsc w Polsce niszczeje. Dobrze,że są tacy ,jak Ty, Elu krajtroterzy ,którzy chcą te obiekty fotografiami ocalić od zapomnienia.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
13 październik 2013 20:17

Malownicze są te ruiny, drzewa niemal w nie wchodzą 🙂 Ciekawe miejsca jak zwykle

Avatar użytkownika marian
marian
13 październik 2013 19:54

Bardzo interesujące miejsca wyszukujesz.Sam  zacząłem się interesować pałacami w pobliżu mnie. Jest ich sporo  lecz muszą trochę poczekać . Brakuje mi trochę czasu.Jeśli chodzi o Skałę to przypomniałaś mi że byłem w tej ,o której pisze Tadziu.

Avatar użytkownika Ela
Ela
13 październik 2013 10:26

Dziękuję Tateuszu że zwróciłeś mi uwagę. Widocznie klikając na Skała nie zwróciłam uwagi że zaznaczy nie tą Skałę co bym chiała. Już poprawiam tą pomyłkę. Z tego co zauważyłam są 3 Skały🙂 i stąd ta pomyłka. Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Ostatnio edytowany: 2013-10-13 10:32

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 październik 2013 09:14

Elu ostatnie twoje wycieczki potwierdzają to , co już wielokrotnie na pSz mówiliśmy. Nie trza daleko szukać , wystarczy rozejrzeć się do okoła. Prawdziwy krajtroter zawsze znajdzie cos , co jest godne odwiedzenia, obfocenia i pokazania innym.

Szkoda, że ciekawy zabytek w takiej ruinie...

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
13 październik 2013 08:37

Ele M bardzo ładne zdjęcia ruin zamku.  ....Zamki i pałace Ziemi Lwóweckiej - Pałac w Skale...możesz to wytłumaczyć...Na mapie i w odwiedzanych miejscach jest Skała w Ojcowskim Parku narodowym.

Ostatnio edytowany: 2013-10-13 08:54

Ostatnio edytowany: 2013-10-13 08:55

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Skała koło Lwówka Śląskiego

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024