Zwiedzanie Dukli

, Lucy i Tom
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dukla to niewielkie miasteczko w Beskidzie Niskim. Zatrzymujemy się tu w drodze powrotnej z Bieszczad. Niestety, jak w wycieczki po Bieszczadach pogoda dopisała tu niestety pada deszcz i jest mgliście. Ale szkoda nie zwiedzić jeszcze czegoś jak jest czas. Kroki swoje kierujemy do kościoła i klasztoru OO. Bernardynów pw. Św. Jana z Dukli. Nie mamy tu szczęścia, gdyż ołtarz główny kościoła jest w renowacji. Tylko przez maleńką szparkę coś widać, ale nie wiadomo do końca co. Trochę zawiedzeni, wychodzimy z kościoła i kierujemy się na pobliski, historyczny cmentarz z I i II wojny światowej. Pochowani tu zostali żołnierze Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej i Armii Czerwonej.

Dalej kierujemy się do kościoła parafialnego pw. Św. Marii Magdaleny. Kościół zachwyca swym pięknym wnętrzem. Zostajemy tu na mszy św.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Po mszy przechodzimy przez ulicę i już jesteśmy przy Muzeum Historycznym- Pałac w Dukli. Przed zabytkowym pałacem w którym mieści się wspomniane muzeum, podziwiamy broń ciężką: czołgi, samolot, różnego rodzaju armaty, wyrzutnie rakiet. Akurat po naszym zwiedzaniu zaczyna okropnie padać więc wchodzimy do środka muzeum, kupujemy bilety i wychodzimy po schodkach na pierwsze piętro, gdzie znajduje się pierwsza wystawa. Wystawa dotyczy pałacu w Dukli oraz jej mieszkańców. Kolejna wystawa to wystawa czasowa pt. „Czajniczki i dzbanki”. Zbiór około 400 porcelanowych czajniczków, dzbanków oraz innych naczyń do parzenia kawy i herbaty. Niektóre klasyczne inne bardzo ciekawe. Pan pilnujący wystawy pozwolił na zrobienie kilku zdjęć.

Na trzecim piętrze znajduje się wystawa militarna z I i II wojny światowej.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

„Najliczniejszą grupę zabytków tworzą obiekty pochodzące z pola bitwy, a drugą co do liczebności grupę stanowią przekazy z jednostek wojskowych. Wśród zabytków większość eksponatów pochodzi z produkcji oryginalnej lub licencyjnej sowieckiej, a reszta to produkcja niemiecka, austriacka, polska, czechosłowacka i w niewielkiej ilości węgierska. Liczebnie przeważają zabytki z okresu II wojny światowej. Kolekcję militariów uzupełnia cenny materiał fotograficzno-dokumentacyjny i archiwalny.”

Na tym kończymy zwiedzanie Dukli.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
Avatar użytkownika Lucy i Tom
Lucy i Tom
Komentarze 6
2015-10-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika tomtur
tomtur
19 grudzień 2020 08:41

Kościół pw Św. Marii Magdaleny, obok Krzeszowa, Leżajska, Oliwy, kolegiaty w Opatowie, kościoła w Szewnej, w miejscowości Gidle, w wiosce Wielin to obok jeszcze kilkunastu innych oraz zabytkowych krakowskich kościołów to najpiękniejsze świątynie w kraju.

A czajniczki i dzbanki po prostu urocze. Fajnie zwiedzać po drodze i zatrzymywać się.

Avatar użytkownika Anja
Anja
28 sierpień 2017 13:41

Moja babcia stamtąd pochodziła. Pałac i ogród obecnie zupełnie nie przypomina tego sprzed wojny, ze starych zdjęć które widziałam. Ogród był jednym z piękniejszych w Polsce a teraz podobno zarasta pokrzywami. Wielka szkoda.

Edytowano: 2017-08-28 19:14:27

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
12 październik 2015 21:35

Fajnie spędzony czas, a miejscowość mi nieznana,

przyjemne miejsca

pozdrawiam

 

 

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
07 październik 2015 15:09

Rzekłbym że podobają mi się eksponaty z II WŚ czołg, armata to prawda ale dzbanuszki są śliczne. Jestem facetem ale dzbanki mi się podobają.
 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
07 październik 2015 08:10

Ciekawa wycieczka. Żałuję,że podczas ubiegłorocznego pobytu w Bieszczadach nie starczyło nam czasu na zwiedzanie Dukli. Wystawa czajniczków super.

Avatar użytkownika marian
marian
06 październik 2015 18:28

Bardzo ciekawa miejscowość.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dukla

Dukla

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Cmentarz Wojenny w Dukli

Cmentarz Wojenny w Dukli

Kościół Św. Marii Magdaleny w Dukli

Kościół Św. Marii Magdaleny w Dukli

Muzeum Historyczne w Dukli

Muzeum Historyczne w Dukli

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024