Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Niwnicach

Tylne wejście, Ela

Jak się człowiek nie interesuje historią to nie dziwota że nie wie ile ciekawych obiektów jest blisko nas. Jednym z nich jest Pałac w Niwnicach.

Kiedyś wioska nazywała się Nowy Ląd. Dziś tak nazywa się kopalnia. Dzieje znajdującego się tu pałacu sięgają XVII w. Należał on do rodziny Nostitz. W XIX w nastąpił nowy rozdział w dziejach rezydencji kiedy to zakupił ją hrabia von Roder. Wtedy to przeprowadzono restauracje , nie niszcząc wielu wcześniejszych elementów. Powstał budynek murowany, trójkondygnacyjny, złożony na planie czworoboku z wewnetrznym dziedzińcem. Pałac zmieniał często właścicieli. Ostatni z nich pochodzący z rodziny Wietersheim trudnili się hodowlą owiec i bydła rogatego.

Stary park, Ela
Stary park, Ela

Na poczatku XX w przerowadzono kolejny remont rezydencji, zyskała ona nowe wejście w elewacji frontowej i od strony parku, a elewacje boczne wyposażono w balkony. W rękach tej rodziny obiekt pozostał do końca II Wojny Światowej. Pomimo działań wojennych pałac nie odniósł większych zniszczeń. Zachował się do dnia dzisiejszego właściwie bez wiekszych zmian. Całość otaczał niewysoki mur, którego pozostałości widać nadal. W parku zachowały się stare okazy drzew. Dziś jest to budynek mieszkalny oraz mieści się w nim szkoła podstawowa.

, Ela
, Ela
Pałac w Niwnicach, Ela
, Ela
, Ela
Pozostałości po kopalni odkrywkowej, Ela
, Ela
, Ela
Pałac w Niwnicach, Ela
, Ela
Staw przy pałacu, Ela
Pałac, Ela
Główne wejście, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 13
2013-10-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
02 grudzień 2013 20:48

upolowana kolejna niepozorna ciekawostka,

ile się takich omija, nawet nie zdając sobie z tego sprawy :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 grudzień 2013 10:22

No i proszę Ela niezmiennie na szlaku! Te twpje okolice obfitują w ciekawostki. Zawsze wypatrzysz dla nas coś fajnego🙂 Tak trzymac!

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
27 listopad 2013 11:57

Hihi! Sama pewnie Wiesz jak to jest z poszukiwaniem agatów. Jechaliśmy bardzo daleko od głównej drogi przez pola, potem wędrówka przez las i zagajnik w dość trudnych warunkach. Spotkalismy grupy osób wyposażonych w odpowiedni sprzęt, którzy pewnie coś tam znaleźli. Niestety my nie bylismy odpowiednio przygotowani do "wykopalisk".

Na pamiątkę przywieźliśmy za to sporo kolorowego kwarcu z Kop.Stanisław. Ale to już zupełnie inna wyprawa.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
27 listopad 2013 09:11

No tak .A poszukiwania owocne chociaż były?? Pozdrawiam gorąco. 

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
27 listopad 2013 09:04

[cytuj autor='M Ela']To Danusiu na 100% jechałaś koło mojego domu. Bo ja w Płóczkach ale tych Dolnych. 🙂)A pałac jest na wzgórzu i mam w palnie jeszcze w tym roku tam dotrzeć 🙂) [/cytuj]

Widzę, że nos tropiciela mnie nie zawiódł. Domyslałam się gdzie mieszkasz i bardzo się cieszę, że teraz już wiem na pewno. Czekam też na Twój opis pałacu, bo skoro jest na wzgórzu, to nijak nie mogłam go zauważyć, bo wypatrywałam kamoli pod nogami :-)))

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Ela
Ela
27 listopad 2013 08:59

To Danusiu na 100% jechałaś koło mojego domu. Bo ja w Płóczkach ale tych Dolnych. 🙂)A pałac jest na wzgórzu i mam w palnie jeszcze w tym roku tam dotrzeć 🙂)

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
27 listopad 2013 08:52

[cytuj autor='M Ela']Dansiu czy przy penetrowniu Płóczek Górnych udało Ci się dotrzeć do położonego tam pałacu?? I powiem Ci że byłaś jakies 5 km odemnie🙂)Pozdrawiam [/cytuj]

Miła Elu! W Płóczkach Górnych wprawdzie dojechałam asfaltem prawie- że do końca wsi, ale nie dostrzegłam pałacu. Później zawróciłam i  znalazłam miejscowego "przewodnika" który zaprogramowany był na pokazanie nam pól agatowych. Nawet Go nie pytałam o pałac, bo nie wiedziałam że takowy jest. Skojarzyłam tę wioskę wyłącznie z agatami. Widzę, że to był błąd! Okolica przepiękna, bogata w tajemnice:-)

Pozdrawiam serdecznie:-)

Do Płóczek jechałam od strony Lwówka- po obejrzeniu atrakcji Lata Agatowego.

Cieszę się, że wiem już gdzie Cię szukać!

Jeszcze raz pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-11-27 08:55

Avatar użytkownika Ela
Ela
27 listopad 2013 08:10

Dansiu czy przy penetrowniu Płóczek Górnych udało Ci się dotrzeć do położonego tam pałacu?? I powiem Ci że byłaś jakies 5 km odemnie🙂)Pozdrawiam

A jadąc w kierunku Lwówka Śląskiego przejeżdżałaś koło mojego domu🙂)

Ostatnio edytowany: 2013-11-27 08:40

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
26 listopad 2013 23:12

Fajnie, że  penetrujesz swoje okolice Elu! - ale to, że wyszukujesz i opisujesz historie tych miejsc i na dodatek robisz to w sposób bardzo interesujący- super sprawa!

Byłam całkiem niedaleko opisanego przez Ciebie obiektu, bo penetrowałam pobliskie Płóczki Górne - w poszukiwaniu agatów. Nie wiedziałam o tym pałacyku, a jest ciekawy i z bogatą historią.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
25 listopad 2013 15:32

Brawo Elu za odkrycie kolejnego ciekawego obiektu w swoim regionie. Do tej pory jakoś nie zwracałam uwagi na zaniedbane budynki,dzięki Tobie inaczej postrzegam takie zabudowania. Pozytywnie:-)

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
25 listopad 2013 15:00

Fajny pałacyk. A z tą historią to święta racja.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
25 listopad 2013 09:47

Brawo Elu za wytrwałośc 🙂 Lubię takie okoliczne wycieczki w ciekawe miejsca, to takie odkrywanie swojego świata, czasem na nowo, a czasem, mimo bliskości, nawet i po raz pierwszy!

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
24 listopad 2013 21:24

witaj Elu  .ciekawy ten palac .

 

widze że  krążysz po  "swoim" rejonie

 

Pozdrawiam Karol

Zwiedzone atrakcje

Niwnice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024