Zakrętowe atrakcje

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Po zejściu z Wysokiego Kamienia, wystarczyło nam jeszcze czasu na zobaczenie starej sztolni pirytu i Zbójeckich Skał.

Stara sztolnia pirytu działała do XIX w i jej historia związana jest z Walonami, którzy pojawili się na tych terenach w około XIII wieku. Poszukiwacze złota i szlachetnych kamieni, z czasem stali się ważnymi dostawcami surowców mineralnych. Jednym z takich minerałów był właśnie piryt, potocznie nazywany "złotem głupców" z racji swojej barwy, która do złudzenia przypominała kolor prawdziwej bryłki złota. Piryt wykorzystwano do produkcji kwasu siarkowego w pobliskiej witriolejni. W obecnej chwili łatwo trafić do największej sztolni, jest ustawiony znak z kierunkiem poszukiwań. Prawdopodobnie obok są mniejsze, ale my zwiedzenie sztolni w środku i poszukiwanie mniejszych zostawiliśmy na inny dzień. Bo i ciemno się robiło i brak latarek, więc ryzyko byłoby za duże. Ale już samo zobaczenie sztolni z góry robi niesamowite wrażenie, jak dla mnie jest tam pięknie, te barwy, mieniące się w promykach słonka, cisza, resztki jesieni i gdzieniegdzie zielone drzewa. Bardzo urokliwe miejsce i warte zobaczenia.

Panorama na Karkonosze ze skałek, Ela
Panorama na Karkonosze ze skałek, Ela

Podążając dalej żółtym szlakiem dojdziemy do Zbójeckich Skał. Dużej grupy skalnej położonej ponad Szklarską Porębą Dolną (686 m npm). Dawniej znane były jako doskonały punkt widokowy, z którego rozpościerała się jedna z najlepszych w okolicy panoram Karkonoszy. Łatwo dostępne skałki były często odwiedzane przez wędrowców. Duży ruch turystyczny wymógł wybudowanie przy skałach niewielkiej gospody, dysponującej aż 5 miejscami noclegowymi. Przed 1934 rokiem powstała także niewielka, drewniana wieża widokowa, która jeszcze w 1945 roku była w dość dobrym stanie. Później opuszczone gospoda i wieża popadły w ruinę i dzisiaj nie ma po nich większego śladu. Zbójeckie Skały nadal cieszą się jednak popularnością wśród turystów i chętnie są odwiedzane. Nawet została wybudowana wiata pod którą można się posilić, schronić i odpocząć podziwiając widoczną między drzewami panoramę gór. A dla chętnych na naukę wspinania, skałki w sam raz się nadają. Nie są za wysokie i mają już odpowiednie zaczepy ( i tu pewnie znawcy mnie wyśmieją za słownictwo) wbite w podłoże. Więc dobry instruktor, liny i w drogę.

W drodze powrotnej jeszcze parę zdjęć z Zakrętu Śmierci i kamienia widokowego.Kolejny dzień się skończył po 15 zaszło słonko. Gdzie te dni ze do 20 można było siedzieć w górach. Jedyna pociecha, że niedługo znów będą.

, Ela
, Ela
, Ela
Sztolnie pirytu, Ela
Kopalnia pirytu kolejne 10 zdjęć, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Zbójeckie Skały, Ela
Zbójeckie Skały kolejne 14 zdjęć, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Panorama gór przy Zbójeckich Skałkach, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Widok z żółtego szlaku, Ela
, Ela
Zakręt Śmierci , Ela
, Ela
Widok z Zakrętu Śmierci, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 6
2014-01-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika marian
marian
20 styczeń 2014 18:14

Twoje ciekawe wędrówki naprawde zachęcają do planowania zwiedzania tych stron.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
20 styczeń 2014 15:19

Fajna wycieczka , super zdjęcia. Może czas się wybrać do Szklarskiej Poręby - w 2013 Karpacz, 2014 Szklarska Poręba , kto wie.

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 styczeń 2014 09:30

[cytuj autor=' Danusia']Świetne są te Twoje skałkowe wycieczki Elu,aż miło się czyta jak sobie z synem Karkonosze poznajecie,a nam przybliżacie:-) [/cytuj]

 

Elu, znowu w trasie. I kolejne ciekawe opowieści i foty z Dolnego Sląska. Tak trzymac!

 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
19 styczeń 2014 21:21

Świetne są te Twoje skałkowe wycieczki Elu,aż miło się czyta jak sobie z synem Karkonosze poznajecie,a nam przybliżacie:-)

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
19 styczeń 2014 18:12

Elu masz  power na wyprawy .

 

pozdrawiam karol

 

PS. jak juz pisalem  wczesniej :bylem tam 2 miesiace temu

.mam piryt z tych skal -swieci w  nocy .

zbojnickie skaly  -nie zachwycily mnie - 

Ostatnio edytowany: 2014-01-19 18:16

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
19 styczeń 2014 09:07

Pieknie znów skałkowo 🙂 Śliczne panoramki, ma wielką prośbe żeby podpisywac zdjęcia widoczkowe jak się da 🙂 Bardzo się to przydaje przy tworzeniu atrakcji 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024