Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Nagórzu

, Ela

Żeby trafić do pałacu trzeba kierować się na koniec wioski Płóczki Górne. Przy starych słupach, pozostałościach po bramie wjazdowej można zostawić auto. Tutaj kierujemy się żółtym szlakiem, który bawi się z nami w chowanego, dawno nie był odnawiany, a ścieżka już solidnie zarosła.Ale jedno jest pewne cały czas maszerujemy do góry, wkońcu pałac leży w pobliżu wzgórza Kołodziej na wysokości 442m n.p.m.

Pałac pochodzi z 1853roku i został zbudowany na fragmentach starszego dworu, po którym pozostałości można zobaczyć w piwnicy. W 1924 roku obecny właściciel był inicjatorem przebudowy istniejącego budynku. Wstawiono nowe otwory okienne, najbardziej dekoracyjne umieszczono na parterze. Co jest dziwne bo znajdowały się tu pomieszczenia gospodarcze. 

Na szlaku, Ela
Na szlaku, Ela

Dobudowano werandę i balkon w części południowo- wschodniej żeby można było podziwiać przepiekną panoramę Pogórza Kaczawskiego z Ostrzyca i wschody słońca. Do budowy dwukondygnacyjnej rezydencji wykorzystano cegłę, którą potem gładko otynkowano. Na zewnątrz znajdował się taras na który prowadziły ozdobne schody. Wokoło posadzono wiele gatunków drzew i krzewów. Niektóre z nich zachowały się do dnia dzisiejszego. Nad drzwiami znajdował się kartusz herbowy, przedstawiający pięciu rycerzy opartych na mieczach zwróconych ostrzem ku ziemi. 

Całość pokrywał masandrowy dach, a nietypowym jego elementem było umieszczenie na dachu latarni przykrytej miedzianą blachą. W czasie działań wojennych pałac nie uległ zniszczeniu i przez wiele lat służył jako mieszkanie państwowe, co w praktyce oznaczało że nie był remontowany i chylił się ku całkowitemu upadkowi jak stojace obok zabudowania gospodarcze. Pałac udało się uratować i obecny właścicel od kilku lat go remontuje. Ale piekarni obory , kuźni i stodoły już nie udało się uratować i tylko jako pamiątka ich istnienia pozostały stare mury i gruz. 

, Ela
, Ela

Pałac trudno dostepny zwłaszcza zimą, ale jak już komuś uda się tam wdrapać w nagrodę może podziwiać piękną panoramę i napawać się wszech ogarniajacą ciszą, przerywaną czasami przez pasące się obok bydło. 

Widok na Ostrzycę, Ela
, Ela
Hodowla, Ela
Pałac, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Ruiny zabudowań gospodarczych, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 9
2013-12-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
08 luty 2014 21:31

wciąż na tropie,

a ja zaklinowałem się na kanapie...

fajna wycieczka (nie do wiary że z końca grudnia, ale fakty za oknem...)

pozdrawiam

 

Ela
04 luty 2014 09:30

Dziękuję za miłe wpisy. Danusiu wiele osób kojarzy Płóczki tylko z agatami ale warto poszukać ciekawostek. Ja znalazłam pałac (penie dlatego że w górze) agatów jak do tej pory nie znalazłam wcale. Musze jeszcze dotrzeć do starego poniemeickiego cmentarza i kościoła który pamiętam jeszcze z dzieciecych lat.

 

 

 

 

ciekawe, ciekawe Elu.

 

Karol

 

Ps.  bylem blisko Ciebie 1-2.02.2014

w poszukiwaniui  zimy -sniegu

marian
03 luty 2014 12:19

Ela ciągle aktywna i to mi się podoba.Ciekawe obiekty wyszukujesz.

Danuta
03 luty 2014 10:17

Ech, mieszkać w takim miejscu … z takimi widokami ! :-)))

No, tak, Elu! I znów musiałam wygrzebać wszystkie mapy, foldery, ulotki z ubiegłorocznej wyprawy, żeby dokładniutko dojść – jakie tereny tym razem spenetrowałaś. Ale zrobiłam to z przyjemnością :-)

Płóczki Górne dotąd kojarzyły mi się wyłącznie z agatami i do wielogodzinnego wędrowania po polach ograniczyłam moją znajomość z tą okolicą. A miejsce przecudne i  panoramy niesamowite. Pokazujesz Elu Dolny Śląsk- krainę pełną atrakcji i pamiatek po bogatej i barwnej historii tych okolic. Cieszę się, że prezentowany zamek znalazł gospodarza, który - mam nadzieję zadba aby nie popadł w ruinę.

Bydło pasące się na łąkach to Highland Cow -Szkocka Rasa Wyżynna. Długie rogi i kudłata sierść to ich cecha. Ciekawe zwierzaki! Nie spotkałam ich dotąd podczas swoich wędrówek.

Bardzo ciekawa jest ta - kolejna Twoja wędrówka śladami historii ... i nie tylko.

Pozdrawiam serdecznie z bardzo słonecznych i znów zielonych Tychów :-)

kasia ejsmont
02 luty 2014 08:31

I słoneczko zaświeciło w nagrodę, po trudach wspinaczki 🙂

mokunka
01 luty 2014 20:46

Ela nadal w trasie 🙂 Wynajdujesz i opisujesz bardzo ciekawe obiekty. Szkoda, ze niektóre z nich niszczeją...

Anna Piernikarczyk
01 luty 2014 20:16

Ale piękne zdjęcia Elu, cudne widoczki i akurat pora dnia, pogoda, wszystko się zgrało idealnie 🙂

Danusia
01 luty 2014 20:11

Widzę Elu,że nagroda w postaci pięknej panoramy została wam dostarczona na miejscu:-) Kolejny ciekawy pałac i kolejna intersujaca relacja z wyprawy. Brawo.

Zwiedzone atrakcje

Nagórze

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024