Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała

, Lucy i Tom
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jest bardzo wczesna godzina jak na wycieczkę na zamek (bo ok. 8.00). Ruiny zamku są jeszcze zamknięte. Jednak my podchodzimy pod bramę wejściową. Zamek - a raczej ruiny - pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego ( druga połowa XIV w). Pod bramą zamkową zatrzymujemy się tylko na zdjęcia. Dalej kierujemy się w stronę punktu widokowego na Jonaszówce.

Mijamy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego (niestety tutaj też nie wchodzimy do środka) i po krótkim czasie stajemy pod punktem widokowym, który znajduje się na 20 metrowej skale. Wspinamy się pod górę i już po chwili możemy podziwiać Dolinę Prądnika,Ojców i okoliczne skałki. W oddali widać nawet zamek.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom


Robimy sobie u góry dłuższą przerwę na jedzenie i picie. Jest piękne słońce i robi się ciepło. O tej porze Ojców jeszcze śpi. Nie ma jeszcze turystów.

Po przerwie schodzimy na dół i kierujemy się w stronę Kaplicy "Na Wodzie" p.w. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Kaplica została zbudowana nad potokiem na betonowych podporach. Wiązało się to z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplice zbudowano na wodzie.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom


W Kaplicy uczestniczymy we Mszy Świętej o godzinie 11.00. Po Mszy kierujemy się w stronę Grodziska. Prowadzi tam szlak czerwony. Część drogi prowadzi asfaltem, a część drogą leśną. Dochodzimy pod kościółek i pustelnie bł. Salomei na skale Długiej. Po zwiedzeniu obiektów w Grodzisku dalej czerwonym szlakiem kierujemy się do Pieskowej Skały. Szlak nie jest męczący i tym razem idziemy większość czasu lasem. Podchodzimy pod zamek w Pieskowej Skale. Niestety nie możemy wejść do środka, gdyż trwa jeszcze remont. Schodzimy w dół pod Maczugę Herkulesa.

Robimy krótką sesję zdjęciową i kierujemy się na parking z którego znajomi zabierają nas autem do Ojcowa po nasz samochód.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
Avatar użytkownika Lucy i Tom
Lucy i Tom
Komentarze 4
2016-09-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 wrzesień 2016 10:15

Ojców, Pieskowa Skała...super wycieczka . Bardzo lubie te miejsca. 

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
21 wrzesień 2016 08:56

Fajnie tak Ojców bez ludzi oglądać 😉 Jak zwykle piękny!

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
21 wrzesień 2016 05:46

Klasyka Jury.

Nie wiedziałem że taka historia wiąże się z powstaniem tej kapliczki nad potokiem...

przyjemnie popatrzeć na zdjęcia

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 wrzesień 2016 20:42

Jedyne znane mi miejsca na Jurze:-) Z przyjemnością obejrzałam fotki:-)

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024