Mysłakowice mniej lub bardziej znane.

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Mysłakowice mniej lub bardziej znane. Do odwiedzenia tego miejsca zmobilizowała mnie wycieczka Mariana. Tylko my bez miniatur.

Wioska znajduje się przy drodze do Karpacza. I jadąc tam warto się zatrzymać, znajduje się tu wiele ciekawych budynków i nie tylko. Mówią o niej Mały Tyrol, dlaczego?? Bo to tu jest najwięcej wybudowanych domów w tym stylu, to tu można poczuć się jak w Alpach. Bo to z tym miejscem związana jest historia pierwszych Tyrolczyków którzy w 1837r musieli opuścić swój dom i szukać nowego miejsca. Związane to było nie objęciem edyktem tolerancyjnym cesarza Józefa II , protestanci nie mogli odprawiać nabożeństw, czytać Biblii, a nawet utrudniano im nabywanie ziemi, budowanie domów. Jednym słowem prześladowano ich. W ciągu dwóch tygodni mieli się zdecydować czy przechodzą na katolicyzm czy decydują się na banicje. Tylko 7 osób wybrało inna wiarę a 400 załadowało swój majątek na wozy i wyruszyło na Śląsk.700 km przeszli w 21 dni. Ubrani w tradycyjne stroje ludowe. Dzięki królowi Fryderykowi Wilhelmowi III, oraz dużej pomocy hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca osiedlili się w Mysłakowicach. Wybudowali oni 67 domów z których do dnia dzisiejszego przetrwało 56. Jedną z najstarszych zagród wyremontowano i otworzono w 1998 r w niej muzeum i restaurację Dom Tyrolski. Dziś już raczej zamknięta bo jak byliśmy niewiele się tam działo , niestety.

, Ela
, Ela

Kolejnym ciekawym obiektem jest kościół. I z nim wiąże się ciekawa historia. Pierwsza budowla miała powstać w 1836r. Nawet został położony kamień węgielny i rozpoczęto budowę. Wieżę kaplicy godnej króla budowano na wzór dzwonnicy z pl. św. Marka w Wenecji. W przedsionek wmontowano kolumny z Pompei, które król Fryderyk Wilhelm III dostał od króla Neapolu. Niestety z błędu sztuki budowlanej wieża się zawaliła. Pozostałości zostały zrównane z ziemią i rozpoczęto budowę od nowa. Nową świątynię poświęcono w 1840 r , zrobił już to Fryderyk Wilhelm IV. To dzięki niemu wieża kaplicy została podniesiona z 30 do 50 m i przebudowana w stylu neogotyckim. Tak więc wchodząc do kościoła, zwróćmy uwagę na kolumny przy wejściu, to oryginalne „Pompeje”.

Uwagę warto zwrócić na park. Znajdują się tu stawy , po których kiedyś pływały gondole. Przy jednym z nich niedaleko kościoła stoi brama ze szczęk wieloryba. Dzisiejsza to atrapa. Oryginalna znajduje się w Galerii Historii i Tradycji Gminy Mysłakowice. Stały one do lat 80 XX w. Potem zostały zwalone przez wiatr do stawu tam przeleżały kilka lat. Po wyciagnięciu okazało się że są uszkodzone i nad staw nie wrócą. Obok parku znajduje się pałac który został wybudowany na wzór i podobieństwo rezydencji królów angielskich –Windsorze. I tak powstała budowla z salą balową na kształt okrętu. Nad całością góruje ośmiokątna wieża, w narożach widać wieżyczki. Przed pałacem stały dwie wielkie rzeźby halabardników. Ale wszelki ślad po nich zaginął.

, Ela
, Ela

Wjeżdżając do Mysłakowic warto zatrzymać się na parkingu restauracja Chata za Wsią, przejść aż do bramy w kierunku lasu i tak ścieżynkami przespacerować się na dawny punkt widokowy Krzyżowa Góra. Na pierwszym rozwidleniu kilku dróżek idziemy w prawo , lekko pod górę. Cały spacer trwa może z 10 min. Szkoda że nikt nie zadbał o to miejsce, wystarczyłoby dobre oznakowanie, wycięcie 5 drzew i już mamy prześliczną panoramę na Sudety i Karkonosze. A przycięcie reszty drzew pozwoli mieć panoramę na całą okolicę. Na górze stoi krzyż nazywany Krzyżem Trzech Króli Pruskich. Ten obecny pochodzi z 1874r i jest z granitu. Dwa poprzednie uległy zniszczeniu. Jeszcze do roku 1945 do tradycji należało zapalanie 3 sierpnia ogni na szczycie góry, na znak wdzięczności za łaski i tak obchodzono urodziny Fryderyka Wilhelma III. Historia tego miejsca wiąże się z linią dynastii Hohenzollernów.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 8
2015-05-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
14 lipiec 2015 17:33

Elu, wydawało mi się, że znam Mysłakowice, bo nie dalej , jak w ubiegłym roku w lecie tam bylam

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,7325,myslakowice---park-miniatur-i-dom-tyrolski.html

a tu proszę, opisujesz ciekawostki , o których nie miałam pojęcia. Cudne , słoneczne foty 🙂

Maciej A
10 lipiec 2015 14:32

Fajnie i ciekawie jak zawsze,

Pompeje, kto by pomyślał?

Bywałem w tych okolicach, ale do Mysłakowic nie trafiłem

pozdrawiam

Danusia
07 lipiec 2015 17:49

Nie znam Mysłakowic. Interesujące miejsce. I te urozmaicone wpływy od Pompeji,przez Wenecję do Windsoru. Super.

Anna Piernikarczyk
07 lipiec 2015 12:18

Hehe fajna ciekawostka z tą bramą ze szczęki, nawet atrapa fajnie wygląda 🙂

Ela
05 lipiec 2015 18:51

Dziękuję za miłe słowa. Sama nie lubię historii, ale zwiedzanie nastraje mnie do poszukiwań. Karolu pałac w Karpnikach otwarty. Ale do zwiedzania ma być udostępniony tylko park i dziedziniec.
 

Roman Świątkowski
05 lipiec 2015 17:15

Zgadzam się z przedmówcami, pięknie i bardzo ciekawie opisana historia. Wogóle nie znałem, nie miałem pojęcia o takim zdarzeniu. Fajne, i fajnie i zaciekawieniem się czyta.

pozdrawiam.

marian
05 lipiec 2015 13:49

Wspaniale Elu opisałaś histriie  powiązaną z tą miejscowościa i  z okolic.Dużo ostatnio czytałem na ten temat.Pomyśleć że nigdy nie lubiałem historii ale zwiedzając Polske uczymy się jej i to jest bardzo ciekawe. Masz rację że droga do kamiennego krzyża na Krzyżowej Górze  jest słabo oznakowana.Niestety ja tam nie dotarłem a szkoda.

Ostatnio edytowany: 2015-07-05 17:50

Ostatnio edytowany: 2015-07-05 17:51

pieknie i ciekawie  opisalas Elu Myslakowice  i okolice ,

Karol

Ps .

czy palac w Karpnikach jest juz czynny -bo byl w remoncie

Ostatnio edytowany: 2015-07-05 16:41

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024