Beskidy- szlak architektury drewnianej

Tym razem zmieniłam kierunek zwiedzania i wybrałam się na parę dni w okolice Żywca, Cieszyna i Bielsko - Białej. Oczywiście pogoda dopisała nam w jeden dzień w piatek, w sobotę i niedzielę padało, ale to nam nie przeszkodziło zwiedzać. i poznawać nowe miejsca. Dziś opiszę parę budynków z Szlaku Architektury Drewnianej. Są to urocze kościółki i stare chaty. Udało mi się zobaczyć dziewięć takich cudeniek. Jest ich w okolicy sporo ale nie miałam już wiecej czasu a do zwiedzania było sporo innych rzeczy. Pierwszym odkrytym zabytkiem był kościółek w Bielowicku, tak bardzo mi się spodobał że przeszukałam przewodniki i znalazłam parę innych obiektów które znajdowały się blisko zaplanowanych tras do zwiedzania. Więc zbaczać nie trzebabyło za bardzo.
Bielowicko. Wioska była własnością cieszyńskich książąt. W 1701r z inicjatywy i fundacji barona Henryka Larisza wybudowano miejscu małej nieznanej świątyni Kościół p.w. Św. Wawrzyńca, o konstrukcji zrębowej. Drewniana wieża zbudowana jest w słup a zakończenie wieńczy cebulasty hełm. Jego wnętrze posiada wystrój barokowy z wieloma reliktami sztuki późnorenesansowej, klasycystyczny ołtarz z obrazem patrona Św. Wawrzyńca. Udało nam się wejść do środka bo były przygotowania do mszy i zobaczyć jego wystrój. Mały kościółek o bogatym i bardzo barwnym wnetrzu.

Mikuszowice Krakowskie. Dzielnica Bielsko- Białej. O tym kościółku przeczytałm w przewodniku. Na zdjęciach widziałam że ma bardzo piękne wnętrze i niestety na zdjęciach pozostało. Zamknięty. Nawet nie było otwarych bocznych drzwi bodaj zakratowanych. Nie podoba mi się podejście księży. Bo obiekt zmonitorowany więc w czym problem. Pozostało nam tylko obejść go do okoła. Jest to drewniany obiekt z 1690roku pw Św. Barbary. Jednonawowy z prezbiterium i wieżą na osi otoczony sobotami.We wnetrzu znajduje się gotycka figura Pięknej Madonny oraz polichromia ścienna ze scenami z życia Św. Barbary. Została ona wykonana w 1723r.
Istebna.Tu zobaczyłam z zewnątrz oczywiście dwa obiekty. Pierwszy to Chata u Kawuloka z 1863roku. Kurna chata jest wyposażona w dawne sprzęty, meble i liczne instrumenty muzyczne wykonane właśnie przez Jana Kawuloka. Przy zwiedzaniu można zobaczyć jak żyło się w dawnej góralskiej izbie i posłuchać muzyki. Nam udało się posłuchać gry na piszczałce, ale tylko na zewnątrz. Żeby ją zwiedzić trzeba się umówić. Kolejnym obiektem jest drewniany kościółek pw Podwyższenia Krzyża Świętego z 1779r. na wysokości 1100m. Został on wykonany w Pyszkowicach koło Gliwic i przeniesiony. Wtym miejscu swój związek małrzeński zawierał nasz sławny himalaista Jerzy Kukuczka. Obiekt oczywiście zamkniety, bez jakiejkolwiek możliwości zajrzenia. Obiekt zwiedzaliśmy jak sypał sobie śnieżek, tak dla urozmaicenia🙂.

Łodygowice. Kolejny kościół pw Świetych Szymona i Judy Tadeusza. Wstepne informacje pochodzą z 1373r. w latach 1634-5 został on rozbudowany. W 1644 dobudowano wieże na dzwony, bo stała osobno. Ostatnią przebudowę dokonano w 1799r i w takiej pastaci przetrwał do dnia dzisiejszego. Zbudowany został z bali modrzewiowych w konstrukcji zrębowej. Do kościoła prowadzi 130 stopni. We wnetrzu znajdują sie barokowe obrazy, rokokowe ołtarze. Dzieki uprzejmości pana organisty udało nam się zobaczyć wnetrze z churu. Bo trwała jeszcze msza. Piękny. No i mamy zdjęcia🙂.
Milówka. Chyba każdemu kojarzy się z Golcami, piszę chyba bo mi jakoś się nie skojarzyła w żaden sposób. 🙂. Bardziej od tropienia śladów sławnych braci mnie zainteresowało muzeum Stara Chałupa. Zabytkowy drewniany dom karczmarza Piotra Gorela z 1739r. Zachował się on w dobrym stanie bo był zamieszkiwany do końca. A potem odsprzedany i zostało utworzone tu muzeum. Przewodnikiem jest bardzo miła pani, która chętnie oprowadza każdego zainteresowanego i odpowiada na wszystkie pytania. Wystrój chałupy i układ pomieszczeń jest odzwierciedleniem dawnego stylu życia. Jak usłyszałam to chałupa na bogato, bo miała dwie izby jedną dużą razem z kuchnią i alkowę z zapieckiem na którym sypiał gospodarz. Posiadała strych i piwnice oraz komorę. Wg legendy nocował tu król Jan Kazimierz a potem Jan III Sobieski.



Szczyrk.Kolejny kościół. Został on zbudowany w latach 1797-1800. Na wieży znajduje się dzwon z 1691 roku. W większości wyposarzenie pochodzi z klasztoru Norbertanów w Nowym Sączu.
Kolejnymi zabytkami była najstarsza na Żywiecczyźnie świątynia z 1542r pw Św. Katarzyny Aleksandryjsiej w Cięcinie. Muzeum Regionalne Stara Zgroda w Ustroniu, które niestety było nieczynne. Z informacji wynika że można go zwiedzić tylko latem na wakacje i w ferie zimowe. Ciekawe. oraz ostatnim obiektem jaki udało nam się zobaczyć był kościół pw Św. Anny w Nierodzimiu dzielnicy Ustronia. Już 1929 roku został uznany za zabytek i jak to bywa zamknięty. Niestety nie wszędzie można zerknąć. A szkoda bo druga taka okazja może się nie trafić.

