Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Brunowie

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolejna wyprawa i poznawanie pałaców. Może wydawać się to dziwne ale mimo że mieszkam bardzo blisko tego obiektu, byłam tam poraz pierwszy. Wybraliśmy się z Tomkiem piechotką. Szkoda było pogody która nas za bardzo nie rozpieszczała, ala słoneczko od czasu do czasu pieściło swoimi promieniami.

Pałac w Brunowie jest przekształcony na holtel. Organizowane są tak różne zabawy, imprezy, konferencje, spotkania rodzinne i firmowe. Wejście na teren jest bezpłatne i nieograniczone. Obecnie przeprowadzane są tam kolejne prace remontowe.

, Ela
, Ela

Historia tego miejsca datowana jest na XV wiek. Należał on do znanego i majętnego rodu śląskiego Zedlitz. Kolejnym w latach 1740 - 1750 właścicielem Brunowa został hrabia Bernhard von Schmettau. Z jego inicjatywy dokonano przebudowy starego dworu zmieniając dawną budowlę w niewielki dwukondygnacyjny barokowy pałac na planie kwadratu. Po około 40 latach obiekt przeszedł w kolejne ręce. Jego właścicielami stali się Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. Ale niestety nie cieszyli się długo swoim nabytkiem, bo po około trzech tygodniach od zakupu pałac i obiekty gospodarcze strawił pożar.

Na zgliszczach nowi właściciele wybudowali neobarokową dwukondygnacyjną rezydencję. Pałac ukończono w 1789r przy pomocy Mehrensberga z Legnicy i Scholza z Lwówka.Do budowy wykorzystano kamień i cegłe. Najbardziej charakterystycznym elementem stało się główne wejście z kamiennym portalem.

Kordegarda, Ela
Kordegarda, Ela

Kolejni właściciele z rodziny von Cottonet do portalu dołożyli ozdobny herb rodzinny. Z ich inicjatywy powstała stajnia, powozownia, fontanna,. Nowa dwukondygnacyjna oficyna została wyposażona w główny portal o kształcie półkolistej arkady. Naprzeciw niej wzniesiono bogato zdobioną kamienną stajnię z wozownią.

Innym i najlepiej zachowanym budynkiem jest kordegarda. położona przy bramie wjazdowej do pałacu. Jest to budynek murowany z cegły i wyposażony w okrągłą wieżyczkę.Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1900 - 1901, powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą.

, Ela
, Ela
, Ela

W czasie wojny dla pałacu nastały nowe dzieje. Właściceli dotkneły restrykcje hitlerowskie i rodzina musiała opuścić pałac, który wykorzystano do utoworzenia szkoły sportowej dla Hitlerjugend. W 1945 roku majątek zajeły oddziały Volkssturmu.Po wojnie wiele sal zostało dostosowanych do nowo powstałego ośrodka szkolno- wypoczynkowego. Zmianie uległa też wieża z której usunięto spiczasty hełm, zastepując go płaskim ośmiobocznym daszkiem.

Brama wjazdowa, Ela
Powozownia, Ela
Powozownia, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Pałac w Brunowie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Fontanna, Ela
, Ela
, Ela
Oficyna, Ela
Park, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 6
2013-12-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

W serii dokumentalnej DOMO+ Dorota Szelągowska  byla  w Brunowie  i bardzo chwalila  hotel

W serii dokumentalnej DOMO+ Dorota Szelągowska ocenia najciekawsze polskie hotele -

artystyczne, designerskie, elitarne czy awangardowe i

udowadnia, że w Polsce są miejsca do odpoczynku, z których możemy być naprawdę dumni.

 

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
13 styczeń 2014 10:00

Czytając Twoją relację Elu- ponownie powędrowałam  w znane mi już miejsce.  Brunów bardzo mi się podobał. Właściciel zadbał nie tylko o pałac , powozownię i oficynę, ale też o otoczenie. Sam dojazd do tego miejsca wśród pól – z daleka od ruchliwej drogi, też był bardzo przyjemny.

Ciekawie opisujesz odwiedzane miejsca, wzbogacając opowieść o ich historie. Świetna wycieczka interesująco przedstawiona.

Karolu! Wesele w takim otoczeniu musi byc niesamowitym przeżyciem. Bedąc w Brunowie zerknęłam do Powozowni gdzie trwały przygotowania na kolejną weselną uroczystość. Poniżej zdjęcie:-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 grudzień 2013 12:07

ladny folwark .

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS .

bylem ,bylem tam , ze 2 razy - zawsze podczas slubów

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
29 grudzień 2013 18:04

Naprawdę ładne miejsce. Szkoda,że nie wszystkie zabytkowe budynki przechodzą taką renowację.

Avatar użytkownika marian
marian
29 grudzień 2013 16:04

Warto to zobaczyć.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
29 grudzień 2013 15:50

Bardzo ładny obiekt, fajnie że dobrze utrzymany

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Brunów

Brunów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024