Atrakcje Wrzeszczyna

, Ela

Sobota rozpieszcza nas słoneczkiem, ciepłym wiaterkiem i wysoką temperaturą. Więc liczymy że w niedzielę będzie też tak ładnie i planujemy wyjazd na Zamek Chojnik. Rano niestety pogoda nas już nie rozpieszcza. Wrogie chmury wiszą i straszą, ale dzielne słonko się przebiło i zdecydowaliśmy się jechać w bliższe okolice, co by w razie deszczu uciecJ.

Wybieramy Wrzeszczyn małą wioskę na trasie WleńJelenia Góra. W Siedlęcinie skręcamy na Wrzeszczyn. Tu kończy się droga, dosłownie, dalej nie można jechać bo nie ma mostu ale za to dalej można iść np. na Kowalskie Skałki na które niestety nie udało nam się dotrzeć bo pogoniła nas ulewa i burza. Ale udało nam się zobaczyć Elektrownię Wrzeszczyn. Powstała ona w latach 1926-27. Należy ona do MEW bo produkuje 4,2 MW prądu. Można przejść po jazowym moście na drugą stronę, można też przejechać rowerem bo prowadzi tędy szlak rowerowy ER-6 , oraz „Obwodnica Jeleniogórska” turystyczny szlak rowerowy. Po przejściu kierujemy się w prawą stronę za znakami żółto-niebieskimi i maszerujemy do kolejnego punktu naszej wycieczki, a jest nim Stanek.

Elektrownia, Ela
Elektrownia, Ela

Stanek zwany też Kapitańskim Mostkiem jest to skałka i tak trochę zapomniany punkt widokowy. Nie dziwię się że zapomniany, bo żadnego drogowskazu czy informacji nie znajdziemy, chyba że na mapie. No właśnie, na mapie cała wycieczka wygląda całkiem niewinnie. Złudzenie. Tylko na początku było prosto, potem już z górki i pod górkę w lesie i brzegiem rzeki, oraz przejście przez mostek całkiem wąski przez całkiem szeroką Kamienną. Po około 50 min dochodzimy na miejsce. Skałka znajduje się na wysokości 350m npm. Na jej szczyt prowadzą wykute w kamieniu schodki. Widok już trochę ograniczony przez rosnące drzewa ale ciągle widać Wysokie Skały oraz Karkonosze w oddali z zaśnieżonymi szczytami. Szczyt i dolna ścieżka zabezpieczone są barierkami. Dolne przejście prowadzi do skalnego występu.

Droga powrotna przebiega szybciej ale już w lekko padającym deszczu. Wracając przyglądamy się tajemniczym budowlą poniżej dawnej fabryki papieru, w czasie wojny przekształconą w fabrykę i tu pojawiają się dwie wersje. Pierwsza że była to fabryka samolotów a druga że podwodnych statków. W starej fabryce obecnie znajduje się zakład metalowy, pracownicy i dyrekcja potwierdza że podziemia i korytarze istnieją ale zostały zabetonowane. Można jedynie popatrzeć na pozostałości bo budowlach a jest ich sporo. Ale czy tak było czy to tylko legenda tego nie wie niktJ. Pewne jest że znajdowała się tu fabryka papieru i ze dawni właściciele mieli związek z przemysłem zbrojeniowym.

, Ela
, Ela

Jak na tak małą wioskę ma ona bardzo bogatą historię i oferuje wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Na trasie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Tajemnicza budowla, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Mostek przez Kamienną, Ela
, Ela
, Ela
Stanek, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 10
2015-04-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lucy i Tom
04 maj 2015 13:44

Przepiękne zdjęcia. Nie znam teych rejonów ale widzę, że warto się wybrać. Ah ta nasza przyroda 🙂

Maciej A
01 maj 2015 23:11

Poczytałem i pooglądałem,

jak zazwyczaj to nowe fajne miejsce w regionie,

podobają mi się takie wycieczki bardzo

pozdrawiam

Danusia
01 maj 2015 09:54

Ciekawe miejsca i kolejne fajne skałki. Rzeczywiście sporo w twoich okolicach takich intrygujacych miejsc .

Ela
30 kwiecień 2015 19:52

Dziękuję za wdepnięcie ma moje szlaki🙂. Myślę Marcinie że jeszcze dużo jest takich miejsc w Polsce o których wiedzą nieliczni. 

Marcin_Henioo
30 kwiecień 2015 14:18

[cytuj autor=' mokunka'] I znowu dzięki Twoim opowieściom Elu dowiaduję się o Wrzeszczynie, o którym nigdy nawet nie słyszałam.   [/cytuj]

Ja podobnie, też nigdy o Wrzeszczynie nie słyszałem. Niby taka "dziura" a jakie atrakcyjne miejsce. Ile jeszcze Tego w Polsce jest?

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 kwiecień 2015 11:19

ładne macie tam tereny "obywatelko" ELU   .

ladne i ciekawe  -  Karol zna  te tereny zna .

 

Pozdrawiam  Karol 

 

 

Ostatnio edytowany: 2015-04-30 11:37

Roman Świątkowski
30 kwiecień 2015 10:11

Fajne i bardzo ciekawe a zarazem malownicze miejsce zwiedziliście. Lubię bardzo wędrówki do takich miejsc, szkoda że to nie Jurze lub w okolicach moich bo już bym się tam wybrał.

pozdrawiam.

mokunka
30 kwiecień 2015 09:04

Świetna , kolejna , niszowa atrakcja Dolnego Śląska. Bardzo ciekawa opowieść . Skałki fajne. Natomiast te skalne schody, o które już upomina się przyroda praktycznie je porastajac bardzo, bardzo ciekawe !

  I znowu dzięki Twoim opowieściom Elu dowiaduję się o Wrzeszczynie, o którym nigdy nawet nie słyszałam.

pozdrawiam 🙂

 

Krzysztof Dorota
30 kwiecień 2015 00:23

Super fajne nowe miejsce już zapisujemy na liste pozdrawiamy

marian
29 kwiecień 2015 22:58

Ciekawe miejsce wogóle mi nie znane.Fajnie że nam odkryłaś znowu piękny zakątek. Pozdrawiam.

Zwiedzone atrakcje

Wrzeszczyn

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024