Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej- Zamek Gryf
Pół dnia próbowałam się dodzwonić do właścicela Zamku w Proszówce,ale się nie udało. Więc po pracy pojechałam w ciemno. Wszytko pozamykane, ale udało mi sie wypatrzyć młodą kobietę, okazało się że jest żoną właściela tego obiektu. Nie chiała mnie wpuścić, bo trwają prace remontowe, ale wyskamlałam 🙂 pozwolenie ale tylko na zrobienie zdjęc na zamku dolnym. Niestety cześć środkowa i górna są nie dostępna. Narazie, jak obiecuje pani, zresztą bardzo miła i sympatyczna. Jest szansa, że będzie można go w niedługim czasie zwiedzić.
Zamek Gryf jego nazwa pochodzi z języka niemieckiego-Greiffenstein – „gryfi kamień”. Znajduje się on na bazaltowej górze, wygasłym wulkanie, na wysokości 448m n.p.m.Głownym jego zadaniem była obrona przed Czechami i ochrona szlaku handlowego. Powstał w XIIIw w 1201r za panowania Henryka Brodatego. Zamek przechodził różne koleje losu i miał różnycj właścicieli, od królewskiego starosty przez rycerza rozbójnika , po założyciela rodziny Schaffgotsch.
Był kilkakrotnie przebudowywany, a największe prace miały miejsce w latach 1544-1546. Rozbudowano zamek nadajac mu cechy późnorenesansowe, dokończono budowę wieży. Po zakończeniu wojny 30 -to letniej przebudowano zamek dolny. Stawiająć kolejno po sobie trzy bramy wjazdowe, stajnie, wozownie.
W 1745 i 1778 przystosowano warownie do działań wojennych, dodając palisady, rowy strzeleckie i zasieki.Bywali tu znaczący dowódcy, jak pruski książę Henryk, generał Heinrich August de la Motte-Fouqué, książę Karol Lotaryński, Ernst Laudon i książę Esterházy.
W 1798 r rozpoczęto rozbiórkę zamku, bo był potrzeny budulec na nowo powstający pałac.
Mimo zniszczenia większej części budowli zachowane ruiny nadal są świadectwem jego imponujących rozmiarów. Do zamku wchodzi się przez XVII-wieczną bramę, mijając później ruiny budynku kancelarii z 1654 roku. Wyżej znajdują się pozostałości części średniej z elementami starszej bramy i niewysokimi, dość zniszczonymi murami. Najlepiej zachowała się najstarsza część górna, której zwiedzanie urozmaicają liczne korytarze.