Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Dębowym Gaju
Wycieczka odbyła się jak jeszcze był u nas miś Waldek. Pogoda dopisała, humorki też, więc zwiedzamy kolejny obiekt w naszej okolicy który popadł w całkowitą ruinę. Jest łatwy do znalezienia bo znajduje się blisko drogi i kościoła w Dębowym Gaju, w małej, starej XIII wiecznej wiosce, położonej na lewym brzegu Bobru. W XVI w prowadzony był tu nielegalny wyszynk piwa. 🙂
Pałac zaś powstał w XVIII po przebudowie dworu z 1617r. przez Henryka von Reichenacka, który najpierw prowadził nielegalną produkcję piwa, a potem już legalnie, po uzyskaniu uprawnień do warzenia tego trunku. Dwukondygnacyjną rezydencję wzniesiono na planie prostokąta, pozostawiając wiele elementów renesansowego dworu. Do budowy wykorzystano kamień i cegłę, dolną cześć zdobił kamienny cokół. Dzięki dużej ilości okień, każde pomieszczenie było widne. Największe umieszczono na fasadzie i zakończono arkadowymi łukami. Kolejne restauracje z XIX i XX wieku nie zmieniły wyglądu budowli.
Do dziś rozciąga się tu XVIII wieczny park, w którym kiedyś rosły graby, jesiony, klony, topole i wiele innych. W czasie II Wojny Światowej w 1945r pałac został częściowo uszkodzony, nieremontowany i opuszczony popadł w riunę. Warto jednak stanąć przed nim na chwilę, wspomnieć historię żyjących tu ludzi zamknietą w kamieniach.