Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej- Zamek we Wleniu

zamek we wleniu, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tym razem na wycieczkę wybieramy się w większym gronie. Dołączył do nas Andrzej nasz miły gość i Waldek którego trzeba było niestety nosić.Bo nie nadążał za nami, więc siedział sobie wygodnie w kapturze🙂 wzbudzał trochę sensacji ale i uśmiech na twarzach dzieci, był u nas przez tydzień.Do Wlenia skierowały nas plany projektu szkolnego Tomka oraz sprzeczne informacje na temat renowacji zamku. Jedni mówili że szkoda kasy było bo ciągle zamknięty a końca nie widać, drudzy że już można zwiedzać. I jak zwykle okazało się że kij ma dwa końce🙂. Znikneły wokół zamku zagrody i ochroniarze. Teren pięknie wysprzątany, ale stoi jeszcze rusztowanie i jest zakaz wejścia do środka i na wieże. Ta część zamknięta na klucz. Ale efekty widać, ruiny z zewnątrz przedstawiają się pięknie.

My naszą trasę zamiast jak zawsze podjechać autem na samo miejsce, tym razem zaczynamy we Wleniu i kierując się zielonym szlakiem idziemy pięknym podejściem po schodach wśród drzew w pięknej jesiennej scenerii. Do zamku dochodzimy po około 20 minutach, jedni w podskokach inni z lekką zadyszką a jeszcze inni noszeni🙂.

, Ela
, Ela

Zamek we Wleniu powstał na miejscu isniejącego daniej drewniano - ziemnym gródkiem. I stanowił jeden z ważniejszych punktów obrony pogranicza śląskiego. Pierwsza powstała kamienna szcześcioboczna wieża obronna na przełomie XII i XIII w, za czasów księcia Bolesława Wysokiego. Przyniej dobudowano jednonanową kaplice, boczną wieże mieszkalna i mur obwodowy.

Henryk Brodaty przebudował wieżę mieszkalną. Znalazły się tu pomieszczenia gospodarcze, część mieszkalna i sala rycerska i pokoje gościnne. Dobudowano kuchnię,salę giermków, zbrojownie. Kolejną przebudowę zainicjował Bolesław II Rogatka. Rozbudował rezydencję a starą wieżę obronna zamienił na nową na planie koła. Zamek za jego panowania był więzieniem dla porwanego 6.10.1256r biskupa wrocławskiego Tomasza.

, Ela
, Ela

We władaniu Piastów zamek pozostał do 1372r. Po smierci Bolka II został wydzierżawiony rodzinie von Zedlitz.W 1568 r nastapiła kolejna przebudowa. Podniesiono mury i wieżę,dobudowno dzwonnicę i konsrtukcje hydrotechniczną która miała doprowadzać wodę do zamku. W tamtym czasie zamek dzielił się na dolny , średni i górny. Aby dostać się z dolnej części do średniej trzeba było przejść przez rampę i bramę. Całość otaczał gruby mur obwodowy z basztami.Kres zamku nastał w wyniku wojny 30letniej. Został częściowo wysadzony i tylko wieża zamkowa się ostała.

Nowy właściciel Adam von Kaulhaus nie inwestował w odbudowę starego zamku i rozpoczął budowę nowej rezydencji. Do dziś z dolnego i średniego zamku zachowały się resztki bram. Stąd droga prowadzi do najwyższej częsci. Można tu jeszcze zobaczyć fragmenty budynków , murów obronnych , resztek schodów i wieżę obronną.

, Ela
, Ela
Podejście na górny zamek, Ela

Mam nadzieję że już niedługo oddadzą całość do zwiedzania a z wieży znów będzie można zobaczyć przepiękną panoramę.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
zamek we wleniu, Ela
zamek we wleniu, Ela
, Ela
wleń, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
wlen, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 11
2013-10-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
04 listopad 2013 08:59

fajne ruinki, ciekawe jak widać z góry wieży

pozdrawiam

Roman Świątkowski
02 listopad 2013 11:32

Super malownicze ruiny, lubię takie miejsca. Spacerek w doborowym towarzystwie

Ela
02 listopad 2013 09:06

Karolu ściana naprawiona i nie widać uszkodzenia. Zczepiona wielona srubami i specjalną siatką.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 listopad 2013 08:50

pieknie pieknie , z tym misiem też.   szkoda ze zawalila sie ta jedna ze scian .

zamki Piastowskie  Wlen , Bolkow i Chojnik .

 

Pozdrawiam karol 

 

PS. fajne  te   dwie "misiaczki" 

Ostatnio edytowany: 2013-11-03 20:08

Ela
02 listopad 2013 08:24

Niestety Misio Waldek trafił już do innego dziecka. A Danusia ma fajny pomysł z wspólną maskotką krajtoteską. 

marian
01 listopad 2013 22:23

Zazdraszczam Waldkowi. Bardzo ciekawą wycieczkę miał.

Danuta
01 listopad 2013 21:48

Kolejna perełka na dolnośląskiej mapie cudów! Wspaniała opowieść i znakomite zdjęcia Elu! Miejsce klimatyczne, piękne. Gratuluję pomysłu z Waldkiem. Jest przeuroczy!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Danusia
01 listopad 2013 21:06

Super wyprawa Elu! Schodki na zamek tajemnicze bardzo:-) Robią klimacik,lubie takie miejsca. Waldek sie co prawda nie nachodzil,ale co zobaczył to jego:-) Może przydałaby się jedna,współna krajtroterska maskotka?  Jakis wróbelek   Krajtroterek;-) ?

Ostatnio edytowany: 2013-11-01 21:06

Ostatnio edytowany: 2013-11-01 21:07

mokunka
01 listopad 2013 21:04

Misio-Waldek jest cudny 🙂. To dopiero kumpel -wędrowiec, Elu! Super!

 Na zamku we Wleniu, byłam z 5 lat temu (będąc u mojej przyjaciółki  z czasów  z liceum, która tam wówczas  mieszkała).  Wtedy jeszcze baszta nie byla odbudowana, a pod zamkiem nie bardzo było gdzie zaparkować.

Nie mniej jednak ruiny zamku zdecydowanie warto było obejrzeć.

Ela
01 listopad 2013 20:27

Towarzysz był tylko na parę dni. Ksiądz w koście na tydzień daje każdemu misia i przechodzi on tak z rąk do rąk. 🙂Ale widziałam na trasach wiele takich maskotek. Najbardziej spodobała mi się niebieska żyrafa w plecaku. Więc musze chyba sama pomyśleć o takiej turystycznej maskotce🙂

Anna Piernikarczyk
01 listopad 2013 20:14

Super wyprawa 🙂 I widzę, że wyprawa z towarzyszem, jak Toja 🙂 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024