Geopark w Krobicy

, Ela

Kolejny dzionek majówki i piękny dzionek się zapowiada więc po południu wybieramy się do Geoparku który znajduje się w Krobicy. Jest to stara sztolnia rudy cynku i kobaltu pochodząca z 1572 roku. Na początku zostało sprowadzonych dwóch gwarków przez dawnych włścicieli tych terenów Schaffgotschów, żeby sprawdzili zasobność tych terenów w cynę. Po roku czasu było ich tu już około 400.

Przed wejściem wysłuchamy historii tego miejsca którą opowiadają bardzo ciekawie przewodnicy. Podziemną trasę turystyczną „Kopalnia Św. Jana” utworzono w 2013r dzięki dotacji z Unii. Jest to zespół historycznych wyrobisk górniczych. Na początku wchodzi się przez najbardziej zawałowy odcinek trasyJ potem docieramy do właściwego wyrobiska sztolni Św. Leopold. Korytarz jest wąski ale oświetlony i w niektórych miejscach możemy zobaczyć autentyczne 200 letnie podpory drewniane. W niektórych miejscach zobaczymy jeszcze rudę cynku a nawet granatyJ.

, Ela
, Ela

Nawet nie zdając sobie sprawy że znajdujemy się od 50 do 60 m pod powierzchnią podziwiamy pracę gwarków w postaci pozostałości jakie można znaleźć  na kamieniach od wykuwania rudy. Potem dochodzimy do szybu wydobywczego gdzie schodami wchodzimy       10 m do sztolni Św. Jan. Stąd wychodzimy XVI wiecznym wyjściem pokonując najpierw wyrobisko w postaci wąskiego i niskiego korytarza. Najniższy pułap ma 60 cm. Ale jak poinformowała nas pani nikt jeszcze się nie zaklinował.  Cała trasa to niecałe 400m długości.

Sztolnia jest pierwszym przystankiem całej ścieżki turystyczno – dydaktycznej „ Śladami dawnego górnictwa”. Obejmuje ona 13 stanowisk na 8 km trasie. Kiedyś przeszliśmy część.

, Ela
, Ela

Podziemna trasa turystyczna czynna jest od 1 maja do 30 września od godz. 10 do 18 w soboty i niedziele. W wakacje od czwartku do niedzieli. Zwiedzanie trwa około godziny. Ostatnie wejście o 17.15, obowiązkowo z kaskami, oczywiście darmowe ale z ograniczeniem wiekowym dla dzieci, które mogą wejść mając nie mniej niż 10 lat. Temperatuta wewnątrz 6 stopni w porywach 8 stopni( na dworze musi być 40 stopni). Więc zalecane ciepłe okrycie. My niestety nie dostosowani 🙂. Więc lekko podmarznięci jedziemy na grilla co by się ogrzać🙂

 

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Avatar użytkownika Ela
Ela
Komentarze 8
2015-05-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
15 maj 2015 08:05

Dopiszę się, kolejne fajne miejsce do zobaczenia w tym pięknym regionie

pozdrawiam

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
07 maj 2015 22:21

Elu widac u ciebie pasje do poznawania reginu i tajemnic to nasze klimaty super wyprawa i ciekawe miejsce

 

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

fajnie ,fajnie

ale dla mnie za ciasno

Karol

Avatar użytkownika Ela
Ela
07 maj 2015 19:49

Dziękuję za miłe komentarze. A o mały włos nie była by dostępna, bo okazało się że nietoperze zrobiły sobie tam domek. Ale udało się. I ta część jest wyłączona ze zwiedzania🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
07 maj 2015 18:34

Majówka udana to najważniejsze.

Bardzo ciekawe miejsce, lubię takie zabytki a rok 1572 to już naprawdę coś. Ładnie i szczegółowo opisane. Fajna wycieczka.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
07 maj 2015 08:04

Niesamowite Elu,ile ciekawych,a niezbyt znanych  miejsc nam przedstawiasz na Dolnym Śląsku. Napisałam to "niezbyt znanych" tak ostrożnie,żeby nikogo nie urazić,bo dla mnie są to wogóle nieznane atrakcje. Jestem pod wrażeniem Twojej pasji krajtroterskiej oraz odkrywania wciąż nowych ciekawostek. Super geopark.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
07 maj 2015 07:54

Dużo tych geoparków ostatnio powstaje, bardzo fajna sprawa, trzeba się do któregoś wybrać 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
06 maj 2015 22:13

Brawo Elu .Znowu nowa atrakcja na Dolnym Śląsku.Byłem tak blisko.No cóż przynajmniej jest nowy punkt  w planach do zwiedzenia.Bardzo ciekawa atrakcja.Piątka.

Zwiedzone atrakcje

Krobica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024