Odpowiednio do pogody.

, Ela

W małej miejscowości znanej z pól agatowych i zespołu dziecięcego "Agatki" w Płóczkach Górnych znajdują się dwa cmentarze. Nas zainteresował ten starszy, ewangelicki. Pamiętam go jeszcze z czasów szkoły, jak tam chodziliśmy jakieś 30 lat temu,albo i więcej, o rany jak ten czas leci. Cmentarz znajduje się na wzniesieniu, prowadzi do niego droga, o dziwo nawet wyczyszczona i łatwo dostępna. Wskazówką jest widoczna z daleka stara wieża. Innego drogowskazu nie ma. Od głównej drogi podejście zajmuje około 5 min. 

Przy wejściu stoi jedyny zachowany w całości pomnik upamiętniający ofiary I Wojny Światowej, wraz z ławeczkami po bokach. O dziwo(ciekawe ile jeszcze tych o dziwo napisze🙂) jedynymi śladami wandalizmu są rysunki. Nieopodal stoi wieża, pod zdjęciem napisałam tajemnicza ponieważ, w przewodnikach można znaleść opis że jest to pozostałość po dawnym ewangelickim kościele który został doszczętnie rozebrany, ale dawni mieszkańcy twierdzą że kościół był w innym miejscu. Fakt jest taki, że na starych zdjęciach jej nie ma. 

Tajemnicza Wieża, Ela
Tajemnicza Wieża, Ela

Pogoda mroczna mimo że środek dnia, wieje wiatr, pochmurno idealna do zwiedzania cmentarza, jak w starych filmach powiało grozą, tylko tej mrocznej muzyki brakowało. To co zobaczyłam wprawiło mnie w totalne osłupienie, kopara  mi opadła i pewnie jakbym była sama to by tam leżała do tej pory. Nie mogłam uwierzyć, w to co zobaczyłam. To jakby tajfun przeszedł, a po, nim stado cmentarnych hien czekających na łup. Grobowce pootwierane, płyty nagrobne porozbijane. Totalna ruina. Spustoszenie. Ale odważnie idziemy dalej i mimo że nie powinniśmy zaglądać, zaglądamy bo co możemy znaleść. I to był błąd, bo były tam, leżały sobie od wieków lecz nie zakopane, tylko na wierzchu, i wystawaiały swoje puste oczodoły i łyse czaszki na zaglądających,. Brrrr makabryczne znalezisko, i nikt się tym nie interesuje.

A szkoda bo stare drzewa wyznaczające alejki robią ogólnie ciekawą scenerię. Pewnie jak jest wiosna i kwitną to to miejsce można nawet nazwać przyjemnym, gdyby no właśnie, to gdyby się narzuca, napewno nie nadaje sie na spacery z dziećmi i z psami bo te przez te leżące wszędzie kości miały by niezłą zabawę i utrzymanie ich na smyczy pewnie byłoby niemożliwe. A puścić luzem strach bo wszędzie dziury i rozpadliny. 

Pomnik Żołnierzy z I Wojny Światowej, Ela
Pomnik Żołnierzy z I Wojny Światowej, Ela

I nasuwa się myśl gdzie w tym wszystkim jest poszanowanie i szacunek. Gdzie cisza, bo przez cmentarz ktoś zrobił sobie droge dojazdową do gospodarstwa. Dlaczego nikt nie dba o pomnik ofiar wojny, czy to ważne kto tam jest pochowany, przecież to dawni mieszkańcy tych terenów, historia tego miejsca, miejsca które ktoś nam dał, a my nie umiemy tego docenić i poszanować. Jak długo jeszcze będziemy głusi i ślepi na taki rodzaj wandalizmu. 

 

, Ela
, Ela
Alejka, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Znalezisko, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 4
2014-02-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
17 luty 2014 09:20

Mroczne miejsce,mroczna pogoda Elu,ale wycieczka chyba udana. Jestem zdumiona,że są  w Polsce jeszcze tak bardzo zaniedbane i opuszczone cmentarze,a ludzkie szczątki poniewierają się bez poszanowania. Może by to trzeba było gdzieś zgłosić?

Anna Piernikarczyk
17 luty 2014 07:56

No prawdziwa masakra, ale miejsce faktycznie robi wrażenie

kasia ejsmont
16 luty 2014 23:59

Kobieto gdzie ty się szwendasz w taką pogodę. Ale trzeba przyznać miejsce z klimatem. Jest siła zaklęta w kamieniach. Mojemu mężowi najbardziej podobały się piszczele, a mnie ten mech na nagrobkach. My to chyba jacyś dziwni jesteśmy.

marian
16 luty 2014 20:30

Brakuje mi słów.

Zwiedzone atrakcje

Płóczki Górne

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024