Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Przeździedzy

, Ela

Przeździedza mała wioska na uboczu .Za to z pięknym pałacem szkoda tylko że niedostepnym. Brak jakichkolwiek drogowskazów dojazdowych. Ale koniec języka za przewodnika. Na obecną chwilę pałac jest opuszczony, chociaż na stronie są wyjaśnienia że tak nie jest. Nawet można przeczytać co już zostało zrobione.

Na początku dwór był budynkiem klasztornym benedyktynek z Lubomierza. Pochodzi z 2 połowy XVII wieku. W 1810 r władze pruskie przeprowadziły kasacje zakonu i siostry utraciły wieś wraz z folwarkiem dworskim. W latach 1852-62 majątkiem zarządzał Herman Reuning.

, Ela
, Ela

W 1890 roku nowi właściciele przebudowali dwór i nadali mu charakter neorenesansowego pałacu. Zmieniono głowny portal oraz tylni i boczny. Przy tarasie dopudowano parterową dobudówk. Dawny zaś stawik przekształcono w ozdobny.Jednak czas dawnej świetności jego, gdzie pływały egzotyczne ryby dawno minął.

W latach dwudziestych XX wieku kolejna przebudowa polegała na zmianach położonych przy południowej i wschodniej elewacji parterowych werand.A ozdobny staw zamieniono na zbiornik retencyjny . Do dziś widać jego pozostałości a dno gęsto porasta trzcina.

, Ela
, Ela

Rozciąga się tu ozdobny park a raczej jego pozostałości. Był on kiedyś założony w tzw. stylu angielskim. Można było tu znaleść liczne drewniane altanki, rzeźby i niewielkie alejki. Całość otaczał kamienny mur.

Działań wojennych pałac praktycznie nie odczuł wcale. Mimo że uniknął zniszczeń z i tak ulegał coraz większej dewastacji. Najbardziej ucierpiały budynki gospodarcze które niestety trzeba było rozebrać. Do dnia dzisiejszego zachował się jeden z szeregiem bram wjazdowych.

, Ela
, Ela
, Ela

Może kiedyś właścicele otworzą tu restaurację, staw znów zamienią w ozdobny z uroczym mostkiem?? Może.........

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 5
2013-10-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
02 styczeń 2014 19:54

Jakże wiele jeszcze jest niespodzianek na Dolnym Śląsku! Piękne, klimatyczne odkrycie!

Pozdrawiam :-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 grudzień 2013 12:31

ładny , ale niedostepny . skądś to znam  .

 

Pozdrawiam  Karol 

Danusia
29 grudzień 2013 18:02

Jak wiele w Twoim rejonie jest zamków,zameczków,ruinek i palaców! Mogłabyś opracować prawdziwy przewodnik turystyczny na ten temat,brawo!

marian
29 grudzień 2013 16:03

Mi też   bardzo podoba się.

 

Anna Piernikarczyk
29 grudzień 2013 15:41

byłoby super 🙂 Piękna budowla i w tej pieknej pogodzie ładnie kontrastuje, super wyprawa z serii 🙂

Zwiedzone atrakcje

Przeździedza

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024