Wielka Kopa

, Ela

Piękna jesienna pogoda. Szkoda siedzieć w domu. Do wyprawy zachęca nas wiadomość o nowo otwartej ścieżce na Wysoką Kopę. Ta nazwa wprowadza w błąd. Proszę nie mylić z Kopą na Śnieżkę, ani z Wysoką Kopą w Górach Izerskich czy Tatrach. To maleńki szczyt.

Wyruszamy z parkingu w Wieściszowicach koło Kolorowych Jeziorek. Za miejsce postojowe płacimy 10zł za caly pobyt, dużo i nie dużo ale z paragonem🙂.Obecnie parkingów jest trzy. My niestety stajemy na tym najniższym, bo jak się okazuje wszyscy wybrali się w to miejsce. Nie bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. Kolejnym zaskoczeniem jest informacja o zakazie pieczenia kiełbasek. A kiedyś było można.

Purpurowe Jeziorko, Ela
Purpurowe Jeziorko, Ela

Obecnie jeziorek jest cztery: Żółty Stawik to najmłodsze jeziorko do którego dojdziemy przechodząc pod tunelem. Purpurowe to wyrobisko najstarszej kopalni "Nadzieja" Woda tu jest roztworem kwasu siarkowego. Błękitne, to dawne wyrobisko "Nowe Szczęście" Kolor zawdzięcza miedzi. Zielony Stawek to niegdyś kopalnia "Gustaw Grube".

Po paru minutach dochodzimy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i znów niemiłe zaskoczenie. Parasole wrrrr. Zasłaniają widok z góry na Purpurowe Jeziorko ale skąd ta nazwa to niewiadmo bo woda ma kolor bardziej rdzawo-żółty, tak jak piryt kiedys tu wydobywany.

, Ela
, Ela

Ciekawym miejscem jest Żółty Stawik, obecnie z małą ilością wody ale ciekawy dojściem wśród skał.

Robimy parę zdjęć i wyruszamy w kierunku błękitnego jeziorka. Tu miłe zaskoczenie. Kolor jeziorka piękny. Mniejsze tłumy. Obok zostały odkryte sztolnie ale zdjęć nie mamy bo tam zatrzymali się wszyscy. W drodze powrotnej też się nie udało.

, Ela
Tunel, Ela
, Ela

Wyruszamy w kierunku zielonego okresowego jeziorka. Szlakiem zielonym. Nie można przeoczyć dojscia bo jest ładnie oznakowane, porobione ławeczki i bajorko. Ludzie rozczarowani że tyle szli żeby nic nie zobaczyć. Ha Ha ha czyta się informacje. Wszędzie pisze że najładniejsze jest na wiosne i po opadach deszczu.

O kolorowych jeziorkach pisałam na Psz, ich barwa zależy od stężenia związków chemicznych zawartych w wodzie i od pory roku. Do tej pory podobały mi się wiosenne. Więc jest okazja sprawdzić zimowe. I może zielone odkryje przed nami swoją prawdziwą barwę. Położone są na różnych wysokościach

Żółty Stawik, Ela
Żółty Stawik, Ela

Po małym odpoczynku ruszamy dalej w kierunku Wielkiej Kopy. Wysokość 871m npm. Szlak zielony, ładnie oznakowany, opisany z tablicami informacyjnymi i punktami odpoczynku. Po drodze dochodzimy do skałek z których widać kawałek pięknej panoramy . Kiedyś pewnie była ciekawsza, ale drzewa ją zasłoniły. Od tego punku do Wysokiej Kopy już tylko kawałek. Wchodzimy i zdziwienie. Zero widoków, nic tylko drzewa do okoła. Są ławeczki, można odpocząć, jest tablica informacyja. Kiedyś znajdowała się tu 12m drewniana wieża widokowa. Jest plan ją odbudować. Byłoby super bo widoki napewno extra.

Cały spokojny spacerek w jedną strone zajmuje około godzinki. Można z dziećmi się wybrać bo przejście łatwe i dość ciekawe. Takie akurat na krótkie jesienne dni. Nie spodziewałabym się że jest tak oblegane przez turystów. Hmmm taka trochę rewia mody. Bo takich prawdziwych turystów odpowiednio ubranych było niewielu. Ale cóż to, można i w szpilkach tam się wybrać 🙂 jak ktoś lubi, tylko stać i patrzeć🙂.

Błękitno szmaragdowe Jeziorko, Ela
Błękitno szmaragdowe Jeziorko, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Zielone Jeziorko, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Szczyt Wielkiej Kopy, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 7
2014-10-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
25 listopad 2014 16:04

Elu, ja zaliczyłem te jezioska w tym roku, ale tak

1. Prywatne Schronisko Czartak

2. Zielony Stawek - bez wody

3. Błękitne Jeziorko

4. Purpurowe Jeziorko - ciągle pada
 

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
03 listopad 2014 14:07

A co tam turyści w szpilkach. Ważne, że Wam się podobało. Kolory na fotkach- przecudne! Zazdroszczę ;-)

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
03 listopad 2014 10:57

Fajna i ciekawa trasa. Z tego co piszesz dobrze oznakowana, z wieloma punktami odpoczynku - ławeczki, tablice informacyjne jest wielkim atutem takiego szlaku. Plusem są również te jeziorka. Wycieczka Twoja podoba mi się, równiez podobają mi się zdjęcia. Pogoda dopisała a to jest najważniejsze niż inne niedogodnosći o których piszesz.

Avatar użytkownika marian
marian
02 listopad 2014 20:49
Ładnie powędrowaliście.Jeziorka pamiętam z wycieczki Doroty i Krzysztofa i juz wtedy zapragnąłem je zobaczyć . Fajnie ze i Tobie udało się je zobaczyć.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
02 listopad 2014 19:58

Bardzo fajna wycieczka, piękna pogoda i tylko korzystac 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 listopad 2014 18:08

[cytuj autor=' Danusia']Przepiękne zdjęcia Elu. Szmaragdowe jeziorko na tle błękitnego nieba,które się w nim przegląda...rewelacja...:-) Naprawdę piękne rejony są wokół Ciebie. [/cytuj]

Jeziorka kolorowe są cudne ! A mieszkasz naprawdę w regionie cudnym , w którym dosłownie ...o krok z domu jest co zwiedzać .

Zazdraszczam  i pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
02 listopad 2014 12:35

Przepiękne zdjęcia Elu. Szmaragdowe jeziorko na tle błękitnego nieba,które się w nim przegląda...rewelacja...:-) Naprawdę piękne rejony są wokół Ciebie.

Zwiedzone atrakcje

Wieściszowice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024